• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mūsų pilstukas saugesnis nei estų

Albertas ONIŪNAS

Estijos Pianu mieste ir apylinkėse per savaitę apsinuodiję pilstuku mirė 56 žmonės, o dar 66 gydomi ligoninėse. Tame pilstuke buvo metilo alkoholio - itin nuodingos žmogui medžiagos. Policija jau sulaikė apie dešimt asmenų, įtariamų mirtį nešančio gėrimo platinimu. Jiems gresia iki dešimties metų laisvės atėmimo bausmės. Estams buvo siūloma Lietuvos toksikologų pagalba, tokiu atveju aukų galėjo būti žymiai mažiau, tačiau jie išdidžiai atsisakė, nors ir neturi apsinuodijimų gydymo specialistų. Lietuvos gydytojai kalba, kad estų sveikatos apsaugos vadovai arogantiškai pareiškė - temiršta tie valkatos...

REKLAMA
REKLAMA

Spirito "karaliai" nepažeidžiami

Kauno rajono kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo poskyrio komisaras inspektorius Linas Šarkys nedrįstų tvirtinti, kad pastaruoju metu spirito kontrabanda sumažėjo. Valstybinio alkoholio kainų kaita nelegalaus spirito srautui didelės įtakos neturi. Po paskutinio kainų mažinimo atpigo ir spiritas. Tik tiek. Jau senokai policijai nebepavyksta aptikti didelių kontrabandinio spirito kiekių, nors prieš kelerius metus rasdavo po keliasdešimt tonų vienoje vietoje. Komisaras mano, kad spirito gabenimas ir platinimas jau virto nusistovėjusia ir gerai organizuota sistema. Jos viršūnėje - sugebantieji atsigabenti spirito dešimtimis tonų. Žemiau - asmenys, perkantys iš pirmųjų vieną dvi tonas. Dar žemiau - bobutės, kurios prekiauja pačios. Viršutinės grandies policija jau "nebeįkerta". Tie veikėjai "varto" didžiulius pinigus, negaili investicijų į savo saugumą. Apie viduriniosios grandies veiklą duomenų dar gaunama, o daugiausia - apie bobutes. Nors ir jas nubausti darosi vis sunkiau. Pastaruoju metu pastebėta, kad prekiaujama grynu spiritu, o vandens į jį įsipila jau pats pirkėjas. Mat už vieną litrą skiesto spirito jau galima "užsidirbti" baudžiamąją bylą, o spirito bylai reikia jau dešimties litrų. Tad daugiausia pas bobutes ir randama iki dešimties litrų neskiesto spirito. Likęs slepiamas laukuose, daržuose, kur ir radus nepavyktų įrodyti, kieno jis yra.

REKLAMA

Amerika Ilgakiemyje

Amerikietiško spirito Lietuvoje nėra ir nereikėtų tikėti tuo, kas užrašyta etiketėse. Ne taip seniai pareigūnai už Ilgakiemio esančiame kaime, senoje sodyboje, aptiko fabrikėlį, kuriame iš statinių spiritas buvo pilstomas į plastmasinius litro talpos butelius, o ant jų klijuojamos "Royal" etiketės. Spiritas paprastai gabenamas iš Baltarusijos ir Rusijos. Jis dar nėra pats blogiausias. Daug nuodingesnis denatūruotas, vadinamasis techninis spiritas. Jis iš niekur neatvežamas, gaminamas mūsų gamyklose ir, matyt, nemažais kiekiais pavagiamas. Iš jo daromas pilstukas daugiausia platinamas rajonuose. Dabar spiritas yra pabrangęs Latvijoje. Latviai atvyksta jo pirkti į Kauną. Metilo spirito yra visuose alkoholiniuose gėrimuose, tačiau nedidelis ir žmogaus gyvybei ir sveikatai nepavojingas kiekis. Su Kauno visuomenės sveikatos centru yra sutarta, kad jų laboratorija tiria policijos konfiskuoto spirito pavyzdžius, bent jau kai kuriuos - itin įtartinus. Be kita ko, nustatomas ir metilo spirito kiekis. Yra pasitaikę, kad pilstuke metilo buvo daugiau nei leistina, tačiau norma viršyta nežymiai ir apie galimą apsinuodijimą kalbėti netenka. Komisaras pastebi, kad dabar vis labiau populiarėja naminukė, tiesa, pakaunės fabrikėliai tesiekia 300-500 litrų, tad iki Šilutės mastų, kai viename fabrikėlyje randama iki 20 tonų raugo, mums dar toli.

REKLAMA
REKLAMA

Patiklus degtindaris

Kauno rajono Karmėlavos nuovados viršininkas vyr. inspektorius Eduardas Čiupkevičius linkęs manyti, kad gyvenvietėje ir aplinkiniuose kaimuose smarkiai padidėjo naminės suvartojimas. Tačiau pareigūnams pavyksta daugiau sugauti pilstuku prekiaujančių asmenų. Nūnai populiaru atėjus į "tašką" išgerti pilstuko ar gryno spirito, užkąsti bobutės pakištu agurkėliu ir išeiti. Prieš tokią prekybą policininkai bejėgiai - nieko neįrodysi. Geriau, kai kompanija pasiunčia vieną parnešti butelio. Tada policininkų sugautas su tuoj buteliu žmogelis gali pasirinkti - arba mokėti nuo 500 iki 2 000 litų baudą, o nemokėjęs dirbti viešuosius darbus, arba įduoti prekiautoją pilstuku ir tos baudos išvengti. Pastaruoju metu nuovados pareigūnams pavyko aptikti tik vieną naminės fabrikėlį, ir tai tik atsitiktinai. Policininkai atėjo pas vieną žmogų, sekdami vogto dviračio pėdsakais. Ant stalo stovi naminukės butelis. Policininkai sako: "Mes stambūs vyrai, vieno butelio mums per mažai. Nešk daugiau". Šeimininkas patikėjo, kad policininkai atėjo nemokamai pasivaišinti, ir parodė, kad iš tiesų turi daugiau ir pajėgus žmoniškai pavaišinti ištroškusius pareigūnus. Naminės buvo nei daug, nei mažai - 84 litrai. Ir naminės darykla. Patikliam degtindariui iškelta baudžiamoji byla. Jis gal ir nebūtų įkliuvęs, nes savo produkcija neprekiavo, o kažkur išveždavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dichlofosas vis dar madingas

Anot E. Čiupkevičiaus, anksčiau pilstuko prekybos taškus dažnai padėdavo demaskuoti patys gėrikai - ypač jei nekokybišku pilstuku buvo apsinuodiję patys arba jų žmonos. Dabar jau kuris laikas niekas niekuo nesiskundžia. Dalis geriančiųjų "persiorientavo" ir perka stiprų kaimišką alų dideliuose plastmasiniuose buteliuose. Kai kas nepamiršo ir sovietmečio patirties - į tą alaus "bambalį" įpurškia dichlofoso ir vaikšto apspangę. Samanė Karmėlavoje kainuoja 5-6, pilstukas - 6-7, stiprus alus - 5-6 litus alaus, o mėgėjams dichlofosas - apie litą. Tokiu būdu už dešimt litų galima visą dieną neišsiblaivyti. Apsinuodijimų alkoholio surogatais nei gyvenvietėje, nei apylinkėse nebuvo girdėti. Neseniai mirė trys vyrai, tačiau jie alkoholį buvo sumaišę su narkotikais. E. Čiupkevičius mano, kad naminukės gamyba šalyje galėtų būti legalizuota, tačiau tai problemos neišspręstų. Legali naminė neišvengiamai pabrangtų ir negalėtų konkuruoti su nelegalia bei pilstuku.

REKLAMA

Estai išdidūs

Kas yra metanolis ir kaip jis veikia, paprašėme pakomentuoti Lietuvos toksikologijos centro vadovo gydytojo Raimundo Purvanecko. Toksikologas paaiškino: metanolis bet kuriam alkoholiniam gėrimui suteikia teigiamų savybių, tačiau jo kiekis yra labai mažas. Grynas metilo spiritas naudojamas kai kurių dažų gamyboje, parfumerijos, chemijos pramonėje. Pats savaime tas spiritas nėra nuodas, o tokiu tampa patekęs į žmogaus organizmą. Tada metanolis skyla į dvi pagrindines dalis - skruzdžių rūgštį ir formaldehidą. Rūgštis sutrikdo kepenų darbą, o formaldehidas veikia centrinę nervų sistemą ir pirmiausia - optinį nervą. Todėl apsinuodijęs žmogus jau po poros valandų mato kaip per rūką. Jei negydomas - apanka ir miršta. Jei pagalba suteikiama laiku ir kvalifikuotai, tik 4 procentai apsinuodijusiųjų miršta. Jei ne, mirtinų atvejų - net 85 procentai. Todėl Lietuvoje estiškas variantas neįmanomas, bent jau toks didelis mirčių skaičius. Bėda ta, kad estai neturi jokio Toksikologijos centro ir apskritai ten tėra du gydytojai toksikologai. Vis dėlto lietuvių pagalbos jie atsisakė.

REKLAMA

Degtinė - pirmas vaistas

Mūsuose apsinuodijimai metanoliu yra reti. Gydytojas prisimena atvejį, kai apsinuodijo vienas "Telekomo" darbuotojas. Jis su dviem sargais pavogė spirito ir sumaišė etiketes - vietoje įprasto etilo spirito paėmė metilo. Atvežus nelaimingąjį į ligoninę, gydytojai paprašė giminių tuojau pat atvežti butelį degtinės. Žmonės pažadėjo ir konjako, kad tik žmogus būtų išgelbėtas. Pasirodo, valstybinė degtinė yra puikus priešnuodis. Jos išgėrus abi pavojingosios metanolio dalys vėl surišamos ir pašalinamos iš organizmo. Tačiau degtinė tik sustabdo nuodų veikimą, tačiau negali pašalinti pasekmių, kurias nuodai jau spėjo sukelti. Žmogus iš "Telekomo" gėrė su dviem sargais ir medikai puolė jų ieškoti. Tačiau pasirodė, kad vogto spirito vyrams neužteko, tad jie dar nusipirko ir išgėrė normalios degtinės. Todėl jie buvo aptikti visiškai girti, tačiau nė kiek neapsinuodiję. Jei nėra degtinės ar giminių, kurie galėtų jos parūpinti, gydytojai ligoniui stato lašinę su spiritu ir gliukoze. Na, o to telekomiečio gyvybė buvo išgelbėta, liko tik kiek sutrikęs regėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinok, ką geri...

Apsinuodijimų alkoholiu stabiliai daugėja. Prieš keletą metų Toksikologijos centre apsinuodijusių alkoholiu ligonių 15, o dabar - 47 procentai. Apsinuodijimų kreivė buvo labai pašokusi po "Alesionkos" reformos, kai buvo apribota prekyba legaliu alkoholiu. Dažniausiai apsinuodijama įprastu etilo alkoholiu. Tiksliau - jame esančiomis nuodingomis cheminėmis medžiagomis. Jos atsiranda, kai, pavyzdžiui, naminė gaminama ne sau, o parduoti ir į raugą dedama įvairių priedų dėl "macnumo". Centro ligoniai - anaiptol ne vien "bomžai" pilnomis kišenėmis odekolono "Troinoj" arba "Fialka" buteliukų. Dažnai žmonės sako pirkę valstybinę degtinę parduotuvėje, o pasirodę, kad tai buvęs falsifikatas. Tokių atvejų pastaruoju metu pasitaikė Švenčionių, Šalčininkų rajonuose. Prekybininkai, ypač kaimuose, ima nedideles netikros degtinės partijas, jas skubiai išparduoda ir toliau kurį laiką prekiauja jau legalia degtine. Todėl tokius demaskuoti yra sunku.

Taigi tikrą degtinę ir gerą naminukę gerti nėra pavojinga. Saugiausia degtinę pirkti didelių miestų prekybos centruose. Čia didžiausia tikimybė, kad ji bus tikra. Norint išvengti apsinuodijimo, būtina visada gerai žinoti, ką geri. Žinoma, tai sunkiai kontroliuojamas dalykas, ypač kai vykstama į vestuves, arba kai gamtoje susirenka nemaža kompanija vienas kitą ne itin gerai pažįstančių žmonių ir kiekvienas turi savų gėrimų. Receptas paprastas - arba vengti tokių kompanijų, arba gerti tik savo degtinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų