Albertas ONIŪNAS
Pasvalio visuomenės sveikatos centro darbuotojai važinėja po rajono kaimus bei miestelius ir ieško įtartinai ištinusių žmonių, kurie galbūt užsikrėtę trichinelioze, ragina juos kuo skubiau kreiptis ligoninėn. Tokių jau rasta ir Pasvalio turguje.
Kalėdinės ir naujametės vaišės iš šernienos liūdnai baigėsi daugiau nei pusšimčiui Pasvalio rajono gyventojų. Prisivalgę prieš Kalėdas sumedžiotų šernų mėsos, medžiotojai, jų šeimų nariai ir visi kiti, kuriems teko ragauti šernienos, prieš kelias dienas susirgo trichinelioze arba laukia, kol tai artimiausiu metu įvyks. Panevėžio infekcinėje ligoninėje nuo trichineliozės gydoma 17 suaugusiųjų, 6 vaikai, o dar 30 žmonių gydosi profilaktiškai. Sergančiųjų skaičius auga ne dienomis, o valandomis. Nors sumedžiotų šernų mėsa ir buvo veterinaro patikrinta, o trichinelių neaptikta, žmonės nežinia kokiu būdu užsikrėtė. Dėl ligos protrūkio surinkta medžiaga perduota Pasvalio rajono apylinkės prokuratūrai, kur ir bus sprendžiama, kas yra kaltas.
Laimikis - keturi riestauodegiai
Lemtingoji medžioklė su varovais įvyko praėjusių metų gruodžio 23 dieną Pasvalio rajono Lepšinės miške, esančiame netoli Joniškėlio. Medžiojo šešiolika Lepšinės medžiotojų būrelio vyrų. Pavyko keturiems: Stasiui Lipinskui bei jo sūnui Aurelijui ir būrelio vadovui Andriui Gudoniui bei jo sūnui Irmantui. Šie vyrai nušovė po vieną šerną. Kiti medžiotojai norėjo dar medžioti, tačiau pradėjo temti, ir A. Gudonis nusprendė medžioklę baigti. Medžiotojai susirinko prie miške esančios sodybos, kur paprastai darinėjami trofėjai. Kaip įprasta, laimikis buvo padalintas visiems medžioklės dalyviams - į 16 krūvelių mėsos. Vienam žmogui teko apie 10 kilogramų. Prieš pradedant su ta mėsa ką nors daryti, ji būtinai turi būti patikrinta, ar neužkrėsta trichinelėmis. Tam iš kiekvieno šerno diafragmos plėvės imami mėginiai, kurie vėliau vežami į Pasvalio valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Čia mėginiai sutraiškomi tarp dviejų stiklų ir dedami po mikroskopu, o tada ieškoma trichinelių - jos panašios į kirmėlaites.
Mėsą tikrino specialistas
Toje medžioklėje dalyvavo ir būrelio narys, medžiotojas, veterinaras Antanas Navikauskas. Šernienos mėginiai atsidūrė jo rankose ir juos jis pats patikrino. Trichinelių nerado, informavo kolegas medžiotojus, kad mėsą galima valgyti. Tad kas dešras iš šernienos kimšo, kas kotletus, kas šašlykus kepė. Bene visi medžiotojai vaišino ne tik daugelį savo šeimos narių, bet ir giminaičius bei pažįstamus. Šventės praėjo. Šių metų sausio 18-25 dienomis baigiasi trichineliozės inkubacinis laikotarpis, po kurio pasirodo ligos simptomai, žmonės ima blogai jaustis. Ir Lepšinės medžiotojų būrelio nariai, kurių dauguma gyvena netolimame Narteikių kaime, su visomis šeimomis pradėti guldyti Panevėžio infekcinėn ligoninėn. Tai Stapulioniai, Gudoniai, Lipinskai ir daugelis kitų. Lieka neatsakytas pagrindinis klausimas - kodėl žmonės užsikrėtė, jei mėsą specialistas patikrino?
Vienas šernas liko netikrintas?
Pasvalio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Vygandas Bružas sako, kad jo pavaldinys gydytojas Antanas Navikauskas savo paaiškinime teigia, jog dorojant šernus, dviejų gyvulių mėginius išpjovęs ir paėmęs pats, o kitų dviejų skerdienų mėginius jam atnešė ir padavė medžiotojai. Kadangi buvo jau prietema, tai galbūt medžiotojai sumaišė ir iš vieno šerno paėmė du mėginius, o vienas liko visai netikrintas. Kaip tik tas nepatikrintas šernas ir galėjo būti užsikrėtęs. Taip pat kol kas negalima paneigti versijos, kad licencijos buvo išduotos nušauti 4 šernams, o iš tiesų galėjo būti nušauta ir daugiau. Kaip nenuspausi gaiduko, kai šernas pats ant nosies lipa? Tačiau tokiu atveju ir nelegaliai sumedžioti gyvuliai būtų tikrinami dėl trichineliozės. Mėginiai, kuriuos tyrė A. Navikauskas ir nerado trichinelių, dar kartą buvo patikrinti tarnyboje. Trečią kartą jie patikrinti Panevėžyje kitu metodu, tačiau rezultatai tokie patys - užkrato nerasta. Todėl belieka galvoti, kad žmonės valgė nepatikrintą mėsą, o iš kur ji atsirado - mįslė. Beje, medžiotojai, kurie buvo apklausti, vienbalsiai teigia, kad visus keturis mėginius iš skerdienų A. Navikauskas paėmė pats.
Veterinaro ir medžiotojų parodymai skiriasi
Pats Antanas Navikauskas "Akistatai" patvirtino savąją įvykių eigos versiją - du mėginius paėmęs pats, kitus du gavęs iš medžiotojų. Tačiau veterinaras negali nurodyti medžiotojų, kurie tuos mėginius jam padavė, pavardžių - neprisimena. Į medžiotojų kaltinimus, kad visus mėginius paėmęs pats, A. Navikauskas atsako, jog po tos medžioklės buvo dar dvi, kurių metu buvo atitinkamai nušauti šeši ir vienas šernas, todėl žmonės galbūt gerai neprisimena ir painioja faktus.
Panevėžio infekcinėje ligoninėje besigydantis medžiotojas Stasys Lipinskas, pritariant kitiems medžiotojams palatos draugams, kategoriškai teigia, kad kaltas yra veterinaras, ir verčiau jau išsyk viešai prisipažintų. Pasak medžiotojų, pasibaigus medžioklei, būrelio vadovas A. Gudonis nurodė A. Navikauskui pačiam asmeniškai paimti mėginius iš visų keturių šernų. Veterinaras taip ir padarė, dar paėmė už tyrimą 40 litų ir išrašė sąskaitą. Kai žmones imta masiškai guldyti ligoninėn, A. Navikauskas atvyko į skyrių ir vedėjai įteikė 1 000 litų vaistams. Buvo parašytas raštelis, kuriame pasirašė ir pinigų perdavimą stebėję liudytojai. Jei jis nekaltas, tai kodėl taip turėtų elgtis? Beje, A. Navikauskas pats tos šernienos valgė, todėl neilgai trukus gali atsidurti drauge su kitais medžiotojais.
Nudvėsė karvė
Šio įvykio priežastis toliau tirs Pasvalio prokuratūra. Ir tai nieko gera nežada veterinarijos gydytojui A. Navikauskui. Visi dar puikiai prisimena istoriją apie "nušautą" Valakėlių gyventojos karvę. Buvo teigiama, kad raguotąją per apsirikimą medžioklės metu nušovė medžiotojai. Tarp tų medžiotojų buvo ir vienas Seimo narys bei Pasvalio rajono vyriausiasis prokuroras. Karvės palaikus tyrė A. Navikauskas ir paskelbė, kad rado kulkos paliktus sužalojimus. Kilus skandalui, medžiotojai vieningai neigė nušovę karvę, nemažai nervų ši istorija kainavo ir vyriausiajam prokurorui. Galop pati karvės savininkė pripažino, kad jos žalmargė krito dar medžioklei neprasidėjus. Muilo burbulas sprogo, ir A. Navikausko teiginiai apie kulkos sužalojimus karvės kūne pakibo ore. Nesunku nuspėti, kad dabartiniai A. Navikausko parodymai apie šernienos mėginių paėmimą prokuratūroje bus vertinami itin kritiškai.
Daugiau degtinės - daugiau sveikatos
Panevėžio infekcinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Eugenijus Briedis sako, kad trichineliozės inkubacinis periodas, kol liga dar niekaip nepasireiškia, trunka apie tris savaites. Per tą laiką trichinelės intensyviai dauginasi, vėliau patenka į kraują, keliauja į raumenis. Tada prasideda liga - pakyla temperatūra, tinsta akių vokai, veidas, ima skaudėti raumenis, ypač blauzdų. Po kurio laiko organizmas apie trichineles sukuria tam tikras kapsules, jos jau nebeveikia, tačiau pasilieka visam laikui. Jei trichinelės paklius į širdies (miokardo) raumenį, ligonis gali mirti. Tačiau konkrečių mirties atvejų dėl šios ligos pastaraisiais 10-15 metų nebuvo girdėti. Ko trichinelės bijo? Terminio apdirbimo ir alkoholio. Jei mėsa prieš valgant buvo ilgai virta, lieka mažai galimybių susirgti. Jei tik kepta, pavojus išlieka. Jei valgant užkrėstą mėsą gausiai užsigeriama degtine, trichinelės žūsta, tačiau tokiu atveju daug kas priklauso nuo proporcijų - kiek mėsos suvalgyta ir kiek alkoholio išgerta. Tačiau vienintelis ir garantuotas būdas išvengti trichineliozės - prieš vartojant mėsą patikrinti Maisto ir veterinarijos tarnyboje. Jei mėsa užkrėsta, visa turi būti sudeginta.
Paskutinis trichineliozės protrūkis Panevėžio apskrityje užregistruotas prieš trejetą metų. Tada per Įstros aerodrome vykusią oro balionų šventę užsikrėtė žmonės, valgę šašlykų. 40 žmonių buvo paguldyta ligoninėn, o bendras skaičius siekė 150. Mirties atvejų nebuvo.