Vykdant sveikatos priežiūros reformą, iš esmės keičiasi ir slaugos specialistų vaidmuo. Vietoj gydytojo parankinės, maloniai vadintos medicinos sesele, asmens sveikatos priežiūros sistemoje atsiranda slaugos specialistai, turintys savo konkrečiai apibrėžtas pareigas ir atsakomybę. Gydytojo funkcija - nustatyti diagnozę ir paskirti gydymą, o toliau jau - slaugytojo kompetencija.
Apie slaugos specialistų rengimą, jų pareigas ir problemas trečiadienį (04.02) surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos valstybės sekretorius Vidmantas Žilinskas.
Jis sakė, kad yra priimtas Slaugos praktikos įstatymas ir visi kiti teisiniai aktai, pagal Europos Sąjungos šalių pavyzdį keičiamos šių specialistų rengimo programos, įvestos ketverių metų bakalauro studijos.
Sveikatos apsaugos ministerijos Žmogiškųjų išteklių ir informacijos valdymo skyriaus vedėjas Laimutis Paškevičius pasidžiaugė, kad jau įgyvendintas slaugos specialistų licencijavimas. Tai, kad licenciją kas penkerius metus reikės perregistruoti, leis kontroliuoti slaugos kokybę. Iki šių metų pabaigos slaugytojų ir akušerių rengimo programos, sakė jis, jau visiškai atitiks Europos Sąjungos reikalavimus ir šių specialistų išsilavinimas bus pripažįstamas užsienyje. Tai mūsų slaugos specialistams leis laisvai judėti visoje Europoje. O kadangi medikų atlyginimai Lietuvoje labai maži, pagrįstai kyla klausimas "Ar neliks Lietuva be slaugytojų, atsivėrus Europos Sąjungos sienoms". Taip buvo pavadinta ir trečiadienio spaudos konferencija.
Medikų algos, pasak V. Žilinsko, priklausys nuo sugebėjimo taupyti lėšas, racionaliai ūkininkauti. Nors algos slaugos specialistams, kaip ir kitiems medikams, laipsniškai tikrai bus didinamos, dalis jų, sakė ministerijos valstybės sekretorius, vis tiek išvažiuos, o kažkiek specialistų gal ir atvažiuos. Specialistų judėjimas vyksta visame pasaulyje.
Spaudos konferencijoje buvo iškeltas ir slaugos specialistų nedarbo klausimas. Taupydami lėšas, kai kurių sveikatos priežiūros įstaigų vadovai "persistengia" - pirmiausia mažina slaugos specialistų etatus. Ši problema, sakė V. Žilinskas, bus sprendžiama sudarant sutartis su ligonių kasomis ir iš anksto numatant apmokėjimą už slaugos specialistų paslaugas.
Spaudos konferencija buvo surengta Tarptautinės slaugytojų tarybos prezidentės Christine Hancok vizito Lietuvoje proga. Viešnia pagyrė mūsų pastangas pertvarkyti slaugos paslaugas, papasakojo apie kitų šalių patyrimą, kai ligoninėje pradėjęs globoti ligonį slaugos specialistas šį darbą tęsia ir jo namuose.
ELTA