Politikai sieks užtikrinti, kad tik nepriekaištingos reputacijos asmenys kandidatuotų ir būtų išrinkti į aukščiausias valstybėje pareigas. Tuo tikslu Seimo vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Konstitucijos 56 straipsnio papildymo projektą.
Juo siekiama apriboti asmenų, kuriuos Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino ir užimamų pareigų ar panaikino jų Seimo nario mandatą, galimybę tapti Seimo nariu, jeigu nuo Seimo sprendimo priėmimo praėjo mažiau kaip 5 metai.
Darbo grupei vadovavęs V. Andriukaitis teigia, kad tokios praktikos laikomasi daugelyje Europos valstybių ir JAV. Jo duomenimis, buvusių politikų, kurie prarado postą dėl priesaikos sulaužymo, padaryto nusikaltimo ar netinkamo elgesio, viešųjų teisių apribojimas ateityje užimti Prezidento ar parlamentaro postą įtvirtintas Čekijos, Lenkijos, Prancūzijos, Portugalijos, Slovakijos ir JAV konstitucijose.
Šiuo metu priesaikos institutą Lietuvos teisės sistemoje reglamentuoja 36 įstatymai. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir įstatymuose nepriekaištingos reputacijos cenzas įtvirtintas tik teisminės valdžios subjektams. Šiuo metu asmenims, kurie dėl priesaikos sulaužymo ar šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo apkaltos proceso tvarka buvo pašalinti iš užimamų pareigų ar panaikintas jų Seimo nario mandatas, nedraudžiama vėl kandidatuoti į Seimo nario ar Respublikos Prezidento pareigas.
"Konstitucinės sankcijos pritaikymas asmeniui savaime turėtų būti traktuojamas kaip nepriekaištingos reputacijos stoka, kuri būtų kliūtis ateityje užimti nurodytas pareigas", - teigia V. Andriukaitis . Todėl, jo nuomone, vertėtų svarstyti viešųjų teisių apribojimą buvusiems politikams ir teisėjams, kurie neteko pareigų ar kurių Seimo nario mandatas buvo panaikintas apkaltos proceso tvarka.
Konstitucijos 56 straipsnio papildymo projektą savo parašais parėmė 40 įvairioms frakcijoms atstovaujančių parlamentarų.
Konstitucijos pataisų priėmimo procedūra yra pakankamai sudėtinga. Dėl jų turi būti balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti ne mažesnė kaip 3 mėnesių pertrauka.
ELTA