• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sigitas STASAITIS

Ar neseniai tamstai skaudėjo galvą? O gal karščiavote? Nugarą buvo susukęs dieglys? Kas nors iš artimųjų serga cukralige, vėžiu ar kitomis sunkiomis ligomis? Apskritai, ar tavo sveikata blogesnė nei prieš 10-15 metų? Aha, aišku - visos bėdos dėl mobiliųjų telefonų, jų retransliatorių antenų ir skleidžiamų elektromagnetinių laukų! Tai nustatė - tik nesijuokite - vištas auginantys kaimiečiai ir žurnalistai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet tapo madinga per televiziją rodyti piliečius, jaučiančius, kad aplink esančios mobilaus ryšio antenos taip švitina, kad žmonės suserga vėžiu, o vištos apanka. "Akistatos" žurnalistas pakartojo internete aprašyta, eksperimentą - kaip su dviem mobilaus ryšio telefonais per valandą išvirti kiaušinį.

REKLAMA

Internete - sensacinga nuotrauka

Internete (jau iš Lietuvos spaudoje) klajoja nuotrauka, neva padaryta įdomaus eksperimento metu. Girdi, du "Komsomolskaya pravda" žurnalistai V. Lagovskis ir A. Mojsejenka prie žalio vištos kiaušinio priglaudė mobilaus ryšio telefonus. Ir ką jūs manote - elektromagnetinių bangų galingumo užteko, kad kiaušinis išvirtų per 65 minutes!

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su nuotrauka, kurią internete jau matė apie trečdalis milijardo (!) žmonių, skelbiama, jog sensacingą eksperimentą atlikusiems Maskvos žurnalistams išvirti kiaušinį kainavo 123 rublius - apie 13 litų. Kadangi mobilaus ryšio bendrovė "Tele-2" šeimos nariams tarpusavyje leidžia kalbėtis nemokamai, kaip atsispirsi pagundai pakartoti ir aprašyti tokį eksperimentą Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienu telefonu paskambinęs kitam, juos abu priglaudžiu prie kiaušinio, kaip parodyta nuotraukoje. Kol kiaušinis šyla, vaizduotė piešia siaubingus vaizdinius - kas gi dedasi mūsų smegenyse kalbant "mobiliaku"? Žinoma, smegenų baltymai kaista ir kreša, kaip verdamame kiaušinyje. Geriausiu atveju turėtume greitai kvailėti, blogiausiu - susirgti smegenų vėžiu ar kita ne mažiau baisia liga.

REKLAMA

Mobilaus ryšio spindulių pražūtingą galią neva jau įrodė pajūryje esančio Žibininkų kaimo gyventoja Genovaitė Š. Ji pagyvenusi moteris vienos televizijos laidos žurnalistei papasakojo, jog už kokio šimto metrų, ant kaimo vandentiekio bokšto, stovi mobilaus ryšio antena - retransliatorius. Kai jis buvo pastatytas, Genovaitės viščiukai per kelis mėnesius ėmė apakti ir dvėsti. Dar blogiau - pati Genovaitė Š. neseniai susirgo vėžiu. Ta pati liga pribaigė ir jos kaimynę. Trečiajam kaimynui nusilpo imunitetas ir akys. Iki šiol sveikata nesiskundęs vyras nuo antenos (o nuo ko gi daugiau?) per metus net 3 kartus sirgo plaučių uždegimu, neseniai šiam žibininkiškiui chirurgai persodino abiejų akių lęšiukus.

REKLAMA

Nuo ko apako vištos?

Per televiziją rodyti apie elektromagnetinių bangų žalą šiemet tapo madinga. Po kelių tokių laidų apie "bangų" susargdintus žmones į Ryšių reguliavimo tarnybą pasipylė skundai. "Akistatos" žiniomis, šiuo metu jų tūkstančiai - sukrauta pusmetrio aukščio kaugė! Skundai plūsta ir į Visuomenės sveikatos centrus, Seimo Sveikatos reikalų komitetą. "Akistatos" žiniomis, Genovaitė Š. su kaimynais reikalauja iš užsienio atvykti ir pačią Pasaulio sveikatos organizacijos komisiją!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio komisijos Žibininkuose ir net Vilniuje vargu ar sulauksime (mes ne vieninteliai besiskundžiantieji, imtis priemonių reikalauja ir kitų šalių švitinami žmonės) bet Ryšių reguliavimo tarnybos, Visuomenės sveikatos centrų (VSC), kitų tarnybų specialistai kaskart čiumpa prietaisus ir lekia matuoti elektromagnetinių laukų srautų. Pasak Klaipėdos VSC Kretingos filialo vadovės Dalios Jociuvienės, elektromagnetinio lauko spinduliuotės matavimai buvo atlikti ir Žibininkuose. Prietaisai parodė, kad kaime, kur anka ir dvesia vištos, užfiksuotas minimalus, vos 0,1 mikrovato į kvadratinį centimetrą radijo bangų srauto tankis, kai leistina norma net 100 kartų didesnė - 10 mikrovatų.

REKLAMA

Palaukite, tai kaip čia yra - norma neviršyta, žmonės serga, vištos dvesia, o kiaušinis tarp telefonų verda?

Pats laikas patikrinti eksperimento rezultatą - praėjo jau net pusantros valandos. Čiupinėjau ir uosčiau - tarp veikiančių telefonų mano kiaušinis išliko šaltas kaip ledas. Pramušiau lukštą - baltymas skystas, skaidrus, nė menkiausio kaitimo požymio.

REKLAMA

Tai kaip čia išeina?

"Žmonės dažnai neieško tiesos, o tik patvirtinimų savo įsitikinimams", - yra sakęs filosofas Liudvikas Fojerbachas. Suprask, kas nori tikėti, kad jo ligos, blogos savijautos ar vištos aklumo priežastis - netoliese stovinti mobilaus ryšio antena, to ir neperkalbėsi. Na o viskuo abejojantiems belieka paskelbti, kad pasikapstęs internete suradau daugiau įdomių dalykų apie kiaušinio virimą telefonu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslas - už radijo ryšį

Pasirodo, fotografiją, kurioje "mobiliakai" neva verda kiaušinį, tinklapyje "Wymsey-village" dar 2000 metais paskelbė du pokštininkai Siuzana Dekantvorti ir Šonas Maklenougas. Jie prisipažįsta norėję patikrinti, kiek pasaulyje galima apkvailinti naivuolių. Ir milijonai tiki, nes nori tuo tikėti.

REKLAMA

"Net su keliasdešimt telefonų kiaušinio neišvirsi, - akimirksniu mintinai suskaičiavo šiaulietis radioelektronikos inžinierius Jonas Pivoriūnas. - Mobilaus ryšio telefono skleidžiamų bangų energija pakeliui sutiktus kūnus kaitina gerokai mažiau nei kišeninio elektros žibintuvėlio lemputė. Ar kas patikėtų, kad su 3 voltų lempute galima išvirti kiaušinį? O kai kalba pasisuka apie nematomas ir paslaptingas telefono bangas - tikima bet kokiais paistalais."

REKLAMA

Tačiau gal esmė ne tik kaitinimas? Daug kas mano, kad elektromagnetiniai laukai gali ir nekaitindami sukelti vėžį.

Tačiau JAV leidžiamas žinynas "Antenna book" rašo, kad JAV nacionalinės mokslų akademijos Tyrimų taryba, ilgai tyrusi, 1996 metais paskelbė, kad "jokių aiškių įrodymų, jog elektromagnetiniai laukai veiktų žmogaus sveikatą, nerasta".

REKLAMA
REKLAMA

Didžiosios Britanijos medikai 7 metus vykdė epidemiologinius tyrimus, kaip elektromagnetinės bangos įtakoja ūminį vaikų kraujo vėžį. "New England Journal of Medicine" 1997-ųjų liepą paskelbta, jog "jokio ryšio tarp elektromagnetinio spinduliavimo ir vaikų leukemijos neaptikta".

Tai kaip tos bangos mus veikia? Pasak fizikos teorijos, radijo ryšiui naudojamų elektromagnetinių bangų kvantai, kirsdami ląstelę neturi tiek energijos, kad ją jonizuotų, ką padaro radioaktyvūs, rentgeno ir net kai kurie Saulės šviesos ultravioletiniai spinduliai. Kirsdamos nelaidžią elektros srovei kliūtį (pavyzdžiui, gyvą organizmą) elektromagnetinės bangos gali jį tik šildyti. Tačiau tam būtina, kad bangų laukai būtų labai stiprūs.

"Tokiu principu veikia mikrobangų krosnelė, tačiau srovę dešimtimis amperų "srebiantis" jos magnetronas labai galingas, o šildomasis produktas - prie pat jo antenos, - paaiškino inžinierius J. Pivoriūnas.

Rinkis, kas sveikiausia

Eureka! Visgi būti arti antenų gali būti nesveika! Pasak J. Pivoriūno, mobilaus ryšio antenos, kaip ir kiti aplink mus esantys įvairūs radijo bangų siųstuvai, spinduliuoja santykinai nedidelius galingumus. Todėl elektromagnetinio lauko koncentracija didėlesnė tik prisiartinus ar net prisilietus prie pačių antenų. Už kelių metrų laukai taip smarkiai silpnėja, kad pavojaus tikrai nekelia. Todėl nepatartina būtų tik lipti į mobilaus ryšio antenų bokštus, čiupinėti veikiančias antenas.

REKLAMA

"Girdime skundus iš visos Europos Sąjungos, - neseniai pareiškė Europos Parlamento peticijų komiteto pirmininkas Marcinas Libickis. - Pripažįstant mobiliojo ryšio pavojų sveikatai būtų logiška manyti, kad kenkia "arčiau smegenų" esantys telefonai, o ne retransliatorių antenos." Žinoma, visada bus skeptikų, kurių niekas neįtikins. Neabejojantiesiems, kad mobilaus ryšio antenos ir telefonai mus žaloja, yra puiki išeitis. Reikia kuo greičiau kraustytis iš miestų ir kaimų į girių tankmes. Ten apsigyventi ne mūriniame (plytos ir molis skleidžia silpną radioaktyvų foną), o mediniame name su švino ar storo plieno apvalkalu, kuris truputį apsaugotų nuo kosminių jonizuojančių spindulių ir, žinoma, visų radijo bangų. Gyventi reiktų be elektros (kintama 220 voltų srovė skleidžia elektromagnetinį lauką). Nereikia nė priminti, kad derėtų atsisakyti visų telefonų, internetų ir kompiuterių. Sveikuoliams būtų apdairu nekasti ir giluminių gręžinių (Žemės gelmėse esančiame vandenyje yra radijo aktyvių argono izotopų). Nevalgyti genetiškai bei chemiškai apdoroto maisto, nežiūrėti televizoriaus (jis irgi spinduliuoja elektromagnetinius laukus). Na o drąsesnius inžinieriai ramina be baimės naudotis mobilaus ryšio telefonais ir kompiuteriais. Jei "mobiliukas" visgi baugina, galima įsigyti ausinę ir kalbėti telefonu jį padėjus šalia savęs ant stalo ar kėdės. Dar geriau - be reikalo ilgai neplepėti. Taip taupoma ne tik sveikata, bet ir pinigai už ryšio paslaugas.

S.Stasaičio nuotr.

(kiausin-1) Internete aštunti metai klajoja klastotė, kuria tiki milijonai žmonių. Tiki, bet vis labiau naudojasi mobilaus ryšio telefonais. (kiausin-2) Eksperimento metu du telefonai kiaušinio ne tik neišvirė, bet nė neįšildė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų