• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paaugliai mėgsta kanapes ir sidrą

Beveik penktadalis Lietuvos vaikų globos namuose augančių paauglių yra vartoję narkotikų - 19 proc. prisipažino bandę narkotikų nors kartą gyvenime. Tokius rezultatus atskleidė Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės užsakymu vykdytas tyrimas, kuriame dalyvavo 631 paauglys iš 47 savivaldybių ir apskričių vaikų globos namų. Tyrimas parodė, kad Kaunas yra antras po Klaipėdos miesto, kuriame narkotikų vartojimas tarp vaikų globos namų auklėtinių aukščiausias Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Dvylikmečiai narkomanai

Kanapės - labiausiai tarp paauglių paplitęs narkotikas (18 proc. bandė bent kartą gyvenime). Per savo gyvenimą kas dešimtas respondentas uostė lakiąsias medžiagas. Amfetaminus yra bandę vartoti 6,3 proc., ekstazį - 5 proc. apklaustųjų. Kanapes apklausti paaugliai dažniau bando nuo keturiolikos metų, tuo tarpu amfetaminus mėgina net nuo 12 metų. Dažniausiai narkotikų yra bandę Klaipėdos, Kauno ir Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniai.

REKLAMA

"Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad daugiausia kauniečių pirmą kartą bandydami narkotines medžiagas vartojo kokainą, heroiną ar haliucinogeninius grybus. Kaip ir kituose miestuose gyvenantys paaugliai taip jie elgėsi iš smalsumo ir noro išsiskirti iš draugų grupės", - tyrimo rezultatus pristato Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorė Audronė Astrauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Narkotikų kontrolės departamento vadovės, vaikai augantys ne šeimose priskiriami didesnei rizikos grupei, todėl ypač svarbu išsiaiškinti, koks yra narkotikų ir alkoholio vartojimas tarp šių vaikų. "Pradėdami šį tyrimą tikėjomės daug blogesnių rezultatų, nes vaikų globos namų auklėtiniai neretai buvo sutapatinami su gatvės vaikais, tarp kurių narkotikų vartojimo paplitimas siekia 81 proc. Tačiau šio tyrimo rezultatai parodė, kad narkotikų vartojimo paplitimas tarp vaikų globos namų auklėtinių yra vos keliais procentais didesnis nei tarp panašaus amžiaus Lietuvos moksleivių. Be to, alkoholio vartojimas yra daug didesnis tarp paauglių gyvenančių šeimose. Tai verčia atkreipti dėmesį į prevenciją, vykdomą ne tik Lietuvos globos namuose, bet ir mokyklose, o ypač į tėvų vaidmenį narkomanijos prevencijoje", - teigia Narkotikų kontrolės departamento direktorė A. Astrauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alkoholinių gėrimų vartojimas tarp globos namuose gyvenančių vaikų dar didesnė problema nei narkotikai - per pastaruosius 12 mėnesių alkoholį bent kartą vartojo 77 proc. 15 - 17 m. paaugliai, dažniausiai - alų ir sidrą. Todėl pasitaiko nemažai girtumo atvejų - dauguma (78 proc.) respondentų jau buvo girti bent kartą gyvenime. Reikšmingai išsiskiria vaikų globos namai Kaune, kur trečdalis auklėtinių nurodė, kad jie buvo girti 40 ir daugiau kartų per visą savo gyvenimą. Kauniečiai alkoholio vartojimą sieja su atsipalaidavimu, bet nepritaria teiginiui, kad tokiu būdu jie gali tapti atviresni ir draugiškesni.

REKLAMA

Pliusai ir minusai

Narkotikus paaugliai dažniausiai įsigyja iš vyresnių draugų, pažįstamų mokykloje ar prekiautojo namuose, o atsiskaito už juos iš tėvų, draugų bei pažįstamų gautais pinigais. Todėl asmeninėms reikmėms vaikai, vartojantys narkotines medžiagas, išleidžia dvigubai daugiau nei jų nevartojantys (bandžiusių narkotikus išlaidų vidurkis - 39 litai per savaitę, nebandžiusių narkotikų - 18 litų per savaitę).

Kalbėdami apie pasekmes, paaugliai vienodai minėjo tiek "teigiamą", tiek "neigiamą" narkotikų įtaką - taip jie gali atsipalaiduoti ir užmiršti problemas arba pakenkti savo sveikatai, turėti nemalonumų su policija. Apklausti vaikai mano, kad labiausiai rizikuoja asmenys, reguliariai vartojantys leidžiamuosius narkotikus. Tuo tarpu mažiausiai rizikingas dalykas yra retas tabako rūkymas. Todėl, pasak jų, šeimynos auklėtojas, socialinis pedagogas, klasės auklėtoja ir psichologas gali leisti arba leidžia jiems rūkyti. Vaikai, vartojantys alkoholį ir narkotikus, dažniau bėga iš pamokų ir globos namų, dalyvauja smurtu užsiimančiose grupėse ar bando nusižudyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų