Virginija GRIGALIŪNIENĖ
- Lietuva neatrodo blogiau nei kitos šalys, - spaudos konferencijoje, skirtoje aptarti teismų įstatymo projektą ir teismų nepriklausomybės šalyse kandidatėse į ES apžvalgą, pasakė Atviros visuomenės instituto (Budapeštas) teisės patarėjas Henrikas Mickevičius. - O kai kuriais klausimais mūsų šalis netgi pirmauja!
Žurnalistams, suprantama, labiau rūpėjo sužinoti apie Lietuvoje pastebėtas problemas teismų nepriklausomybės klausimais. Lietuvos teisėjų asociacijos pirmininkas Virgilijus Valančius paminėjo, jog visų pirma buvo atkreiptas dėmesys į šalies biudžeto asignavimų teismams pastovų mažėjimą, nors teisėjų skaičius didėja, darbo krūvis auga.
- Jei reikalaujama, kad teismai dirbtų veiksmingai, reikėtų užtikrinti ir pakankamą jų finansavimą, - teigė Teisėjų asociacijos pirmininkas.
Be to, pasak jo, būtina siekti, kad kai kuriuose provincijų teismuose būtų pagerintos darbo sąlygos.
Jog teismų finansavimas - viena didžiausių šiandienos problemų, minėjo Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius. Ateinančiais metais, pasak V. Greičiaus, šalies teisėsaugos sistemai iš biudžeto numatyta skirti 80 milijonų litų, o reikėtų bent 30 milijonų daugiau! Tiek pinigų, kiek žadama skirti, neužtenka net teisėjų atlyginimams.
Į "Akistatos" klausimą, kaip šalių kandidačių į Europos sąjungą fone atrodo mūsiškiai teisėjai, jų kvalifikacija ir daromos klaidos, Atviros visuomenės instituto teisės patarėjas Henrikas Mickevičius atsakė, jog Lietuvos teisėjai tikrai neatrodo prastesni už kitų šalių kandidačių į ES teisėjus. Tačiau Lietuvoje, kaip apgailestavo H. Mickevičius, teismais pasitiki mažiau nei pusė gyventojų, o tai jau negali nekelti nerimo. Todėl, siekiant teismų reitingą pakelti, H. Mickevičiaus nuomone, būtina ne tik kelti teisėjų kvalifikaciją, organizuoti jų mokymus, supažindinti su įstatymais ir jų taikymo praktika, bet ir mokyti juos elementaraus bendravimo įgūdžių, etiketo, suteikti daugiau psichologinių žinių.