Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Valentinas Junokas, kurio atleidimą iš pareigų pradėjo svarstyti Seimas, pripažino padaręs nemažai klaidų ir už jas prisiėmė asmeninę atsakomybę. V. Junokas paprašė Seimo pritarti jo atsistatydinimui ir leisti pasijusti laisvesniu žmogumi.
"Prašau Seimo patenkinti mano prašymą (atleisti iš pareigų - ELTA) ir leisti nuo spalio 8 dienos pasijusti laisvesniu žmogumi, - antradienį iš Seimo tribūnos parlamentarų paprašė STT vadovas. - Jau antra diena esu įžengęs į septintą dešimtį, manau, kad turiu teisę dirbti ir kitą, šiek tiek ramesnį darbą".
"Prašyčiau patenkinti mano prašymą, kad susitikęs giminaitį ar brolį galėčiau turėti laiko išgerti bent bokalą alaus į jo sveikatą. O darbas tokioje kaip mūsų tarnyboje reikalauja didžiulės įtampos, atsidavimo ir jėgų. Dažnai nežinai, kada būsi iškviestas ar į Seimą, ar į Vyriausybę, ar pas Prezidentą, todėl gali gerti tik mineralinį vandenį", - pusiau juokais skundėsi pareigūnas.
Antradienį Seimas pradėjo svarstyti nutarimo, kuriuo siūloma pritarti V. Junoko atleidimui iš šios institucijos direktoriaus pareigų, projektą.
Į posėdį atvykęs V. Junokas teigė manąs, kad per puspenktų metų, kai sėdi direktoriaus kėdėje, ši institucijai nuveikė "nemažai ir gerų darbų Lietuvos valstybei". Tačiau pareigūnas pripažino nesugebėjęs užtikrinti idealaus tarnybos darbo, kad būtų išvengta kai kurių klaidų, ir prisiėmė asmeninę atsakomybę.
"Nebuvo pasirinkta tinkama galimos korupcijos tyrimo taktika ir strategija", - teigė STT direktorius. Vėliau žurnalistams jis nurodė dar vieną klaidą: "Kai kuriose bylose reikėjo surinkti daug daugiau ir svaresnių įrodymų".
Pasak socialliberalės Nijolės Steiblienės, "paskutinė vinis V. Junoko kaip STT direktoriaus karjeroje ir paskutinis lašas, perpildęs valstybės vadovo kantrybės taurę", buvo sprendimas į apklausą pakviesti galimą teisėsaugininkų politikavimą ir piktnaudžiavimą tiriančios Seimo laikinosios komisijos pirmininką liberalcentristą Raimondą Šukį.
"Kaip atsitiko, kad STT Vilniaus valdybos vadovas Vaidas Skirmantas nutarė posėdžio metu įteikti raštišką pakvietimą į apklausą? Kvailiau ir būti negali", - stebėjosi Seimo narė.
Anot V. Junoko, šaukimas buvo įteiktas ne komisijos posėdyje, o jam pasibaigus, pagal susitarimą su liberalcentristu. "Nei R. Šukys nesureikšmino kvietimo įteikimo, nei mes. Žinoma, buvo galima pasiųsti paštu į gyvenamąją vietą ar perduoti komiteto referentei. Tai buvo mūsų darbuotojų klaida", - pripažino STT vadovas.
Liberalcentristas Algis Kašėta priminė įtarimus, esą V. Junokas bandė dalyvauti politiniuose procesuose, padėdamas nušalintajam Prezidentui Rolandui Paksui susidoroti su politiniais priešininkais ir ketindamas kandidatuoti į Seimą. Tačiau STT direktorius tvirtino, kad R. Paksas apie galimos politikų korupcijos tyrimo medžiagą nebuvo informuotas, "kaip nebuvo informuotas nei Seimas, nei Vyriausybė", nes to nenumato įstatymas.
"Mėginimas man apvilkti politiko togą, manyčiau, buvo nenusisekęs bandymas. Jei galimos politinės korupcijos tyrimas - politika, sutinku, gal ir dalyvavau. Bet dalyvavau ne politikoje, o teisinėje politikoje, vykdant korupcijos prevenciją ir tiriant korupciją", - samprotavo pareigūnas.
Jis pabrėžė, kad STT jau seniai nesulaukia spaudimo. Bandymų įtakoti šios institucijos veiklą būta tik pirmaisiais veiklos metais, kai ji veikė prie Vidaus reikalų ministerijos.
Į liberalcentristo Artūro Meliano klausimą, ar STT pareigūnai buvo prašomi pastaruosiuose Prezidento rinkimuose balsuoti "už vieną kandidatę", V. Junokas pabrėžė, kad "nė viename tarnybos pasitarime - nei operatyviniame, nei kitokiame - nebuvo niekada nei agituojama, nei bandoma įpiršti nuomonę, už ką balsuoti". Pareigūnų esą buvo reikalaujama nesikišti į jokią politinę veiklą.
V. Junoko sprendimą atsistatydinti kritikavę parlamentarai tikino, esą jis buvo priverstas pasitraukti, nes prezidentas Valdas Adamkus esą siekia apsaugoti kai kuriuos jam artimus neva korumpuotus politikus. Jie paragino STT direktorių likti pareigose, kol bus baigtos šiuo metu tiriamos bylos ar bent iki šių metų pabaigos.
Į liberaldemokrato Algimanto Matulevičiaus klausimą, kodėl palūžęs, V. Junokas patikino, kad tai netiesa. "Nepalūžau, kadangi iš prezidento nei iš kitų institucijų kokių nors nurodymų ar bandymų paveikti ikiteisminius tyrimus, nei prašymų, nei spaudimų neturėjau. Visi puikiai žino, kad jei tokių būtų buvę, į juos nebūtų buvę atsižvelgta. Mes savo darbą atlikome taip, kaip supratome, stengėmės atlikti sąžiningai ir pagal įstatymus", - tikino pareigūnas.
Jis priminė sprendimą atsistatydinti priėmęs asmeniškai, įvertinęs susiklosčiusią situaciją ir įvairias interpretacijas. "Manau, kad šitoje situacijoje mano atsistatydinimas padės tyliai, ramiai, be įvairių spekuliacijų tirti ikiteisminio tyrimo bylas. O išgąsdinti manęs gyvenime dar niekas nebuvo išgąsdinęs, netgi Seimas", - pabrėžė STT vadovas.
Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho manymu, reikėtų atsistatydinti ir pačiam V. Adamkui, mat jis esąs susijęs giminystės ryšiais su liberalcentristų lyderiu Artūru Zuoku, kuris yra įtariamasis vadinamojoje Vilniaus miesto mero rinkimų byloje. Prezidentas yra sostinės vadovo sūnaus krikštatėvis. "V. Adamkaus nervai, ko gero, stipresni nei jūsų. Bet siūlau jums likti tarnyboje, kol bus pabaigti visi procesai", - STT vadovą paragino V. Uspaskichas.
Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė nutarimo, kuriuo siūlyta pritarti V. Junoko atleidimui iš STT vadovų, projektui. Galutinis balsavimas šiuo klausimu numatytas kitą antradienį. Pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymą šios institucijos vadovą skiria ir atleidžia Prezidentas Seimo pritarimu.
Seimui pritarus, V. Adamkus pasirašys dekretą dėl V. Junoko atleidimo iš pareigų nuo spalio 8 dienos. Jei iki to laiko nebus pateikta ir patvirtinta jo įpėdinio kandidatūra, laikinai šias pareigas pradės eiti STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Žimantas Pacevičius.
Anot V. Junoko, STT vadovo pareigas geriausiai galėtų eiti "teisininkas, turintis tam tikrą teisinio darbo stažą, o gal net iš mūsų tarnybos". Jis teigė sunkiai įsivaizduojantis, kad STT galėtų vadovauti politikas - tokiu atveju esą padidėtų grėsmė, kad tarnybos veikla taps politizuota.
Ką pats ketina veikti nuo spalio 8-osios, V. Junokas neatskleidė. "Ketinu truputį pailsėti, paskui nuspręsiu", - sakė jis.
Dar vasarą STT direktorius paprašė Advokatų tarybos suteikti jam advokato licenciją. Be to, V. Junokas neatsisakytų panaudoti savo patirtį toliau kovojant su korupcija.
ELTA