Gydytojo priimamasis
Raudonukė - užkrečiama!
"Norėčiau sužinoti apie raudoniukę, - rašo skaitytoja Vanda M. iš Klaipėdos raj. - Kodėl laikoma, kad ši liga ypač pavojinga nėščiosioms? Juk tai "vaikiška" liga?"
Tai ūmi virusinė infekcija. Infekcijos šaltinis - sergantieji raudonuke. Labiausiai užkratą jie platina tuomet, kai būna išberti, tačiau virusus į aplinką išskiria ir keletą dienų iki, ir keletą dienų po bėrimo. Raudonukė nėra sunki liga, bėrimas būna sunkiai pastebimas, todėl kartais žmonės ja perserga, patys to nežinodami. Tokie asmenys aplinkiniams itin pavojingi kaip infekcijos šaltinis. Raudonukei imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Užkratas plinta oro lašiniu būdu. Užsikrečiama būnant vienoje patalpoje su sergančiuoju. Nėščios moterys, dirbančios vaikų kolektyvuose (pvz., darželiuose, mokyklose ir kt.), gali užsikrėsti nuo lengvomis, kartais net nepastebimomis raudonukės formomis sergančių vaikų.
Inkubacinis raudonukės periodas trunka nuo 12 iki 23 dienų. Vaikai ar suaugusieji ja perserga nesunkiai: 2-3 dienas karščiuoja, atsiranda bėrimas, kuris trunka nuo kelių valandų iki 2-3 dienų. Sergant raudonuke dažnai padidėja pakaušio limfmazgiai, tačiau tai nėra patikimas diagnostikos požymis.
Nėščios moterys, susirgusios raudonuke, gali prarasti kūdikį!Labai pavojinga ši liga nėščiajai, nes galimas vaisiaus apsigimimas, vadinamasis įgimtos raudonukės sindromas. Kuo ankstesniu nėštumo metu susergama, tuo apsigimimai esti sunkesni. Susirgus nėštumo pradžioje, dažnai įvyksta persileidimai. Susirgus per pirmąjį nėštumo trimestrą, yra didesnė nei 80 % tikimybė, kad šių moterų kūdikiai gims su sunkiais širdies, smegenų apsigimimais, bus akli ar kurti. Todėl nustačius, kad nėščioji serga ūmia raudonukės infekcija, neretai rekomenduojama nutraukti nėštumą.
Patikimiausia raudonukės profilaktikos priemonė - raudonukės vakcinos skiepijimas. Vakcinos veiklioji medžiaga - gyvi susilpninti, specialiai parinkti ir stabilizuoti raudonukės virusai. Vakcina skiepijama antraisiais gyvenimo metais, jos antroji dozė - ikimokyklinio amžiaus vaikams. Taip pat galima fertilaus amžiaus moterų vakcinacija (jei nėra duomenų apie vakcinaciją ar persirgtą ligą). Po vakcinacijos rekomenduojama 3 mėn. nepastoti, tačiau pastojus, nėštumo nutraukti nereikia. Vieną kartą susirgus raudonuke, daugiau ji nebepasikartoja.
Paruošė Sandra Bytautienė