• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikai neturi mirti, tačiau neturtinga medicina bejėgė

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Po vienturtėlio sūnelio Almanto (5 m.) mirties taip ir liko gulėti jo kambaryje sudėti žaisliukai, knygelės, spalvoti pieštukai. Tėvams nekyla rankos kam nors atiduoti jo rūbelius ar kitus daiktus. O iki tol visos šeimos be galo pamėgtas Raudondvario parkas tapo atstumiantis... Mat kiekvienas jo takelis, krūmas ar medelis mena, kur bėgiojo ir už ko slėpėsi dar mažas, tačiau užaugęs dideliu ir gražiu vyru tėvelių įsivaizduotas Almantėlis...

REKLAMA
REKLAMA

Mirtis pajūryje

Raudondvaryje (Kauno raj.) gyvenanti nedidelė Čiutų šeima - tėtis, mama ir penkiametis Almantas - rugpjūčio 10-ąją išvažiavo į Šventąją. Čiutai apsigyveno mediniame namelyje - mamytės darbovietės poilsiavietėje kitapus Beždžionių tilto. Iš pradžių viskas klostėsi puikiai, o štai trečiąjį atostogų pajūryje rytą, rugpjūčio 13-ąją, mažajam Almantėliui staiga pakilo temperatūra. Be galo sūneliu rūpinęsi tėvai nedelsdami iškvietė greitąją pagalbą. Tikėjosi sulaukti (kaip atvyksta Kaune) visos gydytojų pediatrų brigados, tačiau atvažiavo viena medikė. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo ne vaikų gydytoja, o medicinos felčerė, vasaros sezonui komandiruota iš Plungės rajono greitosios pagalbos stoties.

REKLAMA

Pasak Arvydo Čiuto, greitosios medikė vaikelį apžiūrėjo ir nustatė, kad jam - laringitas. Kadangi Almanto būklė tuo metu nebuvo labai sunki, vaikas neduso, felčerė, kaip toliau tvirtino A. Čiutas, primygtinai nesiūlė jį vežti į ligoninę. Tik esą užsiminė, jog "gali tekti grįžti į Kauną"... Almantui buvo suleista vaistų, paliepta gerklytę pagarinti sodos skiedinio tirpalu.

REKLAMA
REKLAMA

Po keleto valandų Almantui visai pablogėjo. Sunerimę tėvai paprašė vienos pažįstamos moters kuo skubiau pavėžėti iki Palangos ligoninės. Siekdami vaikelį kuo greičiau atiduoti į medikų rankas, tėvai Palangoje pasuko į arčiausiai nuo Šventosios buvusią Jūrininkų reabilitacinę ligoninę. Tačiau čia, anot A. Čiuto, ne iškart pavyko prisišaukti gydytojus. Pagaliau atėję prie dūstančio vaiko, jie patarė kreiptis į kitą gydymo įstaigą - Palangos ligoninę. Kol atvažiavo greitoji, kol Almantas buvo perduotas reanimacinei brigadai, praėjo dar mažiausiai pusvalandis. O dar po gero pusvalandžio (tiek laiko buvo vaikas reanimuojamas) į laukiamąjį atėjęs niūriai nusiteikęs gydytojas pranešė: "Buvo padaryta viskas, kas įmanoma, bet..."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kreipėsi į prokuratūrą

- Po sūnaus laidotuvių abu su žmona nerandame vietos, - korespondentei liūdnai pasakojo Arvydas Čiutas. - Kamuoja vienintelis klausimas: ar tikrai nebuvo įmanoma Almantėlio išgelbėti?

Kur esą matyta, kad šitiek tūkstančių poilsiautojų sulaukiančiame Šventosios miestelyje vasarą dirbo tik vienas greitosios pagalbos ekipažas, be to, į iškvietimus vykdavo ne patyrusių medikų brigada, o paprasta felčerė! Jei susirgimas nėra labai rimtas, gal tai ir nieko baisaus, tačiau Almantas, kaip vėliau buvo konstatuota, tąryt susirgo itin reta liga - epiglotitu (tai bakterijos sukeltas antgerklio paburkimas), apie kurią provincijos felčerė galbūt nebuvo nė girdėjusi.

REKLAMA

Kita vertus, kaip svarstė sūnaus netekęs Arvydas Čiutas, Palangos ligoninėje nėra vaikų reanimacijai reikalingos aukšto lygio medicininės aparatūros - tokią galima rasti tik apskrities ligoninėje, Klaipėdoje, o tai irgi galėjo turėti įtakos vaiko mirčiai. Nieko gero Almanto tėtis sakė negalįs pasakyti ir apie palangiškius gydytojus, kurie visų pirma ne puolė labai sunkios būklės vaikelį gelbėti, o abejingai aiškinosi, kam priklauso tai daryti.

REKLAMA

Almantėlio, žinoma, jau neprikelsi. Tačiau nenorėdamas, kad nepakeliama netektis neaplankytų ir kitų šeimų, Arvydas Čiutas ryžosi kreiptis į prokuratūrą: paprašė išsiaiškinti, kas esąs kaltas dėl penkiamečio sūnelio mirties, ir kaltus asmenis patraukti atsakomybėn.

Laukiama deontologinės ekspertizės išvadų

Šio mirties atvejo tyrimas gerokai užsitęsė. Mat, kaip informavo Palangos miesto apylinkės prokuratūros prokuroras Ramūnas Girevičius, reikėjo apklausti daugybę medikų, gauti teismo medicinos eksperto išvadas, surinkti duomenis apie Almanto sveikatos būklę ir t. t. Be to, pasak prokuroro, Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo paskirta kvalifikuotų medikų komisija Almanto Čiuto mirties priežasčiai ištirti. Kaip jau minėta, teismo medicinos ekspertas buvo padaręs išvadą, jog vaikas mirė dėl laringito, o gydytojų komisija nustatė, kad jo mirties priežastis - epiglotitas. Kilus klausimų dėl medikų darbo trūkumų, prokuroras paskyrė deontologinę ekspertizę, kurios atsakymo vis dar laukia. Pareigūnas užtikrino, jog jei tik per šią ekspertizę bus patvirtinta, kad medikai Almantą Čiutą gydė aplaidžiai ar netinkamai, kaltieji asmenys tikrai nuo atsakomybės neišsisuks. Be kita ko, anot prokuroro, bus išsiaiškinta ir tai, ar Palangos ligoninėje yra visa reikalinga medicininė įranga ligoniui reanimuoti, o jei ko nors trūksta, kiek tai gali būti susiję su penkiamečio Almanto Čiuto mirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užklupo mirtina liga

Aukščiausios kvalifikacijos medikų komisija, kuriai vadovavo Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų klinikos vadovas med. dr. Rimantas Kėvalas, kaip minėta, nustatė, jog Almantas Čiutas mirė nuo epiglotito. Pasak komisijos pirmininko, tai itin retai pasitaikanti (per 15 gydytojo darbo metų buvo tik keli atvejai) mirtinai pavojinga bakterijos sukelta liga: per šešias valandas nuo ligos pradžios nesuteikus reikiamos medicininės pagalbos, ligonio išgelbėti neįmanoma. Šios ligos simptomai, pasak gydytojo Rimanto Kėvalo, yra panašūs į laringito simptomus, todėl ją gali supainioti ne tik Felčeris, bet ir gydytojas pediatras.

REKLAMA

Pasak R. Kėvalo, akivaizdu, kad vaikas per vėlai pateko į kvalifikuotų medikų rankas. Gydytojo turimomis žiniomis, Šventosios miestelio greitosios pagalbos stoties felčerė tėvams buvo pasiūliusi vaiką vežti į ligoninę.

Tą patį korespondentei patvirtino ir Šventosios ambulatorijos vedėja, bendrosios praktikos gydytoja Nelia Macienė, pabrėžusi mananti, jog vasarą kurorte dirbusi aukštos kvalifikacijos felčerė Isigenija Zaburienė labai išgyvena dėl penkiamečio mirties, tačiau tikrai nesanti dėl to kalta.

REKLAMA

Kita vertus, pasak ambulatorijos vedėjos, labai blogai, kad vasaros sezono metu, kai į Šventąją suplūsta dešimtys tūkstančių poilsiautojų, teritorinės ligonių kasos nereaguoja į medikų prašymus padidinti finansavimą - kad dirbtų ne vienas, o bent keli greitosios pagalbos automobiliai, o į iškvietimus vyktų atitinkamos srities aukštos kvalifikacijos gydytojai. Juk vienas felčeris, pasak ambulatorijos vedėjos, - bejėgis: prireikus net neįstengtų ligonio reanimuoti!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninė neturi vaikų reanimacijai skirtos įrangos

Palangos ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas medicinai Mindaugas Kundrotas "Akistatai" sakė, jog penkiametis berniukas į ligoninę buvo atvežtas per vėlai - jau ištiktas klinikinės mirties, todėl jo ir nepavyko išgelbėti. Vyr. gydytojo pavaduotojas patvirtino, jog ligoninėje yra medicininė aparatūra suaugusiesiems reanimuoti, o Vaikų reanimacijos skyrius esą veikia tik apskrities ligoninėje, Klaipėdoje. Vis dėlto, pasak M. Kundroto, berniukui buvo suteikta visa reikalinga medicininė pagalba, tačiau, kaip minėta, per vėlai.

REKLAMA

Palangos ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas patvirtino, jog vasarą ligoninė negauna jokio papildomo finansavimo, nors tuo metu ligonių padaugėja keliasdešimt kartų! Dėl tos pačios priežasties - lėšų stygiaus - nėra ko esą ir svajoti apie kokios nors geresnės aparatūros įsigijimą, taigi ir specialisto tokiai aparatūrai aptarnauti etato įsteigimą.

REKLAMA

- Tokia liga pasitaiko ypatingai retai, todėl netikslinga leisti didelius pinigus, - pasakė vyr. gydytojo pavaduotojas.

Kaip į tokius žodžius reaguoti vaiką palaidojusiems tėvams, kuriems visai neseniai Sveikatos apsaugos ministerijos vadovaujančioji darbuotoja pareiškė užuojautą ir graudžiai pratarė: "Vaikai neturi mirti..."?

REKLAMA
REKLAMA

Almantas būtų buvęs geras gydytojas?

Penkiametis Almantas užaugęs svajojo tapti gydytoju... Vaikas apsirengdavo baltais rūbais, užsidėdavo tamsius akinius (stengėsi atrodyti kaip daktaras Aiskauda) ir pradėdavo "dirbti": "taisė" dantukus, "leido" vaistus. Almantėlio spintutėje buvo tvarkingai sudėliota galybė įvairiausių buteliukų... Kartą, kai tėtis pasiskundė, jog skauda kojas, mažasis "gydytojas" tuojau pat atsinešė krūvą "vaistų". Vaikas nuoširdžiai tikėjo galįs tėčiui padėti... Dėl sunkia liga susirgusio sūnelio viską darė ir tėvai, tačiau likimas pasirodė esąs nepermaldaujamas.

xxx

Kaip minėjo gydytojai, mirtinai pavojinga bakterija, dėl kurios staiga mirė penkiametis Almantas Čiutas, gali sukelti ir meningitą (smegenų uždegimą). Ši liga taip pat dažniausiai baigiasi mirtimi. Todėl bene vienintelis būdas apsisaugoti nuo bakterijos sukeltų ligų skaudžių pasekmių - skiepai, kurių dėka organizmas imunitetą įgyja visam gyvenimui. Tiesa, už šiuos skiepus reikia mokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų