Vilniaus banko analitikai pakeitė trijų svarbių ūkio rodiklių - bendrojo vidaus produkto (BVP), infliacijos ir paskolų palūkanų normų - prognozes. Šias išvadas didžiausio Lietuvoje banko ekspertai padarė išanalizavę naujausias Lietuvos politikos ir ekonomikos tendencijas, aplinkinių rinkų būklę ir artimiausių metų perspektyvas.
"Analizuodami dabartinę Lietuvos politinę ir ekonominę situaciją matome, kad gyvename ekonominio fenomeno laikotarpiu. Lietuvos BVP per metus išaugo beveik 10 proc., o kainų lygis krito - tai yra neginčijamas faktas, nors ir prieštaraujantis ne tik ekonominiams dėsniams, bet ir buitinei logikai", - teigė dr. Gitanas Nausėda, Vilniaus banko prezidento patarėjas.
Vilniaus banko ekspertų teigimu, 2003 m. viduryje ir pabaigoje Lietuvos BVP didės lėčiau nei pirmąjį ketvirtį, tačiau bendra šių metų ekonomikos plėtros prognozė padidinta nuo 5,5 proc. iki 6,5 proc.
Po karo Irake galutinai išaiškėjo, kad Lietuva tebėra atspari išsivysčiusias valstybes apėmusiam lėto augimo "virusui". Kaip ir tikėtasi, pasibaigus karui Irake, JAV, euro zonos ir kitų šalių ūkis pamažu grįžta į įprastos plėtros vėžes, nors kai kurioms valstybėms dėl galimos defliacijos gresia ekonominis nuosmukis. "Lietuvoje defliacija jau egzistuoja, tačiau ją lėmė ne vangi vidaus rinka, bet lito ir dolerio kursų svyravimai bei sumažėjusios pasaulinės naftos kainos", - teigė dr. G. Nausėda.
Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, sparčiau didės maisto, nekonkurencinių ūkio sektorių produktų ir paslaugų kainos, tačiau, Vilniaus banko analitikų teigimu, šiemet šie pokyčiai Lietuvai dar negresia. Atsižvelgiant į defliacinį pirmojo 2003 m. pusmečio "klimatą", šių metų infliacijos prognozė sumažinta nuo 1,5 proc. iki 0,2 proc.
Šių ir kitų metų paskolų litais palūkanų normų prognozės, palyginti su ankstesnėmis, sumažintos 50 bazinių punktų: 2003 m. pabaigoje - iki 5,75 proc., 2004 m. - iki 6,00 proc., o 2005 m. - iki 6,25 proc. "Kredito įstaigos, be abejonės, ir toliau didins savo paskolų portfelį, ir tai skatins skolintis net ir konservatyvias įmones bei gyventojus", - tvirtino dr. G. Nausėda.
www.vbfin.lt