• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už atimtą trilitrį alaus - treji metai už grotų, už nužudymą dėl neatsargumo ir chuliganizmą - perpus mažiau!

REKLAMA
REKLAMA

Kėdainių rajono apylinkės teismas neseniai išnagrinėjo dvi baudžiamąsias bylas. Šio rajono Sangailų kaimo gyventojas Darius Dirsė (27 m.) buvo pripažintas kaltu dėl kaimyno Vaidoto Šidlausko apiplėšimo (būdamas neblaivus, iš Vaidoto atėmė trilitrį alaus ir dešimt litų) ir buvo suimtas teismo salėje - trejiems metams atsidūrė sustiprinto režimo pataisos darbų kolonijoje. Kitas kėdainiškis, Ernestas Kišonas, į teisiamųjų suolą sėdo už nužudymą dėl neatsargumo bei piktybinį chuliganizmą ir buvo nuteistas... pusantrų metų kalėti bendrojo režimo PDK. Taip taip, čia joks apsirikimas: už nepalyginamai sunkesnį nusikaltimą skirta perpus mažesnė bausmė!

REKLAMA

Praėjusių metų rugpjūčio 19 dieną į Kėdainių rajono PK kreipėsi Vaidotas Šidlauskas. Vyriškis pasiskundė, kad vos išėjus iš kaimo parduotuvės su alaus trilitriu rankose jį užkabino ir pareikalavo pirkinį atiduoti neblaivus to paties kaimo gyventojas Darius Dirsė. Vaidotui atsisakius gėralą atiduoti, Darius esą trenkė jam per veidą ir talpą atėmė. O kartu su alaus talpa, girdi, iš rankos ištraukė ir 10 litų.

REKLAMA
REKLAMA

Nukentėjusiajam buvo išrašytas siuntimas pas teismo medicinos ekspertą, kuris, beje, vėliau pateikė išvadą ant V. Šidlausko kūno išorinių sužalojimų neradęs. Na, o kaltininkui iškelta baudžiamoji byla dėl plėšimo, pareikštas civilinis 16 litų dydžio ieškinys.

Darius Dirsė prisipažino iš kaimyno atėmęs tik alų - neigė pasisavinęs pinigus. Tačiau remdamasis kitomis bylos aplinkybėmis teismas konstatavo, kad teisiamasis neprisipažįsta atėmęs 10 litų siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi, kaip rašoma nuosprendyje, teisiamojo atsakomybę lengvinančių ir sunkinančių aplinkybių nenustatyta, o pats teisiamasis pripažįsta savo kaltę ir gailisi, skirtina minimali už tokius nusikaltimus numatyta laisvės atėmimo bausmė be papildomos bausmės. Taigi anksčiau neteistas, jokių reikalų policijoje neturėjęs jaunas vyras, pagrindinis kaime ūkininkaujančių tėvų talkininkas Darius Dirsė nuteisiamas trejų metųš laisvės atėmimu su 200 litų vertės turto konfiskavimu, ir suimamas ne tada, kai nuosprendis įsiteisės, o tuojau pat, teismo salėje!

REKLAMA

Sužinoję, kad Darius Dirsė - kalėjime, kaimo žmonės be galo nustebo. Anot jų, normalioje, tvarkingai gyvenančioje ūkininkų šeimoje augęs Darius niekada nepraeidavo nepasilabinęs, nebuvo piktybinis ar agresyvus, niekada iki tol nieko nebuvo nuskriaudęs. Kad būdamas išgėręs kartą trenkė kaimynui ir iš jo atėmė alų, anot aplinkinių, tėra tik nevertas dėmesio, smulkmeniškas nusikaltimas, kurį vyrams derėjo kitądien išsiaiškinti, o ne tąsytis po policijas ir teismus. Maža ko, girdi, jaunimas prisikrečia - dar ne taip vieni kitiems nosis sugurina - ir nė šuo nesuloja. O čia - dėl 16 litų užvirė tokia košė!

REKLAMA

Vienas per kitą kaimiečiai vardijo, kaip viename ar kitame rajone gyvenantiems giminaičiams ar pažįstamiems nuo vagių ar plėšikų teko patirti kur kas didesnius nuostolius, pareigūnams nukentėjusieji esą nurodydavę net užpuolikų adresus - ir tai niekas negaudęs, nesiaiškinęs, o jei byla pagaliau pasiekdavusi teismą, anksčiau po kelis kartus teisti skriaudikai gaudavę lygtines bausmes. Tai kodėl, girdi, Kėdainių teismas negalėjo atsižvelgti į tai, jog Darius Dirsė anksčiau neteistas ir neskirti jam realiaus laisvės atėmimo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar esą keisčiau, kad gana griežto kėdainiškių nuosprendžio nė kiek nesušvelnino Panevėžio apygardos teismas. Darius Dirsė parašė apeliacinį skundą, kuriame neprašė išteisinti - tik kaltinamąjį straipsnį dėl plėšimo perkvalifikuoti į piktybinį chuliganizmą ir vagystę. Na, o apygardos teismo teisėjų kolegija, nustačiusi, kad teisiamajam bausmė skirta tiksliai pagal įstatymus, nusprendė, kad jos švelninti nėra pagrindo.

REKLAMA

O dabar paskaitykite, ką buvo prisidirbęs ir kuo kaltinamas Ernestas Kišonas. Vieną pavakarę neblaivus E. Kišonas sėdėjo Kėdainių aludėje "Ragutis" ir siurbčiojo alų. Kai aludės lankytojas už stalo prisidegė cigaretę, savininkas pareiškė priekaištus. Anas kad supyks! Aludės vadovą kitų gėrovų akivaizdoje visaip išplūdo, apspjaudė ir net bandė įspirti - greičiausiai dėl per didelio girtumo nepataikė... Už tokį įžūlumą E. Kišonas buvo išstumtas lauk, tačiau vis tiek neatlėgo, perpykęs šlaistėsi už durų, bandė vėl patekti vidun. O kai nepavyko įsibrauti atgal į aludę, nei iš šio, nei iš to kumščiais aptvatino šalimais stovėjusius du vyriškius. Juozui Dutkui labai nepasisekė - po aršaus chuligano kirčio jis aukštielninkas krito ant žemės ir smarkiai susitrenkė galvą. Nukentėjėlis buvo nuvežtas į Kėdainių ligoninę, tačiau dėl kritinės būklės netrukus išgabentas į Kauno medicinos universiteto klinikas. Čia jam buvo atlikta galvos operacija, tačiau sunią traumą patyrusių galvos smegenų veikla pilnai neatsistatė - ligonis nepažino artimųjų, jam buvo reikalinga nuolatinė priežiūra. Ilgai gydytas Kauno klinikose, o vėliau dar kelias savaites praleidęs Kėdainių palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje Juozas Dutkus pasimirė. Jo mirties priežastimi teismo medicinos ekspertas įvardijo anksčiau patirtą sunkią galvos traumą. Prisiėjo skirti papildomą teismo medicininę ekspertizę, kad būtų nustatyta, ar minėto asmens mirties priežastis yra tiesiogiai susijusi su galvos trauma, kurią J. Dutkus patyrė sumušus E. Kišonui. Ekspertas D. Tumėnas tai patvirtino. Todėl E. Kišonui už tyčinį sunkų kūno sužalojimą pareikštas kaltinimas buvo perkvalifikuotas į nužudymą dėl neatsargumo.

REKLAMA

Teismas pažymėjo, jog E. Kišonas J. Dutkui sudavė tyčia, bet "pasekmių atžvilgiu jo kaltė pasireiškė neatsargumu dėl nusikalstamo nerūpestingumo". Buvo atsižvelgta į tai, jog E. Kišono padarytas nusikaltimas priskiriamas prie sunkių, be to, teisiamasis nepripažino savo kaltės ir nesigailėjo dėl padaryto nusikaltimo ir už piktybinį chuliganizmą bei nužudymą dėl neatsargumo skirta galutinė... pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė bendrojo režimo pataisos darbų kolonijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Kišonas irgi parašė apeliacinį skundą, prašydamas nuosprendį sušvelninti, tačiau Panevėžio apygardos teismas skundą atmetė.

Taigi, palyginkime abiejų nuteistųjų - Dariaus Dirsės ir Ernesto Kišono - padarytų nusikaltimų sunkumą, sugretinkime už tuos nusikaltimus skirtas bausmes - 3 metai sustiprinto režimo PDK ir pusantrų metų bendro režimo PDK - kurios, kaip tvirtinama nuosprendžiuose, skirtos pagal veikiančius įstatymus, ir pabandykime atsakyti į klausimą, kodėl visuomenė taip nepasitiki teismais, kodėl tokie žemi šalies teismų ir įstatymų leidėjo - Seimo - reitingai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų