Kazachstano piliečiai į Lietuvą plūsta pirkti automobilių. Anksčiau tai buvo paprastas verslas - jie gaudavo iš savo šalies banko paskolą, atvažiuodavo į Lietuvą, nusipirkdavo automobilių ir grįždavo namo, juos parduodavo ir vėl skubėdavo atgal. Tokiam verslui labiausiai tiko Kaunas, nes jo turgus yra netoli geležinkelio rampos, kur labai patogu krauti automobilius ir juos gabenti į Kazachstaną.
Iš šio biznio šildėsi ir vis dar šildosi prie pat geležinkelio rampos esančio Palemono gyventojai - jie nuomoja kazachams kambarius bei kiemus nupirktiems ir dar neišgabentiems automobiliams laikyti.
Tačiau situacija ėmė keistis maždaug prieš metus. Sutapimas: ekonominė krizė Kazachstane, Kirgizijoje, Uzbekistane paveikė ir bankus, kurie nustojo teikti paskolas savo tėvynainiams. Tuomet jie į Lietuvą pradėjo gabenti nemenkus kiekius narkotinių medžiagų. Čia jas parduoda, gauna pinigų ir perka automobilius.
Viena tokia Kazachstane gimusių Rusijos piliečių byla šiuo metu dar nagrinėjama Lietuvos apeliaciniame teisme. Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Aido Lauritėno, kazachai kaltinami įvežę į Lietuvą 4,5 kg heroino.
Tai ne vienintelis atvejis, kai su kvaišalais sulaikomi būtent atvykusieji pirkti automobilių.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) operatyvininkas pasakojo, kad Lietuvos pasieniečiams taip pat tenka susidurti su narkotikus bandančiais įvežti kontrabandininkais. Nors pasieniečių darbas nėra tiesiogiai susijęs su kitų šalių piliečių vežamų daiktų tikrinimu (tai muitinės funkcija), vis dėlto tenka padėti policijai realizuojant turimą operatyvinę informaciją. VSAT pareigūno teigimu, heroino, kokaino, marihuanos dažniau bandoma įvežti būtent iš Kazachstano. Šios šalies piliečiams narkotikus tiekia afganistaniečiai. Iš Skandinavijos valstybių, taip pat Olandijos, Belgijos į Lietuvą dažniau bandoma įvežti sintetinių narkotikų - amfetamino, ekstazio tablečių.
Tačiau narkotikų kelias neveda tik į Lietuvą. Jis eina ir iš Lietuvos. Pasak operatyvininko, Lietuvoje vis atsirandančios narkotikų gamybos laboratorijos aprūpina ir užsienį. Ypač Skandinavijos šalyse gyvenančius mūsų tautiečius, Baltarusiją, Rusiją.
Teisėsaugos darbuotojai kasdien susiduria su narkotikų verslu. Kvaišalai platinami visur - nuo mokyklų iki turgaus. Šiandien miestuose net ir taksistai bet kuriuo paros metu gali nuvežti į narkotikų gamybos ir platinimo tašką, tik turėk už ką pirkti. Kovoti su šiais reiškiniais yra tas pat, kaip kovoti su vėjo malūnais, todėl šių nusikaltimų tyrimu ir jų prevencija užsiimančios tarnybos pirmiausia taikosi į narkotikų gamintojus, platintojus, įvežėjus, o ne į vartotojus.
Amfetaminas yra gaminamas ir Lietuvoje. Policija nuolat demaskuoja vis atsidarančius narkotikų fabrikėlius. Amfetamino gamyba nėra sudėtinga. Ši sintetinė miltelių pavidalo narkotinė medžiaga, kaip ir ekstazio tabletės, kurios kartais taip pat gaminamos ir mūsų šalyje, labai populiarios tarp jaunimo. "Jūs pažiūrėkit į jaunimą klubuose - visi geria tarsi kokakolą, tačiau tampa vis linksmesni, aktyvesni, - sakė Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Aidas Lauritėnas. - Iš tiesų šiame gaiviajame gėrime ištirpinamas amfetaminas arba juo tiesiog užgeriamos ekstazio tabletės".
Kodėl policija nesilanko tokiuose klubuose ir neužkerta kelio narkotikų vartojimui? Ogi todėl, kad tai tik šio reiškinio "gėlytės". Kur kas svarbiau rinkti "uogeles" - sunaikinti platinimo, gamybos objektus, užkirsti kelią narkotikų įvežimui į šalį.