Statistika teigia, jog didesni ar mažesni miego sutrikimai kamuoja kas trečią šalies gyventoją. Deja, tik nedidelė dalis žmonių dėl šių sveikatos problemų kreipiasi į šeimos gydytoją ar psichiatrą - dauguma į tai nekreipia dėmesio arba bando pasigydyti patys - kone saujomis į burną žeria migdomuosius. O tai, medikų tvirtinimu, yra labai blogai. Mat pirmiausia nemigą reikėtų bandyti įveikti vadinamosiomis nemedikamentinėmis priemonėmis - mažinti darbo krūvius, vengti stresinių situacijų, žalingų įpročių, vartoti raminančiai veikiančių žolelių arbatėles. Jei tai nepadeda - tik tuomet konsultuotis su gydytoju dėl tinkamai parinktų medikamentų recepto išrašymo.
Kodėl kamuoja nemiga?
Nemigos priežasčių nurodoma gana daug. Viena svarbiausių bėdų yra ta, jog dauguma žmonių gyvena itin aktyvų gyvenimą - dirba be atostogų ar poilsio dienų, po 16 ar net daugiau valandų per dieną, net ir grįžę namo neatsipalaiduoja - be perstojo darbo reikalais kalbasi telefonu, planuoja rytdienos darbų sąrašą ir nervinasi, kad para - per trumpa...
Kita svarbi nemigos priežastis - šeimyninės problemos. Yra nustatyta, jog įtampą, sukrėtimus išgyvenančios šeimos miega kur kas prasčiau. Beje, nemiga gali kamuoti ir įsimylėjėlius. Jei ruošiatės priimti svarbius sprendimus, planuojate tam tikrus pokyčius - irgi tikėtina, jog sutriks miegas. Tiesa, paminėtosios nemigos priežastys, anot medikų, dar nėra pačios pavojingiausios. Mat pakanka to, kad šeimyniniai santykiai normalizuotųsi, numatyti planai - būtų įgyvendinti, darbai atlikti, ir įtampa staiga atslūgsta, nemigos - kaip nebūta.
Anot specialistų, kur kas sudėtingiau kovoti su nemiga, kai ją sukelia nervų sistemos pažeidimai, psichikos, širdies ir kraujagyslių ligos. Yra pastebėta, jog nemiga itin dažnai skundžiasi ligoniai, sergantys depresija, psichozėmis, alkoholizmu.
Miegas gali sutrikti ir dėl netinkamai vartojamų vaistų. Pavyzdžiui, šlapimą varančių medikamentų (diuretikų) nepatartina vartoti vakare, nes dėl jų poveikio žmogus miega neramiai, dažnai prabunda. Tokios pačios bėdos gali kamuoti ir pavartojus kai kurių psichikos sutrikimus gydančių preparatų, todėl ligoniai turi įdėmiai klausytis tuos vaistus skiriančio gydytojo psichiatro nurodymų, patarimų.
Su gydytoju reikėtų pasikonsultuoti dėl nemigos, jei miego sutrikimai žmogų vargina po 2-3 dienas per savaitę kelis mėnesius. Mat per šį laiką žmogų neretai ima kamuoti ir kitos nemalonios būsenos: irzlumas (dėl poilsio, miego stokos), nervingumas, darbingumo sumažėjimas, atminties pablogėjimas, galvos skausmai. Gali net pradėti reikštis vegetacinės nervų sistemos sutrikimai (kai pradeda mausti visą kūną, suprastėja nuotaika, jaučiamas diskomfortas). Tuomet be gydytojo konsultacijos išsiversti tikrai nepavyks.
Neskubėkite griebtis tablečių
Prieš nusiperkant migdomųjų reikėtų įsidėmėti ir laikytis kelių paprastų patarimų, kaip šalinti nemigą. Štai jie:
1. Eikite miegoti tik tada, kai miego užsinorite.
2. Jei neužmiegate, kelkitės; pasiklausykite ramios muzikos, lėtai pasivaikščiokite, paskaitykite lengvo turinio knygą; vėl gulkitės į lovą tik tada, kai pajusite, kad užsinorėjote miego.
3. Nepaisant to, kiek valandų miegojote, ryte kelkitės įprastu laiku.
Prieš griebiantis tablečių reikėtų prisiminti, jog prie daugumos migdomųjų vaistų yra priprantama, laikui bėgant reikia vis didesnių jų dozių. O vaistai, kaip žinia, turi ne tik gydomąjį, bet ir nepageidaujamą poveikį. Kita vertus, po patirtų stiprių išgyvenimų, stresų, nelaimių galima trumpai pavartoti migdomųjų tablečių, tačiau, medikų patarimu, vos pajutus pagerėjimą tokių vaistų reikėtų kuo greičiau atsisakyti.
Kad geriau miegotumėte
Vaistinėje įsigykite vaistažolių (mėtos, melisos, valerijono) arbatų. Gerkite pusę stiklinės prieš miegą. Geriau miegosite, jei prieš miegą įlįsite į šiltą vonią, kurioje įberta aromatizuotos jūros druskos ar įpilta mėtų, valerijonų ekstrakto. Jokiu būdu prieš miegą negerkite svaigalų, stiprios kavos ar arbatos, nerūkykite.
Testas
Kaip aš miegu?
Kiekvienam žmogui reikia nevienodos trukmės poilsio (miego). Vieniems pakanka per parą nusnausti 8 valandas, kiti jaučiasi išsimiegoję tik lovoje praleidę 10 valandų. Maždaug penkiems procentams suaugusiųjų užtenka 5-6 valandų trukmės miego.
Šiuo testu įvertinkite, kas jums trukdo užmigti. Teiginius, su kuriais sutinkate, pažymėkite.
1. Jaučiu, kad retai išsimiegu gerai.
2. Užmiegu ne iškart - maždaug po pusvalandžio vartymosi lovoje.
3. Dieną jaučiuosi nekaip - trūksta aktyvumo, jaučiu nuovargį.
4. Man užtektų šešių valandų miego.
5. Visą dieną jaučiuosi lyg "iškritęs iš medžio " - man sunku susivaldyti, balansuoju ant pykčio protrūkio ribos.
6. Miegu neramiai, dažnai prabundu, ilgai negaliu užmigti.
7. Dieną norisi pamiegoti.
8. Miego sutrikimai vargina ne rečiau kaip tris kartus per savaitę.
9. Dėl miego sutrikimų kenčiu jau ilgiau kaip mėnuo.
10. Miegu pakankamai ilgai, bet vis tiek nesijaučiu išsimiegojęs.
11. Dieną pasitaiko minučių, kai tiesiog mirštu, kaip noriu pamiegoti.
12. Miegodamas knarkiu.
13. Namiškiai sako, kad miegant man kartais trumpam sustoja kvėpavimas.
14. Miegu labai neramiai.
15. Dažnai rytą prabundu skaudančia galva.
16. Užmigti trukdo kiti negalavimai - maudžia ar spazmuoja kojas, traukia mėšlungis, nesugebu atpalaiduoti raumenų.
17. Prabudęs jaučiu, kaip skauda visą kūną.
18. Atsigulęs dažnai jaučiu baimę, negalėdamas užmigti prisigalvoju visokių nesąmonių.
19. Lovoje praleidžiu daug valandų, tačiau miegu labai trumpai.
20. Jau dieną pradedu galvoti, ar užmigsiu naktį.
21. Stengiuosi miego stoką kompensuoti dieną.
22. Iš vakaro ilgai kuičiuosi, o rytą tiesiog negaliu atmerkti akių.
23. Dėl pamaininio darbo priverstas kaitalioti miego ir kėlimosi laiką.
24. Jaučiu, kad mano biologinis laikrodis - ne toks, kaip visų.
25. Ilgai neatsigaunu po komandiruočių užsienyje.
Atsakymai
Jei pažymėjote mažiau kaip tris teiginius iš pirmų devynių, jums kol kas nėra dėl ko nerimauti. Tačiau jei tarp pažymėtųjų - 8 ir 9 punktai, pats laikas pasitarti su gydytoju.
Jei iš 10-15 teiginių pažymėjote daugiau nei du, jūs turite problemų dėl kvėpavimo sutrikimų. Neišsimiegate, nes smegenys nepakankamai aprūpinamos deguonimi. Nedelskite, kreipkitės į gydytoją patarimo, kaip savijautą pagerinti.
16, 17 teiginiai - gydykite tokią būseną sukeliančias ligas, ir nemiga išnyks savaime!
18 teiginys - nemigos priežastis - psichikos sutrikimai. Kreipkitės į šios srities specialistą (psichiatrą).
19-21 teiginiai - tokia būsena dažniausiai kamuoja po patirtų stresų ar ligų, sukeliančių ilgalaikius miego sutrikimus. Gali labai padėti autogeninė treniruotė, joga, saviįtaiga.
22-25 teiginiai - toks ritmas, kokiu gyvenate, jums netinka. Nemigos sukėlėjai - nereguliarus miegas, pamaininis darbas, kelionės, komandiruotės, kurių metu keičiasi laiko juostos, ir t. t. Jei nenorite sau ir toliau kenkti, darykite tinkamas išvadas!