Už mirusias iranietes Siamo dvynes trečiadienį (07.09) buvo surengtos pamaldos, o nesėkminga jų atskyrimo operacija išprovokavo diskusijas, kuriose klausiama, ar išvis buvo galima imtis tokios precedento neturinčios procedūros .
29 metų dvynės Ladan ir Laleh Bijani (Ladan ir Lalė Bidžani) prieš operaciją aiškiai pareiškė, kad nori rizikuoti, nors ir žino, kad tai gali baigtis mirtimi. Seserys troško gyventi atskirus gyvenimus skirtinguose miestuose.
"Jos rizikavo ir pralošė", - rašė Singapūro laikraštis "Straits Times", kuris vis dėlto pažymėjo, kad daugiau kaip dvi paras užtrukusi galvomis suaugusių dvynių atskyrimo operacija buvo istorinė.
Singapūre esantys iraniečiai į pamaldas už antradienį mirusias seseris, kurios buvo surengtos privačiuose namuose, rinkosi liūdni.
"Mano nuomone, gydytojai privalo vykdyti savo pacientų pageidavimus", - sakė 25 metų teisės studentas Ali Homayouni (Alis Homajunis), kuris dvynes lankė ligoninėje.
Medikai vertina kritiškai
Tačiau medicinos ekspertai šią operaciją vertina skeptiškiau - jiems kyla klausimų dėl jos skubotumo ir motyvų.
"Yra nerimą keliančio šio atvejo aspektų", - žurnalistams sakė dr. Ianas Kerridge'as (Janas Keridžas), Sidnėjaus universiteto Vertybių, etikos ir medicinos teisės centro bioetikos profesorius.
"Vienas jų yra vieno chirurgo pareiškimas, kad tai buvo sunkiau, nei jie tikėjosi. Man tai tam tikra prasme reiškia pavojaus varpus", - sakė jis.
I. Kerridge'as mano, kad gydytojai galėjo leisti seserims palaukti metus, pasikalbėti su žmonėmis, kuriems nebuvo atlikta tokia operacija, arba su žmonėmis, kurie galvoja, kad tai buvo klaida.
Iranietis gydytojas Alireza Safaianas (Alireza Safajanas), kuris įsidukrino ir augino seseris Bijani, savo namuose Teherane kalbėdamasis su žurnalistais apie savo įdukrų sprendimą ir Singapūro gydytojus verkė.
"Kai jie išsivežė jas į Singapūrą, žinojau, kad atgal parveš jų palaikus. Jie nusivežė jas ir nužudė", - sakė jis.
Tikimybė, kad gims galvomis suaugę dvyniai, yra viena iš dviejų milijonų. Atskyrimo operacija iki šiol niekada nebuvo daryta suaugusiems Siamo dvyniams.
Dr. Keithas Gohas (Kitas Gohas), kuris vadovavo 28 gydytojų ir 100 asistentų komandai, atlikusiai 52 valandas užtrukusią operaciją, gynė sprendimą ją pradėti."Mano nuomone, kad tiems iš mūsų, kurie buvo čia pastarąsias tris dienas, tiems iš mūsų, kurie atvyko iš viso pasaulio... šis laikas ir atsidavimas įtikinamai parodo jų įsitikinimą, kad sprendimas yra teisingas", - per spaudos konferenciją sakė jis.
Baltimorėje įsikūrusio Johnso Hopkinso (Džonso Hopkinso) universiteto pediatrinės neurochirurgijos departamento direktorius Benas Carsonas (Benas Karsonas), kuris atvyko padėti atlikti operaciją, tvirtino kad buvo verta ją daryti net ir "atsižvelgus į tai, kad sėkmės tikimybė nebuvo labai didelė".
"Aš manau, kad tai buvo vertas pastangų humanitarinis bandymas", - sakė jis.
"Reuters"-BNS