• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laikrodžių rodyklių persukimas turės ir teigiamų, ir neigiamų padarinių - ilgiau gyvensime šviesiuoju paros metu, dėl to būsime geresnės nuotaikos ir darbingesni, tačiau prie naujo laiko sunku priprasti vaikams ir nemigos kankinamiems žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pirmadienį (03.31) rašo dienraštis "Respublika", Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto docento Algio Abaravičiaus teigimu, laiko keitimas - stresas organizmui. Tačiau tai, kad įvedus vasaros laiką, pailgėja šviesusis paros metas - teigiama.

REKLAMA

Mediko manymu, laiko keitimas trikdo biologinį žmogaus laikrodį, tačiau mažina polinkį į depresiją ir mieguistumą. Patamsyje gaminasi melatoninas - medžiaga, kuri sukelia mieguistumą.

Šviesoje, anot A. Abaravičiaus, pagerėja atmintis, darbingumas ir nuotaika.

Psichoterapeuto Raimundo Milašiūno nuomone, Lietuvos gyventojams priimtiniausia dabar galiosianti sezoninio laiko sistema, kai pavasarį laikrodžio rodyklės pasukamos valandą į priekį, o rudenį - atgal.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Milašiūno, šviesa turi įtakos žmogaus psichikai ir psichologijai. Kuo mažiau šviesos, tuo dažniau žmonės kenčia nuo depresijos. Kuo daugiau sergančiųjų depresija, tuo daugiau savižudybių. Gydytojas įsitikinęs, kad laiko pakeitimas neturės įtakos psichikos ligomis sergančių žmonių sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Endokrinologų teigimu, žmogaus endokrininė sistema reguliuoja viso organizmo veiklą: psichiką, emocijas, nuotaiką, lytinį gyvenimą. Hormonų veikla labai susijusi su laiku, nes vieni jų gaminasi naktį, kiti paryčiais. Miegant gaminasi augimo hormonas, o paryčiais suaktyvėja antinkščių veikla ir jie ima gaminti hormonus, kurie būtini, kad žmogus būtų darbingas, gerai jaustųsi, taip pat būtų tinkama medžiagų apykaita.

REKLAMA

Tad, endokrinologai mano, kad pasikeitus laikui kuriam laikui sutrinka ir hormonų veikla.

Pasukus laikrodžio rodykles valandą į priekį, bene blogiausiai gali jaustis tie, kurių sutrikęs miegas.

Mokslininkai teigia, kad jei žmogui būtų leidžiama miegoti tiek, kiek nori, jis miegotų apie 10 valandų, tačiau dėl didėjančio gyvenimo ritmo miegama daug mažiau.

Lietuvoje vasaros laikas buvo įvestas praėjusio sekmadienio naktį.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų