• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Upninkai praėjus septyniems mėnesiams po sprogimo

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Upninkų gyvenvietėje iki šiol stovi namas vaiduoklis, kurį visiškai nuniokojo pernai, lapkričio 13 dieną, įvykęs sprogimas. "Akistatoje" pasakojome apie šią skaudžią nelaimę, kurią patyrė 39 šio namo gyventojai. Bandydami gelbėti sprogimo bangos bei gaisro nesuniokotus daiktus, žvarbdami nuo čaižaus šiaurės vėjo, jie guodėsi bent tuo, jog nė vienas nežuvo ir net nebuvo rimčiau sužalotas. Tuomet mažametę Karoliną, močiutės pramintą kosmonaute, iš trečiojo aukšto paleido jos mama Aušra Graužienė. Mergytė, taip ir nespėjusi suvokti, kas atsitiko, sėkmingai "nusileido" ant kaimynų ištiestų patalų. Antrojo kūdikio besilaukusiai jos mamytei ši tragedija kainavo žymiai daugiau. Patirtas stresas ir nerimas dėl ateities padarė savo - taip ir nespėjusio gimti kūdikio gyvybė netrukus nutrūko. Beje, šiomis dienomis kalbinti nukentėję žmonės tvirtino, jog po šios nelaimės dauguma jų pajuto sveikatos sutrikimų, tapo dirglesni, jautresni. Štai devyniolikmetė Rita sakė naktimis negalinti ramiai miegoti, vis dar sapnuojanti sprogimą, paniškai bijanti net griaustinio...

REKLAMA
REKLAMA

Kaltininkas dar nenustatytas

Nors įvykio vietoje daug komisijų tyrė nelaimės priežastis, žmonės jau tada buvo įsitikinę, jog sprogimą galėjo sukelti nutekėjusios gamtinės dujos. Mat kaip tik tuo metu šiame name buvo atliekami dujotiekio tinklų ir prietaisų prijungimo darbai, turėjo būti pradėtas centralizuotas dujų tiekimas. Jonavos rajono apylinkės prokuratūroje buvo iškelta baudžiamoji byla. Deja, nors praėjo daugiau nei 7 mėnesiai, ši byla iki teismo dar neatkeliavo. Manoma, jog greičiausiai jos medžiaga bus baigta tirti ir atiduota nagrinėti teismui rugsėjo mėnesį. Žmonėms atrodo, kad byla vilkinama, nes, jų manymu, visi tyrimai turėjo būti seniai baigti. Tačiau Jonavos raj. prokuratūros pareigūnai paaiškino, jog paskirtos sudėtingos techninės ekspertizės, kurios iki šiol dar neatliktos. Kai bus gautos tyrimų išvados, byla keliaus į teismą.

REKLAMA

Paramą siūlė visi, kas galėjo

Kas ir kaip padėjo skaudžiai likimo nuskriaustiems žmonėms? Seniūnijos darbuotojai paaiškino, jog antrą dieną po nelaimės atvykęs pats rajono meras Egidijus Sinkevičius kiekvieno buto gyventojams išdalijo 300 litų dydžio pašalpas. Kiek vėliau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skyrė 2 000 litų kompensacijas kiekvieno buto gyventojams. Nukentėjėliai gavo nemažai labdaros - drabužių, avalynės, maisto produktų, įvairių buitinių dalykų. Patys upninkiečiai kiek išgalėdami siūlė savo paramą. Štai niekieno neraginama L. Gesevičienė vienai šeimai atidavė sekciją, virtuvines spinteles, kitai - vaikišką lovytę, buitinių prietaisų. Žmonių nepamiršo ir jų darbovietės, įvairios organizacijos. Nukentėjėliai liko dėkingi Upninkų "Caritas" draugijai, UAB "Bukonių Lukė", "Rizgonys", akcinei bendrovei "Achema", Ukmergės rajone įsikūrusiai paramos organizacijai "SOS vepriai", Jonavos vartotojų kooperatyvui "Jotrungė". Labai jauriai į šią nelaimę reagavo Bukonių pirminės sveikatos priežiūros centro, prie kurio įsikūręs "Maltos ordinas", vyriausioji gydytoja T. Žižienė. Pirmosiomis dienomis po nelaimės rajono savivaldybė atidarė sąskaitą, į kurią buvo galima pervesti lėšas nukentėjėliams. Vėliau iš surinktų pinigų kiekvieno buto gyventojams buvo išdalinta beveik po 300 litų. Parduotuvės "Iki" centras kiekvienam šeimos nariui leido nusipirkti maisto produktų už 50 litų. Kadangi dujininkai savo darbus buvo apdraudę, "Lietuvos draudimas" pagal savo turto vertintojų pateiktus duomenis kiekvienai šeimai išmokėjo kompensacijas už suniokotą, sugadintą ar visiškai sunaikintą turtą.

REKLAMA
REKLAMA

Lygiava

Kadangi sprogimo nuniokotas namas buvo pripažintas neremontuotinu ir gyventi netinkamu, žmonėms buvo pasiūlyta patiems susirasti butus. Už turėtą 2 kambarių butą jie gavo 8 000, o už 3 kambarių - 10 000 litų kompensacijas. Trys iš 13 nukentėjusių šeimų įsigijo sodybas, likusios šeimos apsigyveno naujuose butuose. Nė vienas iš nelaimę patyrusiųjų Upninkų nepaliko. Žinoma, ne visi galėjo nusipirkti kitą būstą už gautas kompensacijas, reikėjo pridėti santaupų arba skolintis. Ona Bulatovienė su šeima persikėlė į nuosavą namą. Tačiau moteris teigė iki šiol negalinti sutvarkyti nuosavybės dokumentų dėl šios sodybos šeimininkų kaltės. Žinoma, teks pridėti nemažai pinigų, teks daug pasidarbuoti, kad namas ir jo aplinka taptų gražūs ir jaukūs. O. Bulatovienė nebuvo patenkinta tuo, jog visiems butams buvo skirtos vienodos kompensacijos - juk jų būklė buvusi labai skirtinga. Ponia Ona teigė gyvenusi gerai įrengtame bute, buvo įsivedusi apšildymo sistemą, kuri kainavusi apie 2 500 litų, todėl jai keista, kodėl tokią pat kompensaciją gavo ir apleistų butų savininkai. O. Bulatovienė patikino, jog jokia parama niekad neatlygins to, kas buvo sukurta per gyvenimą. Jos manymu, valstybės parama nukentėjėliams buvusi pernelyg menka. Kita sugriautojo namo gyventoja Regina Oreškina taip pat nebuvo patenkinta gauta parama. Ji tvirtino, jog įsigydama naują butą, prie gautos kompensacijos turėjo pridėti dar 6 000 litų.

Upninkų seniūnas Juozas Aleknavičius įsitikinęs, jog po sprogimo nukentėję žmonės nebuvo palikti likimo valiai, pagal galimybes jiems buvo suteikta tikrai nemaža parama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų