• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po taikios "rožių revoliucijos" Gruzijoje tikėkimės, kad "kaštoninė" įvyks Kijeve, kur kasmet pavasarį žydi didžiuliai kaštonai. Ukrainoje egzistuoja didžiausia tikimybė, kad gali pasikartoti Gruzijos liaudies demokratijos pergalės scenarijus, jeigu tik Vakarai ir demokratinė opozicija veiks teisingai, trečiadienį skelbia JAV leidinio "The Wall Street Journal" redakcijos straipsnis.

REKLAMA
REKLAMA

Autoritarinių tendencijų įsigalėjimo buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje sustabdymas turi būti prioritetinė Vakarų politikos šio regiono atžvilgiu kryptis. Tik teisėtos vyriausybės ir patvarios valdžios institucijos užtikrina stabilumą - ne apie atskiras asmenybes ar klanus sukurtos politinės sistemos. Rusijai ir daugeliui jos kaimynių yra būdingas skeptiškas požiūris į politinį pliuralizmą ir sunkus autoritarinis palikimas. Garsieji "Faberge" velykiniai kiaušiniai, kuriuos neseniai nupirko vienas rusų pramonininkas, sugrįš į Rusiją kaip tik prezidento Vladimiro Putino karūnavimui per kovą įvyksiančius rinkimus.

REKLAMA

Labiau į pietus esančios Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma, anot "The Wall Street Journal", gali tik pavydėti Maskvai. Jau dešimtmetį valstybės vadovo pareigas einantis L. Kučma, atrodo, netrokšta nieko taip karštai, kaip spalį per prezidento rinkimus perduoti savo postą kokiam nors patikimam draugui. Kaip atsarginį variantą L. Kučma ir jo bičiuliai bando pakeisti Konstituciją, kad apsaugotų savo verslo ir politinius interesus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Ukraina nuo Rusijos ir daugelio kitų šio regiono valstybių skiriasi dviem aspektais: ji turi tikrai populiarų opozicijos lyderį ir iš esmės provakarietiškai orientuotą, reformatoriškai nusiteikusį elektoratą. Buvęs ministras pirmininkas ir opozicijos lyderis Viktoras Juščenka nesunkiai laimėtų tiesioginius prezidento rinkimus, jeigu jie vyktų šiandien. L. Kučma, kurio populiarumas neviršija 10 proc., beveik garantuotai pralaimėtų. Dėl šių faktų niekas neabejoja. Tai savo ruožtu paaiškina pastaruoju metu Ukrainos parlamente vykusias peripetijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusių metų pabaigoje L. Kučmos sąjungininkai parlamente pasiūlė būsimo prezidento galias apribojančią Konstitucijos pataisą - dėl viso pikto, jeigu rinkimų nelaimėtų jų kandidatas. Taip pat dėl viso pikto jie nubalsavo už tai, kad kiti prezidento rinkimai vyktų 2006 metais. Tik šįkart prezidentą rinktų ne Ukrainos liaudis, bet parlamentas, kur L. Kučmos stovykla dėl suktų rinkimų įstatymų turi didesnę įtaką. Ši pataisa buvo atsiimta praėjusią savaitę, reaguojant į visuotinį pasipiktinimą Ukrainoje ir Vakaruose.

REKLAMA

Siekdamas dar didesnių garantijų sau, L. Kučma išgavo iš savo nepriklausomumu negarsėjančio Konstitucinio teismo sprendimą, kad jis šiemet gali siekti perrinkimo trečiajai kadencijai, nors Konstitucija tai aiškiai draudžia. Turint omenyje jo apgailėtiną populiarumą, šia nuostata prezidentas tikriausiai pasinaudotų tik kraštutiniu atveju.

REKLAMA

Šiais politiškai lemtingais metais matyti daug priežasčių, kodėl Gruzijos scenarijus yra sunkiai tikėtinas Ukrainoje, o viena iš jų - žiniasklaida. Gruzijoje po suklastotų parlamento rinkimų nepriklausoma televizija sukurstė masinius protestus prieš ilgametį šalies vadovą Eduardą Ševardnadzę, o daugelis Ukrainos žiniasklaidos priemonių yra nutildytos. Anot nevyriausybinės organizacijos Ukrainos spaudos akademijos, praėjusių metų spalį 20 proc. televizijos eterio laiko buvo skirta oponuojančioms nuomonėms, o gruodį, per patį debatų dėl Konstitucijos keitimo įkarštį, - 10 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, nėra reikalo išvyti L. Kučmą iš pareigų kaip E. Ševardnadzę ar Slobodaną Miloševičių. Ukrainos opozicija ir JAV su Europos Sąjunga (ES), pasak "The Wall Street Journal" redakcijos straipsnio, turėtų įvairiais stimulais paskatinti jį surengti laisvus rinkimus ir liautis kaitaliojus žaidimo taisykles. Susiskaldžiusi opozicija gali padėti jam įrodydama, jog sugeba išvesti žmonių mases į gatves. Tada V. Juščenka galbūt galėtų susitarti su L. Kučma.

REKLAMA

Sprendžiant pagal tai, kas Ukrainoje vyko iki šiol, vis dėlto labiau tikėtina, kad L. Kučma mėgins įbauginti savo oponentus ir, jei reikės, suklastoti rinkimų rezultatus. Kol Ukrainos opozicija dar nemoka geriau organizuoti protestų, Vakarai turėtų veiksmingiau spausti Kijevą. Europos Taryba, pasmerkusi Konstitucijos pataisas, jau pademonstravo, kaip tai reikėtų daryti. Pataisų dabar laukia sunkus svarstymas parlamente. ES šiuo metu neturi pakankamų stiprių įtakos svertų Ukrainai; pasiūliusi realią narystės perspektyvą mainais į reformas, ji gal išjudintų procesą. Šiaip ar taip Ukraina juk greitai taps rytine ES kaimyne.

REKLAMA

Gerokai didesnį svorį turintis Vašingtonas išleido per 2 mlrd. dolerių laisvai ir nepriklausomai Ukrainai remti. Kadangi L. Kučma, atrodo, nesupranta, ką reiškia "laisva", tai JAV dalį šių išteklių gal turėtų pelningiau investuoti į jo demokratinius, suprantančius tikrąją šio žodžio reikšmę oponentus, panašiai, kaip jos darė Serbijoje ir Gruzijoje. Baltarusijos, Kaukazo ir Centrinės Azijos autokratai ateinančiais mėnesiais atidžiai stebės įvykius Kijeve. Juos stebėti turėtų ir likęs pasaulis, savo straipsnį baigia "The Wall Street Journal".

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų