Osteomielitas - pūlingas kaulo uždegimas. Šia liga dėl anatominių kaulo savybių dažniausiai serga vaikai.
Bakterijos į kaulą patenka per kraują iš pūlingo židinio (pūliuojančių žaizdų, šunvočių ar kitokių matomų ir nematomų pūlinių - uždegiminių židinių, nes kartais infekcijos židinio nepavyksta nustatyti), todėl liga ir vadinama hematogeniniu osteomielitu. Pūlingas kaulo uždegimas gali vystytis ir tada, kai bakterijų patenka per žaizdą esant atviram kaulo lūžimui ar pūliuojančiai giliai greta kaulo esančiai žaizdai. Ši liga - trauminis osteomielitas - paprastai nebūna tokia sunki ir pavojinga kaip hematogeninis osteomielitas.
Ūminis hematogeninis osteomielitas dažniausiai pažeidžia ilguosius kaulus - blauzdikaulį, šlaunikaulį, žastikaulį. Rečiau uždegimas gali vystytis ir dubens, pėdos bei kituose plokščiuosiuose bei smulkesniuose kauluose. Laiku nepradėjus gydyti ir infekcijai plintant, uždegimas gali paliesti kelis kaulus.
Uždegimas pradeda vystytis toje kaulo dalyje, kurioje dėl tankaus kraujagyslių tinklo yra lėtesnė kraujo srovė. Susidarius palankioms sąlygoms, bakterijos pradeda daugintis, išskiria toksinus, kaupiasi uždegiminis skystis, didėja spaudimas kaulo viduje, kaulo čiulpų kanale. Tai sukelia labai stiprų plėšiantį skausmą kaule, dėl kurio ligonis negali užmigti, nors apžiūrint iš išorės dar nematyti jokių pakitimų. Toliau vystantis uždegimui, skystis kaulo viduje tampa pūlingas ir veržiasi per kietą kaulo sienelę išorėn. Dėl didelio spaudimo kaulo viduje ir sienelėje suspaudžiamos kraujagyslės, maitinančios kaulą, kaulinys audinys pradeda irti. Pūliams prasiveržus į kaulo paviršių, pradeda ryškėti patinimas, o pratrūkus antkauliui, vystosi minkštųjų audinių pūlynas, oda parausta, patinimas plečiasi. Mažiems vaikams pūliai iš kaulo gali greitai prasiveržti į sąnarį, jiems greičiau vystosi sąnario uždegimas.
Liga paprastai prasideda karščiavimu ir kaulo skausmu. Karščiavimas stiprėja, atsiranda šaltkrėtis, stiprėja skausmas, blogėja bendra būklė (silpna, dingsta apetitas, vargina troškulys, atsiranda mieguistumas). Plečiantis uždegiminiam židiniui kaule, daugiau bakterijų patenka į kraują, gali formuotis naujų pūlinių - uždegiminių židinių ir kituose organuose, kituose kauluose. Pavėluotai nustatyta ar vėlai pradėta gydyti liga gali sukelti sunkias komplikacijas - plaučių, krūtinplėvės uždegimą, meningitą.
Yra kelios hematogeninio osteomielito formos. Pavojingiausia, nors ir retai pasitaikanti, yra toksinė forma. Jai būdinga labai greita eiga.
Ūminis hematogeninis osteomielitas gydomas taip: operuojama, kartu skiriama ir uždegimą sukėlusias bakterijas veikiančių antibiotikų bei vaistų, mažinančių organizmo intoksikaciją (apnuodijimą). Operacijos metu atveriamas kaulo pūlinys, išvaloma, drenuojama. Gydymas stacionare trunka apie mėnesį, o sunkesniais atvejais - ir kelis kartus ilgiau. Atstatomajam gydymui ligonis siunčiamas į sanatoriją.
Liga pavojinga ir dėl to, kad uždegimas paliečia vadinamąją kaulo augimo zoną. Dėl kaulinio audinio pakitimų vėliau augdamas kaulas deformuojasi, sulėtėja jo augimas. Todėl vaikui augant gali išsivystyti invalidumas.
Ūminiu hematogeniniu osteomielitu, kaip minėta, serga vaikai. Jų kaulai dar nėra pilnai susiformavę. Kaulų galuose, netoli sąnarių, yra vietos, kuriose yra lėtesnė kraujo srovė. Be to, vaikai dažniau patiria nedideles traumas, susimuša, o nedideli kraujo išsiliejimai sudaro palankesnes sąlygas bakterijoms daugintis. Greičiausiai dėl to berniukai osteomielitu serga kiek dažniau nei mergaitės.
Hematogeniniu osteomielitu sergančių ligonių padaugėja pavasarį, kai būna nusilpęs organizmas, bei rudenį ar žiemos pradžioje, kai padaugėja traumų. Dažnos peršalimo ligos, sumažėjęs organizmo atsparumas taip pat turi įtakos šiai ligai išsivystyti.
Ūminis osteomielitas, vėlai pradėjus gydymą ir išsivysčius dideliam kaulo Pažeidimui, gali pereiti į lėtinę formą. Tokiu atveju gydymas trunka keletą metų, reikalingos pakartotinės operacijos, ortopedų pagalba.
Ūminio hematogeninio osteomielito profilaktika - tai švara ir sveikas gyvenimo būdas. Labai svarbu atkreipti dėmesį į įvairius pūlinius, juos išgydyti. Susižeidus nebijoti žaizdą nuplauti tekančiu vandeniu, muilu ar patepti dezinfekuojančiu skysčiu, steriliai aprišti. Labai svarbu pilnavertė mityba, organizmo grūdinimas, imuninės sistemos stiprinimas.
Jeigu vaikas karščiuoja ir guli, nenori keltis, vaikščioti, žaisti, reikia gerai apžiūrėti, ar kauluose nėra skausmingų taškų. Svarbiausia - nebijoti kreiptis į gydytoją.