JAV tvirtinimai, kad Irakas turi masinio naikinimo ginklų grindžiami abejotinais žvalgybos pranešimais iš Pentagono, kuris šiuo metu dominuoja JAV užsienio politikoje, valdybos, teigia žurnalas "The New Yorker".
Kaip teigiama gegužės 12 dieną pasirodysiančiame žurnalo numeryje, iki praėjusių metų pabaigos Pentagono Specialiųjų planų valdyba (Office of Special Plans, OSP) įtaka išaugo tiek, kad ji tapo pagrindiniu prezidentui George'ui W. Bushui (Džordžui V. Bušui) pateikiamos žvalgybinės informacijos šaltiniu, ypač klausimais dėl Irako masinio naikinimo ginklo ar šalies ryšių su grupuote "Al Qaeda".
Tačiau OSP, kuri yra JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojo Paulo Wolfowitzo (Polo Vulfovico) kūdikis, rėmėsi abejotinais žvalgybos duomenimis iš Irako nacionalinio kongreso (INK) - Irako išeivių organizacijos, kuriai vadovauja Ahmadas Chalabi (Ahmadas Čalabis).
"Juos reikia vertinti įtariai. Jau būta atvejų, kai INK savais tikslais manipuliavo žvalgybos duomenimis. Tai politinė, o ne žvalgybinė organizacija", - teigė buvęs aukšto rango CŽV pareigūnas Artimųjų Rytų klausimais straipsnyje, kurio autorius yra Seymouras Hershas (Seimuras Heršas).
"Viena iš priežasčių, kodėl aš išėjau, buvo ta, jog man susidarė įspūdis, kad jie (Pentagonas) naudojosi žvalgybos duomenimis iš CŽV ir kitų agentūrų tik tada, kai jie buvo naudingi jų darbotvarkei. Jiems nepatiko informacija, kurią jie gavo, todėl jie įdarbino žmones, kurie sukurtų kitokią medžiagą", - teigė šis pareigūnas.
"Jie buvo tiek kvaištelėję, kad numodavo ranka į bet kokius racionalius argumentus. Ir tokie dogmatiški, lyg vykdytų Dievo misiją", - pridūrė pareigūnas.
W. Patrickas Langas (V. Patrikas Lengas), vadovavęs Artimųjų Rytų žvalgybos skyriui Pentagonui pavaldžioje Gynybos žvalgybos agentūroje (DIA), žurnalui sakė, jog SPO įtaka išsiplėtė ne tik Irako klausimais.
"Pentagonas užsimojo dominuoti administracijos užsienio politikoje... DIA buvo sumenkinta, o CŽV niekas nedrįsta nieko pasakyti", - sakė jis.
Tačiau su OSP prižiūrinčiu gynybos sekretoriaus pavaduotoju Williamu Luti (Viljamu Lučiu) dirbantis pareigūnas "The New Yorker" tvirtino, kad tokia kritika tėra biurokratams būdinga pagieža.
"(OSP direktoriui) Shulsky (Šulskiui) ir Luti pavyko nugalėti diskusijoje dėl politikos. [...] Ir visiems aišku, kodėl jie laimėjo, nes jų argumentai buvo labiau įtikinami", - teigė jis.
AFP-BNS