• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mobiliųjų telefonų vagys įstatymais nesutramdomi

"Girdėjau, kad, pavogus telefoną, galima užblokuoti ne tik SIM kortelę, bet ir IMEI kodą. Tada tuo telefonu jau niekas nebepasinaudos. Ar iš tikrųjų taip yra ir kur tokiu atveju kreiptis?" - klausia Antanas Dabulskis iš Telšių rajono.

REKLAMA
REKLAMA

Mobiliaisiais telefonais puikuojamės visi: nuo darželinuko ar pirmokėlio iki pensininko.O norint mėgautis mobiliojo telefono privalumais, reikia nepamiršti ir slypinčių pavojų.Visų pirma, šie maži ir brangūs įrenginiai yra vagių taikinys.

REKLAMA

Remiantis Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, mobiliųjų telefonų vagystės ar plėšimai šiuo metu Lietuvoje sudaro apie 60 proc. visų gatvėje įvykdomų nusikaltimų.

Kiekvienas telefono savininkas turėtų žinoti, kad jo telefonas turi savo unikalų identifikacinį numerį, vadinamąjį IMEI kodą (angl. International Mobile Equipment Identity). IMEI kodas paprastai nurodomas ant telefono aparato pakuotės arba ant lipduko, priklijuoto prie telefono korpuso ir matomo nuėmus telefono maitinimo bateriją. Kiekvienas telefono naudotojas, surinkęs klaviatūra simbolių seką *#06#, gali sužinoti jo programinėje ar techninėje įrangoje įdiegtą IMEI kodą. Dingus mobiliajam telefonui, jo naudotojas, pranešdamas apie įvykį mobiliojo telefono ryšio operatoriui, turėtų užblokuoti ne tik atitinkamą telefono numerį, bet ir IMEI kodą. Naudotis telefono aparatu, kurio IMEI kodas yra užblokuotas, nebus galimybių, nors jame ir bus įdėta kita SIM kortelė.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal šį kodą kiekvienas mobilusis telefonas gali būti atpažintas mobiliojo ryšio tinkle, sužinota, kokiu telefono numeriu naudojamasi, ir netgi galima nustatyti telefono vietą. Taip pat pagal jį operatoriai gali neleisti tokiam telefonui prisijungti prie ryšio tinklų net ir tuo atveju, kai įdedama kita SIM kortelė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, kaip ir daugelio kitų apsaugos priemonių atveju, nesąžiningi žmonės sugalvojo mobiliojo telefono IMEI pakeitimą, kurį atlikus telefonas tampa "švarus", t.y. tinklas negali nustatyti, ar jis yra vogtas. Anksčiau IMEI keitimo paslaugą Lietuvoje galima buvo gauti visiškai legaliai vos ne kiekvienoje mobiliųjų telefonų taisykloje ar net pačiam bandyti jį pakeisti, internetu atsisiuntus atitinkamą programinę įrangą. Nuo 2005 m. vasaros, įsigaliojus Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimui, su IMEI keitimu susijusi veikla be gamintojo įgaliojimo tapo nelegali ir baudžiama. Be to, kaip jau buvo minėta, IMEI yra unikalūs, o jų sekos yra paskirstytos pagal telefonų gamintojus, modelius ar net gamyklines partijas. Atlikus tyrimą, daugeliu atvejų galima nustatyti, ar IMEI keistas, ar ne, o operatoriai yra įpareigoti, esant techninėms galimybėms, neteikti paslaugų, jei nustatoma, kad IMEI pakeistas.

REKLAMA

Į klausimą, kaip mums elgtis praradus mobiliojo ryšio telefoną, maloniai atsakė bendrovės "Omnitel" atstovė ryšiams su žiniasklaida Daiva Selickaitė:

Praradę mobilųjį telefoną arba SIM kortelę, "Omnitel" vartotojai turėtų kiek įmanoma greičiau kreiptis į bendrovę su prašymu blokuoti telefoną arba SIM kortelę. Galima kreiptis raštu - el.paštu [email protected], faksu (85)2 745574, taip pat paskambinus telefonu 1533 ar atėjus į artimiausią klientų aptarnavimo ir pardavimo saloną. Kreipdamasis dėl SIM kortelės blokavimo, vartotojas turėtų nurodyti tel. numerį ir kam jis priklauso. Prašydamas blokuoti telefoną, vartotojas turėtų nurodyti telefono IMEI kodą, taip pat asmens, kuriam telefonas priklauso, vardą ir pavardę bei įmonės pavadinimą.Kiekvieno telefono IMEI kodas yra nurodytas to telefono garantinėje pažymoje.

REKLAMA

Prarastas telefonas yra blokuojamas remiantis "Omnitel" vartotojų pateiktais prašymais, kuriuose nurodomas IMEI kodas bei telefono savininkas."Omnitel" taip pat dalijasi informacija su "Bite Lietuva" bei blokuoja šio operatoriaus nurodytų telefonų IMEI. Telefonų IMEI taip pat blokuojami, jeigu į mus kreipiasi teisėsaugos institucijos, kadangi nukentėję mobiliųjų telefonų savininkai dažnai kreipiasi tiesiai į policiją.

Kol kas telefonus iš trijų didžiųjų operatorių blokuoja tik du. "Tele 2" šios paslaugos neteikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų