Nuo 2001 metų sausio 1 dienos ligos ir motinystės draudimą reglamentuoja savarankiškas teisės aktas - Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas. Jame nurodyti šia draudimo rūšimi draudžiami asmenys, ligos ir motinystės bei motinystės (tėvystės) pašalpų skyrimo sąlygos, pašalpų dydžiai bei jų skaičiavimo tvarka.
Naujasis įstatymas nustatė, kad teisę gauti jame numatytas pašalpas turi tik tie apdrausti asmenys, kurie iki nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo atostogų ar atostogų vaiko priežiūrai iki vienerių metų pradžios turės tam tikrą socialinio draudimo stažą. Jį sudaro laikotarpiai, kai už dirbantįjį buvo mokamos šios draudimo rūšies įmokos, taip pat kai asmuo gavo ligos, motinystės, motinystės (tėvystės) ar bedarbio pašalpas. Laikotarpiai, kai apdraustieji moka įmokas tik pensijų draudimui, neįskaitomi į ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą.
Ligos, taip pat motinystės pašalpai už nėštumo ir gimdymo atostogas gauti reikalaujama ne trumpesnio kaip 3 mėnesių draudimo stažo per paskutinius 12 mėnesių arba 6 mėnesių per paskutinius dvejus metus. Motinystės (tėvystės) pašalpai gauti - ne trumpesnio kaip 7 mėnesių draudimo stažo per dvejus metus.
Pagal naująjį įstatymą pašalpos apskaičiuojamos pagal vidutines draudžiamąsias pajamas, gautas per užpraeitą ketvirtį, skaičiuojant atgal nuo ketvirčio, kurį prasidėjo liga, nėštumo ir gimdymo ar motinystės (tėvystės) atostogos. Nauja yra tai, kad į kompensuojamąjį uždarbį bus įskaitomos ir bedarbio pašalpos, išmokėtos nuo nedarbo draustiems asmenims.
Iki šiol iš socialinio draudimo lėšų mokamos ligos pašalpos dydis priklausė nuo gydymosi trukmės. Už pirmąsias 30 ligos dienų buvo mokama 80, o nuo 31-osios dienos - 100 procentų kompensuojamojo uždarbio. Pagal naująjį įstatymą ligos pašalpa visą ligos laiką bus 85 procentai kompensuojamojo uždarbio dydžio. Motinystės pašalpa už nėštumo ir gimdymo atostogas bus 100, o motinystės (tėvystės) pašalpa už vaiko iki vienerių metų priežiūros atostogas - 60 procentų kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Nustatyti nauji arba keičiasi minimalių pašalpų dydžiai. Minimali ligos ar motinystės mėnesio pašalpa negali būti mažesnė už vidutinių mėnesio draudžiamųjų pajamų ketvirtadalį (šiuo metu - 221,5 Lt), o motinystės (tėvystės) pašalpa - mažesnė nei trečdalis vidutinių draudžiamųjų pajamų (295,3 Lt). Pasikeitė ir maksimalūs pašalpų dydžiai. Pašalpos gavėjo vidutinis mėnesio kompensuojamasis uždarbis negali viršyti vidutinių mėnesio draudžiamųjų pajamų 3,5 dydžio sumos (šiuo metu - 3 101 Lt).
Kai kuriais atvejais keičiasi pašalpų mokėjimo trukmė. Gydymo įstaigos stacionare slaugant sunkia liga sergantį vaiką iki 16 metų, ligos pašalpa gali būti mokama iki 120 kalendorinių dienų per metus. Socialinio draudimo invalidumo pensijas gaunantys asmenys ligos pašalpas galės gauti ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų per metus.
Asmenys, neturintys reikalingo stažo ir negalintys gauti motinystės ar motinystės (tėvystės) pašalpų pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, galės gauti Valstybinių pašalpų šeimoms, auginančioms vaikus, įstatymo nustatytas išmokas.