Šiaurės Korėja pirmadienį (04.28) per derybas su Pietų Korėja atsisakė antrą kartą prisipažinti turinti branduolinį ginklą ir paragino Seulą plėtoti ekonominį bendradarbiavimą.
Pirmadienį Pchenjane antrą dieną vyko aukšto rango komunistinės Šiaurės Korėjos ir kapitalistinės Pietų Korėjos atstovų derybos, per kurias iš pradžių ketinta aptarti ekonominius klausimus.
Šaltiniai JAV administracijoje praėjusią savaitę paskelbė, neva Šiaurės Korėja per derybas Pekine pareiškė JAV valstybės sekretoriui Jamesui Kelly (Džeimsui Keliui) jau turinti atominių bombų ir galinti pasigaminti dar daugiau, nes perdirbo tūkstančius naudoto branduolinio kuro elementų. Įsigydama branduolinį ginklą ir perdirbdama naudotą branduolinį kurą Šiaurės Korėja, jeigu atitinkami pranešimai yra teisingi, pažeidė 1994 metais pasirašytą paktą su JAV.
"Mūsų pusė pareikalavo oficialiai paaiškinti "pareiškimą dėl branduolinio ginklo", - sakoma Pietų Korėjos žiniasklaidos pranešime apie abiejų Korėjų derybas. - Tačiau Šiaurė vengė tiesaus atsakymo į tai ir savo ruožtu reikalavo aptarti ekonominį bendradarbiavimą".
Ekonominiu bendradarbiavimu abi Korėjos dažnai vadina Pietų Korėjos pagalbą nuskurdusiai Šiaurei.
Pietų Korėja ir sekmadienį bandė diskutuoti branduolinio ginklo klausimą, bet Šiaurės Korėja, turimais duomenimis, tvirtai laikėsi pozicijos, kad dėl jos branduolinės programos kilusią krizę svarstys tik su JAV.
Oficiali Šiaurės Korėjos žiniasklaida tvirtina, kad Šiaurės Korėja sekmadienį pateikė Pietų Korėjai kai kurių pasiūlymų, pavyzdžiui, nutraukti propagandinių laidų transliavimą per garsiakalbius prie demilitarizuotos zonos, liautis per televiziją neigiamai nušvietus kitą šalį, įsileisti viena kitos prekybos laivus į savo teritorinius vandenis ir paspartinti jau patvirtintų projektų - tarp jų dėl geležinkelio linijos ir automobilių kelio nutiesimo per sieną - įgyvendinimą. Apie branduolinį ginklą oficialiai Šiaurės Korėjos žiniasklaida šiame kontekste neužsiminė.
dpa-“Reuters”-ELTA