• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Piktybinės kraujo ligos

"Diagnozavo leukemiją, - rašo Jolanta G. iš Pakruojo raj. - Norėčiau apie šią ligą sužinoti daugiau: nuo ko ji prasideda ir kur gali išplisti. Koks gydymas efektyviausias?"

REKLAMA
REKLAMA

Leukemija - tai piktybinis kraujo sistemos navikas, pažeidžiantis kaulų čiulpus. Yra 4 pagrindinės leukemijos grupės pirmiausia - mieloidinė ir limfoidinė, priklausomai nuo pakenktų leukocitų rūšies. Pagal eigą ir ląstelių subrendimą skiriamos ūminė ir lėtinė leukemijos formos. Taigi gali būti ūminė ar lėtinė mieloidinės eilės ir ūminė ar lėtinė limfoidinės eilės leukemija.

REKLAMA

Lėtinė limfoleukemija (LLL)

Dažniausiai suaugusiems žmonėms pasitaikanti yra lėtinė limfoleukemija. Kiekvienais metais vien mūsų šalyje diagnozuojama daugiau nei 130 naujų ligos atvejų. Neaišku, dėl ko atsiranda. LLL atsirasti įtakos neturi išoriniai aplinkos faktoriai - jonizuojanti radiacija ar cheminės medžiagos (pvz., benzeno junginiai). O paciento, sergančio lėtine limfoleukemija, pirmos eilės giminės turi tris kartus didesnę tikimybę susirgti šia liga nei kiti žmonės. Požymiai. Esant ankstyvai lėtinės limfoleukemijos stadijai ligoniai dažniausiai niekuo nesiskundžia, o liga nustatoma tik atsitiktinai ar profilaktiškai atlikus kraujo tyrimus ir radus padidėjusį leukocitų bei limfocitų kiekį. Ligos simptomai paprastai atsiranda ir progresuoja lėtai. Kai kurie pacientai neturi jokių ligos požymių daugelį metų. Dažniausi simptomai: silpnumas, svorio kritimas, padidėję neskausmingi kaklo, pažastų ar kitų sričių limfmazgiai, skausmas ar pilnumo jausmas po šonkauliais (dėl padidėjusių kepenų ar blužnies), dažnai besikartojančios infekcijos (dėl sutrikusios imuninės sistemos), dusulys, bloga fizinio krūvio tolerancija (dėl mažakraujystės), lengvai atsirandančios mėlynės odoje, nosies ar dantenų kraujavimas (dėl mažo trombocitų kiekio). Gydymo būdai 1. Chemoterapija - tai gydymas vaistais, kurie sunaikina ar pažeidžia piktybines ląsteles. Vaistai gali būti geriami ar leidžiami į veną. Gali būti vartojami keli vaistai vienu metu, priklausomai nuo ligonio amžiaus, bendros sveikatos būklės ir ligos eigos. 2. Alogeninę kaulų čiulpų transplantaciją galima taikyti labai nedidelei daliai ligonių, sergančių lėtine limfoleukemija. Ligoniai, kuriems gali būti siūlomas šis intensyvus gydymo būdas, paprastai turi būti jaunesni nei 55 metų amžiaus, sergantys greitai progresuojančia, atsparia standartiniam gydymui liga, turintys tinkamą kaulų čiulpų donorą. 3. Monokloniniai antikūnai - tai imuniniai baltymai, pagaminti laboratorijoje. Jie atpažįsta ir sunaikina piktybinę ląstelę. 4. Spindulinė terapija naudojama retai, ji gali būti skiriama siekiant sumažinti aplinkinius organus spaudžiančius didelius limfinius mazgus. 5. Splenektomija - išimtinais atvejais naudojamas chirurginis gydymo būdas. Jos metu pašalinama blužnis. Šis gydymas gali būti siūlomas, jei blužnis yra labai padidėjusi, spaudžia aplinkinius organus ar sąlygoja sumažėjusį kraujo ląstelių kiekį, o gydymas vaistais - neveiksmingas. 6. Anemiją ne visada reikia gydyti. Jei žmogus jaučia didelį silpnumą, negali dirbti įprasto darbo, jį vargina dažnas širdies plakimas - skiriamas eritrocitų masės perpylimas. 7. Kraujavimas dėl trombocitų kiekio sumažėjimo gydomas trombocitų masės perpylimu.

REKLAMA
REKLAMA

Ūminė limfoblastinė leukemija

Tai dažniausiai vaikams iki 15 metų amžiaus pasitaikanti leukemija, tačiau ja gali sirgti bet kokio amžiaus žmonės. Priežastys. Nėra iki galo aiškios. Didelės radiacijos dozės - vienas iš faktorių, susijusių su didesne ligos atsiradimo rizika. Tai buvo ištirta tarp žmonių, išgyvenusių po atominės bombos sprogimo Japonijoje. Dažniau šia leukemija serga išsivysčiusiose šalyse, geresnę ekonominę padėtį užimančių žmonių grupėse - tai aiškinama mažesne ekspozicija bakterinėms infekcijoms per pirmus vaiko gyvenimo metus. Gydymas. Liga dažnai linkusi atsinaujinti. Gydoma chemoterapiniais vaistais, leidžiamais į veną ar stuburo kanalą, taip pat alogenine kaulų čiulpų transplantacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lėtinė mieloleukemija

Priežastys. Nėra visiškai aiškios: galimas jonizuojančios radiacijos poveikis, cheminių medžiagų (pvz., benzolo) įtaka, paveldimi chromosomų pokyčiai (pvz., Dauno sindromą turintys asmenys turi gerokai didesnę tikimybę susirgti leukemija). Su amžiumi tikimybė susirgti lėtine leukemija didėja: 50-aisiais gyvenimo metais suserga 5 žmonės iš 100 000 gyventojų, o 80-aisiais gyvenimo metais - 30 žmonių iš 100 000 gyventojų. Požymiai. Bėrimas, blužnies padidėjimas, karščiavimas, kūno masės mažėjimas, limfmazgių padidėjimas, niežulys, kepenų padidėjimas, naktinis prakaitavimas. Gydymas. Gydoma chemoterapija, imunoterapija (alfa interferonu), jei įmanoma, atliekama kaulų čiulpų alotransplantacija.

REKLAMA

Ūminė mieloleukemija

Priežastys. Jonizuojanti radiacija, cheminės medžiagos (benzolas, naftos perdirbimo produktai), chemoterapija (ciklofosfamidas, chlorambucilis ir kiti vaistai), kai kurie virusai. Dažniausiai tikroji susirgimo priežastis lieka neaiški. Požymiai. Liga dažniausiai prasideda staiga ir greit progresuoja. Ligonis jaučia vis didėjantį bendrą silpnumą, netenka apetito, mažėja jo kūno svoris, karščiuoja iki 39 laipsnių, padidėja limfiniai mazgai, blužnis. Dėl progresuojančios mažakraujystės pablykšta oda, dėl sumažėjusio trombocitų skaičiaus gali kraujuoti iš dantenų, nosies, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos. Negydant šios ligos, greitai mirštama. Gydymas.Gydoma citostatine (ląstelių naikinimo) terapija. Taip gydant daugumai ligonių leukemija sustabdoma, jos požymiai kraujyje ir kaulų čiulpuose išnyksta - toks ligos atsitraukimas gali trukti 12-15 mėnesių, kartais 2 metus (priklauso nuo leukemijos tipo, ligonio amžiaus, gydymo schemos). Po to ligos požymiai gali pasikartoti. Tobulėjant gydymo taktikai, ligonių, sergančių ūmine leukemija, prognozė gerėja. Šiuo metu labai stipriu gydymu (kai reikia ir kaulų čiulpų transplantacijos) dalį ligonių pavyksta išgydyti.

Leukemija dažnai išplinta į limfmazgius, kaulus, kepenis, blužnį, retais atvejais - į smegenis. Vienareikšmiškai atsakyti, koks gydymas efektyviausias, neįmanoma, nes kiekvienas atvejis labai individualus ir gydymą parenka gydytojas onkohematologas.

Paruošė Sandra Bytautienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų