Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos Narkotikų kontrolės valdybos viršininko vyresniojo komisaro Algio Kvainicko teigimu, praėjusieji metai jo vadovaujamai tarnybai buvo gana sėkmingi, nes pavyko suorganizuoti ir įvykdyti nemažai operacijų, per kurias buvo paimta dideli kiekiai įvairių narkotinių medžiagų, sulaikyta nemažai įtariamųjų. Tiksliau apie darbo rezultatus bus galima kalbėti sausio pabaigoje, kuomet specialistai baigs ruošti ataskaitą, tačiau jau dabar galima priminti kai kuriuos svarbesnius faktus. Narkotikų kontrolės tarnybos viršininkas džiaugiasi, kad Saugumo departamento pareigūnų dėka pavyko išaiškinti kokaino tiekimo kanalą, Paluknėje (Trakų r.) įkurtą amfetamino gamyklą. Ypač didelio atgarsio sulaukė Kaune sulaikytas 19-metis studentas Vitalijus Tokeris su didžiuliais kiekiais LSD bei kitų kvaišalų (beje, kaip ir buvo manyta, jis veikė ne vienas, todėl už grotų artimiausiu metu gali atsidurti ir daugiau įtariamųjų). Sėkmingos buvo operacijos su kolegomis iš Norvegijos, Švedijos, taip pat ir Vokietijos, kurių metu pavyko sutraukyti narkotikų prekeivių tinklus. Gal kiek smulkesnės operacijos buvo vykdomos bendradarbiaujant su Rusijos pareigūnais, tačiau per jas pavyko išaiškinti ir nutraukti du kokaino tiekimo kanalus... Na, o prisimenant pačius šviežiausius įvykius, tektų paminėti, jog Kūčių dieną Kaune, Savanorių prospekte, buvo sulaikyti du vyrai su puse kilogramo kokaino (jo kaina - apie 50 000 litų, o gatvėje gali pakilti iki 75 000 litų). Narkotikų prekeiviai įkliuvo bandydami kvaišalus parduoti. Vėliau per šią operaciją buvo sulaikyti dar du asmenys.
Bendras darbas su užsieniečiais
Per 11 praėjusių metų mėnesių Lietuvoje užregistruota net 1 412 nusikaltimų, susijusių su narkotikais. Užsienyje sulaikyti 53 lietuvaičiai, užsiiminėję narkotikų prekyba ar gabenimu. Lyginant su 2003 metais, pastarasis skaičius gerokai kuklesnis, nes tuomet į užsieniečių pareigūnų rankas pakliuvo 102 mūsų tautiečiai. Beje, vien Lietuvos kriminalinė policija dalyvavo net šešiose tarptautinėse operacijose. Tokių operacijų metu iš Lietuvos piliečių buvo paimta maždaug 120 00 rohipnolio tablečių, apie 25 kilogramus amfetamino ir kitų narkotinių medžiagų.
Praėjusiais metais Lietuvoje sunaikinta 52 000 kvadratinių metrų aguonų pasėlių. Be to, pareigūnai labai džiaugiasi ir kitu svarbiu pasiekimu - pagaliau buvo pakeista Baudžiamojo kodekso 260 straipsnio 1 dalis. Anksčiau švelniausia atsakomybė už prekybą narkotikais buvo areštas, o dabar pagal šią minėto BK straipsnio dalį numatyta dveji metais laisvės atėmimo. Griežtesnės bausmės - viena iš veiksmingesnių priemonių kovojant su narkotikų platinimu bei prekyba.
Paimti dideli narkotikų kiekiai
2004-aisiais Lietuvoje buvo paimta daugiau kokaino. Užpernai pareigūnai išaiškino ir konfiskavo 806 gramus šios medžiagos, o pernai - jau 1 850 gramų. Praėjusiais metais Lietuvos narkotikų prekeiviams teko atsisveikinti ir su 13 kilogramų kokaino. Kaip jau ne kartą rašėme, šis brangus narkotikas dažniausiai į Lietuvą patenka iš Europos "narkotikų sostinės" Olandijos, o į čia įvairiais keliais atgabenamas iš Lotynų Amerikos kraštų...
Narkotikų kontrolės valdybos viršininkas A. Kvainickas ne kartą yra sakęs, jog svarbiausia, kad kiekvienas kvaišalų gamintojas ar prekeivis sulauktų atpildo už savo nusikalstamą veiką. Pareigūnams skaudžiausi tie atvejai, kai sunkaus darbo ir rizikingų operacijų dėka išaiškinti nusikaltėliai, į pražūtį stumiantys daugelį jaunimą, kartais atsiperka palyginti švelniomis bausmėmis. Tačiau paskutinėmis praėjusiųjų metų dienomis Kauno apygardos teisme paskelbti net du nuosprendžiai bent dešimčiai narkotinių medžiagų gamintojų ir prekeivių turėtų nuraminti su jais kovojančius pareigūnus.
Trijulei - rimtos bausmės
Likus keletui dienų iki Naujųjų metų, Kauno apygardos teismas pripažino kaltais dėl neteisėto narkotinių medžiagų gaminimo bei disponavimo prekursoriais (narkotinių medžiagų žaliava) trijų asmenų grupę. 46 metų kaunietis Egidijus Paulauskas nuteistas kalėti 10 metų. Jis taip pat pripažintas ir šio nelegalaus verslo organizatoriumi. Kadangi vyriškis prieš metus buvo nuteistas už turto prievartavimą, galutinė bausmė jam pailgėjo pusmečiu. Kitam bendrininkui, Marijampolės gyventojui Pranui Venckevičiui (39 m.), už narkotikų gamybą paskirta 8 metai nelaisvės. Buvo pripažinta, jog šis vyras vykdė E. Paulausko nurodymus. Na, o trečiasis šios nusikalstamos grupuotės narys, 41 metų kaunietis Kęstutis Jurkševičius, nepavykus įrodyti kitų jam mestų kaltinimų, nuteistas dvejiem metams nelaisvės tiktai už neteisėtą disponavimą prekursoriais. Teismas atsižvelgė į tai, jog antrąją invalidumo grupę turinčio kaltinamojo šeimoje auga trys nepilnamečiai vaikai.
Ši trijulė buvo kaltinama 2002 metais įkūrusi narkotikų gamybos laboratoriją, kurioje gamino sintetinius kvaišalus - amfetaminą. Teisėsaugininkai, padedant su jais sutikusiu bendradarbiauti vienu minėtoje veikloje dalyvavusiu asmeniu, išsiaiškino, jog 2002 metų pavasarį teisiamieji su bendrininkais nuošalioje Sedūniškio kaimo sodyboje (Molėtų r.) įrengė amfetamino gamybos fabrikėlį. Iš pradžių kvaišalų gamyba vyko ne itin sėkmingai, tačiau ilgainiui reikalai pajudėjo. Mėtydami pėdas ir stengdamiesi išvengti "nekviestų svečių", narkotikų gamintojai po kurio laiko šią gamyklėlę perkėlė į Mockavos kaimą, esantį Marijampolės rajone. Kuomet pareigūnai aptiko šį fabrikėlį (tai atsitiko 2002 metų pabaigoje), čia rado visą amfetamino gamybai pritaikytą įrangą, gamybos proceso aprašymus bei jau pagamintų sintetinių kvaišalų.
Ne visi kaltinimai pasitvirtino
Atsidūrę teisėsaugininkų rankose, E. Paulauskas, K. Jurkševičius ir P. Venckevičius, be narkotikų gamybos, dar buvo kaltinami didelio kiekio šovinių bei ginklų laikymu, nusikalstamo susivienijimo organizavimu. Be to, K. Jurkševičius buvo įtartas 1993 metų birželį susprogdinęs Savanorių prospekte turėtą savo gyvenamąjį namą. Tačiau visų šių kaltinimų įrodyti nepavyko. Visi teisiamųjų suole atsidūrę asmenys savo kaltę neigė ir visus kaltinimus vadino nepagrįstais bei absurdiškais. Paskelbus teismo nuosprendį, juo liko nepatenkintos abi pusės. Kaltinimą palaikęs Kauno apygardos prokuroras Virginijus Mizaras tikino buvęs nustebintas, kad tokiems užkietėjusiems nusikaltėliams paskirtos palyginti švelnios bausmės. Beje, prokuroras E. Paulauskui buvo siūlęs skirti 15 metų nelaisvės, K. Jukševičių nuteisti metais mažesne bausme, o P. Venckevičių pasiųsti už grotų 13 metų. Todėl šį nuosprendį prokuroras žadėjo apskųsti. Beje, tą patį gali padaryti ir nuteistieji.
Atpildo sulaukė šeši iš septynių
Paskutinę praėjusių metų dieną tas pats Kauno apygardos teismas paskelbė dar vieną nuosprendį. Šįkart teisiamųjų suole sėdėjo šeši asmenys (35 metų Virginijus Silvestravičius, ką tik nuteistas 41 metų Kęstutis Jurkševičius, 31 metų Valdas Vansevičius - praeityje teistas du kartus, 42 metų Vytautas Juodis, 38 metų Remigijus Mitka ir 29 metų Rusijos pilietė Marina Timofejeva), kurie buvo įtariami neteisėtu psichotropinių medžiagų gaminimu, laikymu, gabenimu bei pardavimu stambiu mastu, taip pat prekursorių, naudojamų amfetamino gamybai, įgijimu ir laikymu, o dar vienas įtariamasis, Rimgaudas Mitkus (44 m.), pripažinus jį nepakaltinamu, bus priverstinai gydomas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje.
Su viena Vilijampolės nusikaltėlių grupuote siejamas V. Silvestravičius ir V. Vansevičius buvo sulaikyti užpernai, kuomet dar 2002-ųjų pabaigoje Kauno teisėsaugos pareigūnai išaiškino ir uždarė Prienų bei Marijampolės rajonuose veikusias narkotikų gamybos gamyklėles. 2001 metų pabaigoje Rimgaudui Mitkui, gyvenusiam Dzingeliškių kaime (Prienų r.), priklausančioje sodyboje kauniečiai įkūrė amfetamino gamybos fabrikėlį. V. Silvestravičiui bei V. Vansevičiui talkino ir daugiau asmenų, tarp jų - ir tame pačiame kaime gyvenusi Rusijos pilietė M. Timofejeva. Pareigūnų duomenimis, minėtos sodybos šeimininkas su broliu Remigijumi, V. Juodžiu ir M. Timofejeva gamino kvaišalus, K. Jurkševičius įtartas pardavęs amfetaminui gaminti pritaikytą įrangą, padėjęs ją įdiegti bei konsultavęs kvaišalų gamybos proceso vykdymą. Manoma, jog V. Vansevičius ir V. Silvestravičius organizavo visą šią veiklą, aprūpino pinigais, žaliavomis bei įrengimais.
Kauno teisėsaugos pareigūnai surinko duomenis, jog minėtame fabrikėlyje pagaminti narkotikai buvo gabenami į Kauną, Baršausko gatvėje esantį butą, o iš čia realizuojami . Per kratą šiame bute buvo rasta 56 kilogramai miltelių, kurių sudėtyje buvo amfetamino.
Kauno apygardos teismo sprendimu V. Vansevičius nuteistas kalėti ketverius, V. Silvestravičius - penkerius metus. Iš jų nukentėjėlio R. O. naudai priteista 20 000 litų žalos atlyginimas, nes kaltinamieji taip žiauriai jį sumušė, kad jis viena akimi neteko regėjimo (beje, šis vyrukas sutiko bendradarbiauti su policijos pareigūnais, kuriems padėjo demaskuoti įtariamuosius). K. Jurkševičius už prekursorių laikymą nuteistas pustrečių metų kalėti, už narkotinių medžiagų gamybą R. Mitkai paskirta ketveri metai nelaisvės, V. Juodžiui - metais mažesnė bausmė, o M. Timofejeva mūsų šalies pataisos namuose kalės 3 metus ir 2 mėnesius. Ar šios bausmės bus galutinės - kol kas lieka neaišku, nes kol nuosprendis neįsiteisėjęs, jį galima apskųsti.
Nuteistųjų sąrašas netrukus pasipildys
Kauno apygardos teisme nuosprendį turėtų išgirsti dar trys piliečiai, kaltinami dėl neteisėto disponavimo psichotropinėmis medžiagomis - amfetaminu. Tai Gintaras Vaičiulis, Rimgaudas Lantuchas ir Vytenis Siniauskas. Šiuo metu Kauno teisėsaugos pareigūnai baigia dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl Jonavos rajone išaiškinto amfetamino tablečių gamybos fabrikėlio. Ši byla, kurioje kaltinimai pareikšti keturiems įtariamiesiems, netrukus turėtų iškeliauti į teismą. Kiek laiko užtruks teisminis nagrinėjimas, spėlioti gana sunku.