Šalia Kauno muzikinio teatro – taip kukliai dabar vadinasi kažkada buvusi Valstybės opera – stovi kompozitorių skulptūrų parkelis. Tas pats, kurio viename kampe 1972-aisiais susidegino Romas Kalanta.
Santūrios ir gana rūsčios kūrėjų galvos smeigia žvilgsnius į dabartį: Naujalis, Sasnauskas, Mikas Petrauskas, Šimkus, Gruodis. Galima spėti, kad parkelio idėja perteikia tautos sąmonėje jau senokai stūksantį panteoną, panašų į altorėlį iš kompozitorių portretų, dažnai kabinamą mokyklose. Tačiau knygose, vadovėliuose, straipsniuose, pasisakymuose ir įvairių renginių prakalbose rastume ir gerokai monumentalesnių, tiesa, kol kas dar tik žodinių pilkapių, kartais gožiančių net literatūros klasikams skirtus didingus statinius.
Populiarus prancūzų rašytojas Honoré de Balzacas (1799-1850) rašė, kad „menas – tai religija, turinti savo žynius“. Ar ne todėl religinė dimensija taip lengvai persmelkia ne tik kalbas, bet ir požiūrį į meną ir muziką? Mitai, legendos, spėlionės, asmeniniai rašančiojo norai ir gana atsitiktiniai faktai raizgosi į neišnarpliojamą kamuolį, kuris masinei sąmonei ir atrodo esąs tikroji tiesa, – o tiesa juk sunku abejoti.
Laidoje bus eseistiškai pažvelgta į pirmųjų nacionalinių kompozitorių palikimą ir jo vertinimus.
"Garsų ir blyksnių" autorius - Šarūnas Nakas, laida transliuojama šeštadienį 14.05 val. ir kartojama trečiadienį 23.00 val. per Lietuvos radijo "Klasikos" programą. Laidų galima klausytis ir internete - www.mic.lt.