Suomijos dienraščio "Helsingin Sanomat" teigimu, šalies Nacionalinis socialinės gerovės ir sveikatos tyrimų centras STAKES apskaičiavo, kad, kitąmet 50 proc. sumažinus alkoholio akcizą, jo suvartojimas gali padidėti maždaug 25 procentais.
Manoma, kad sumažinti alkoholio akcizą būtina, norint, kad Suomijos 2004 metais neužplūstų įvežtiniai gėrimai. Kitais metais panaikinami apribojimai šalies piliečiams įsivežti alkoholinių gėrimų iš kitų Europos Sąjungos šalių, o Sąjungos nare turėtų tapti kaimyninė Estija.
Teigiama, jog, nesumažinus gėrimų kainos, 2004-aisiais gali smarkiai kristi Suomijos alkoholio gamybos monopolininkės "Alko" pardavimai, nes nuvykti į Estiją labai paprasta. Alkoholio akcizo mokesčių pakeitimus svarstys kitą mėnesį susirinksiantis naujasis parlamentas.
STAKES vertinimais, alkoholio antplūdį iš užsienio sumažintų tik ryžtingas akcizo mažinimas. Nurėžus alkoholio akcizą 50 proc., stipriųjų gėrimų mažmeninės kainos kristų apie 40 proc., o vynas ir alus atitinkamai pigtų 15 ir 24 proc. Šiek tiek mažiau kistų gėrimų kainos restoranuose ir baruose.
Pasak STAKES, tokio akcizo mažinimo atveju alkoholio vartojimas Suomijoje, palyginti su praėjusiais metais, padidėtų beveik 24 proc. Tuo tarpu valstybės pajamos iš alkoholio akcizo sumažėtų apie 40 proc. 2002 metais Suomija gavo 1,34 milijardo eurų šių mokestinių pajamų.
STAKES taip pat apskaičiavo alkoholio vartojimo augimą ir tokiu atveju, jie akcizas nebūtų mažinamas. Tyrimų centro duomenimis, nemažinant akcizo, suomiai alkoholio išgertų 18 proc. daugiau, palyginti su 2002 metų vartojimo lygiu. Beveik pusę vartojimo prieaugio sudarytų pigūs gėrimai iš Estijos, o kita prieaugio dalis nepriklauso nei nuo kainos, nei nuo mokesčių. Tokiu atveju valstybės pajamos iš alkoholio akcizo nukristų 20 procentų.
STAKES mokslinė bendradarbė Esa Osterberg teigė, jog naujuoju tyrimu siekta pristatyti dvi kraštutines galimybes, kuriuos paskatintų tolesnes diskusijas.
Tyrimų centras prognozuoja, kad 20 proc. išaugęs vartojimas padidintų kasmet dėl alkoholio mirštančių žmonių skaičių iki 600. STAKES teigimu, išlaikant dabartinį mokesčių lygį, alkoholio sukeliama žala būtų mažiausia, o mokestinės pajamos didžiausios. Tačiau tyrinėtojai pažymi, kad net ir toks sprendimas sukels papildomų problemų, įskaitant sumažėsiantį darbo vietų skaičių alkoholio įmonėse ir krisiančius gėrimų pardavimus. Suomijos mažmenininkų pelną dar labiau sumažins tai, kad dėl aukštų mokesčių šalies piliečiai daugiau keliaus ir parsiveš gėrimų iš užsienio.
Be to, nuskriausti liks šalies šiaurės gyventojai, kurie negalės taip lengvai nuvykti į Estiją.
Asmeniškai įvežamo alkoholio didesnis kiekis paskatins susiformuoti juodąją rinką. Kils problemų ir šiuo metu gana efektyviai Suomijos butelių antrinio panaudojimo sistemai, kurią užplūs nesuderinama užsienietiška tara. Savo ruožtu aplinką labiau terš intensyvesnis eismas.
ELTA