Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Pajiešmenių kaime (Pasvalio raj.) - sveiku protu sunkiai suvokiamas įvykis. Praėjusį penktadienį į rajono prokuratūrą kreipėsi šio kaimo gyventoja M. B. (63 m.) ir pareiškė, jog naktį būdamas girtas ją išžagino 38 metų sūnus Raimondas. Įtariamasis buvo sulaikytas tą pačią dieną, vėliau teismas leido jį suimti dešimčiai parų. Pasvalio rajono apylinkės prokuratūroje iškelta baudžiamoji byla. Kol kas vyriškis neprisipažįsta nuskriaudęs savo motiną, tikina buvęs girtas ir nieko neprisimenąs. Tolesnė šio įvykio tyrimo eiga priklausys nuo teismo medicinos ekspertų pateiktų išvadų. Neatmetama galimybė, jog suimtajam bus atlikta psichiatrinė ekspertizė. Kol kas bylą tiriantis prokuroras plačiau komentuoti šio įvykio nelinkęs. Na, o tuo metu Pajiešmenių kaimas dūzgia lyg bičių avilys.
"Draugų rato" prieglobstyje
Kaimynų teigimu, gegužės 22 dieną M. B. sėdo ant dviračio ir paslapčia nuo sūnaus išvyko į Raubonių paštą atsiimti pensijos. Grįžusi kaimynams guodėsi, kad tik Raimondas neatimtų pinigų... Vis dėlto po kelių dienų motina drauge su sūnumi išsiruošė į lankomiausia Pajiešmenių kaimo vieta tapusį barą "Draugų ratas", kur nuo ankstyvo ryto renkasi alaus ištroškę vyrai. Paprastai išgertuvės vyksta ant gražaus Iešmens upelio kranto - baro lankytojai itin pamėgę gamtos prieglobstį. "Draugų rato" nevengia dailiosios lyties atstovės, parsidavinėjančios už penkis litus arba tiesiog už bokalą putojančio gėrimo... Minėtos dienos vakarą upelio krantai aidėjo ir nuo M. B. dainų - moteris esą garsiai traukė "Pabučiuok tu mane..." Vakarop Raimondas, vedinas visiškai girta motina, grįžo namo. Pastaroji vėliau pareigūnams tvirtino, jog tą naktį sūnus ją išžagino. Su šia nemalonia žinia pirmiausia ji supažindino savo buvusią marčią, tame pačiame kaime gyvenančią pirmąją Raimondo žmoną. Pastaroji šių eilučių autorei tvirtino su buvusiu vyru nutraukusi visus ryšius, tačiau su šio motina iki šiol labai gerai sutarianti.
Nespėjo pasiimti uždarbio
Apylinkės inspektorius Paulius Varžinskas antrankiais surakino Raimondui rankas netoliese gyvenančio N. V. namo kieme. Sodybos šeimininkas pasakojo, jog Raimondas pas jį užėjo penktadienio rytą ir paprašė duoti bokalui. Vyriškiui gerokai pabodę nuolatiniai jauno, tačiau niekur nedirbančio vyro prašinėjimai duoti pinigų, todėl pasiūlė padirbėti - padėti sūnui sukapoti malkas. Raimondas neatsisakė, kibo į darbą, tačiau šeimininkas atsilyginti neskubėjo - sakė, tegul šis paprakaituojąs. Deja, atlygio nekviestas talkininkas nesulaukė - būsimus planus patuštinti alaus bokalus "Draugų rate" sujaukė nelaiku pasirodęs inspektorius.
Motina kentėjo
Raimondas teistas penkis kartus. Vasario 28 dieną jis grįžo iš Alytaus griežtojo režimo PDK, kur atliko vienerių metų laisvės atėmimo bausmę už vagystę. Vyriškis atlikęs bausmę apsigyveno pas motiną. Prieš penkerius metus iš gyvenimo savo noru pasitraukė tėvas. Pernai, per Jonines, tokio paties likimo sulaukė ir motinos sugyventinis Vytautas. Veždami šieną jo kūną žmonės aptiko žaiginyje. Mirties kilpą jis buvo pasidaręs iš kelnių petnešos. Žmonės kalbėjo, jog Raimondo motina sugyventinį atstūmė, todėl nesusitaikęs su patirta nuoskauda vyriškis ir nutraukė savo gyvybės siūlą. Pataruoju metu M. B. savo namuose būdavo retai. Kaimynų teigimu, ji esą vengdavusi dažnai girtaujančio ir nuolat pinigų prašančio, agresyviai besielgiančio sūnaus. Du kartus išsiskyręs vyriškis niekur nedirbo, dėl nustatytos tvarkos pažeidimų buvo išregistruotas iš Darbo biržos (taigi negaudavo ir bedarbio pašalpos), tačiau labai mėgo išgerti. Kaip ir dauguma užkietėjusių kaimo girtuoklių, kurių "elitui" priklausė ir nemažai lengvabūdiškai nusiteikusių moterų, jis svaigindavosi populiariausiu šiame krašte gėrimu - alumi. Išgėręs Raimondas visiškai prarasdavo sveiką nuovoką, jo elgesys staiga pasikeisdavo, tapdavo agresyvus. Kadangi net ir abejotinos kokybės svaigalams reikėjo pinigų, jų reikalaudavo iš motinos. Tenka pripažinti, jog ir pastaroji mėgo išgerti, todėl dažnai motina ir sūnus tapdavo bendrų išgertuvių dalyviais. Deja, kaip dažniausiai pasitaiko, kur alkoholis - ten ir muštynės, barniai, neapykanta... Sūnus skriaudė savo gimdytoją, nors ši, pastarajam sėdint kalėjime, jį lankė, vežė maisto, siuntė siuntinius. Nuo Raimondo išpuolių moteriškei ne kartą tekdavo nakvoti šieno kupetose ar ieškoti prieglobsčio pas kaimynus. Kaimo gyventojams ne paslaptis, jog Raimondas pradėjo išgėrinėti labai anksti - būdamas 12 metų. Tačiau motina kaip galėdama slėpė sūnaus polinkį į alkoholį, stengėsi, kad to nesužinotų net tėvas. Vėliau, jau suaugęs, Raimondas yra sakęs, jog jeigu motina jam viską leido paauglystės metais, tai dabar tegul jo neauklėjanti ir nepriekaištaujanti... Šį pavasarį, vos sūnui grįžus namo, moteris pasirūpino į namus pasikviesti Krinčino seniūną ir jo pavaduotoją, kad šie surašytų turtą. Ji baiminosi, kad Raimondas iš namų neišneštų daiktų. Šis seniūnijos atstovų vizitas vyriškiui nepatiko. Nepaisydamas svetimų žmonių, jis puolė motiną, plūdo ją nešvankiais žodžiais, priekaištavo dėl tokio sumanymo, tačiau surašytą aktą vis dėlto patvirtino savo parašu ir kartu pasižadėjo negadinti, neparduoti, nedovanoti ar kitaip nesunaikinti motinai priklausančio turto... Dar prieš sūnui grįžtant iš kolonijos moteris esą kalbėjusi jo į savo namus nepriimsianti, net buvo nusprendusi parduoti per du aukštus įrengtą butą, tačiau, matyt, pirkėjus atbaidė didelė kaina. Kai Raimondas parsirado, teko nusileisti. Beje, M. B. turi dar du sūnus, kurie visiškai nepanašūs į savo brolį, gyvena labai tvarkingai...
Išniekino dukrelę
Su pirmąja žmona Raimondas kartu pragyveno mažiau nei tris mėnesius. Pastaroji guodėsi, jog vyras ją labai mušė, stipriai girtavo. Po skyrybų vyriškis tuoj pat atnaujino ryšius su seniai pažįstama drauge Dale ir greitai antrą kartą sukūrė šeimą. Po kiek laiko jiems gimė dukrytė. Deja, ir ši santuoka neišlaikė išbandymų. Šiuo metu pas motiną gyvenanti Dalė pasakojo, jog viską nulėmė alkoholis. Vyras buvo geras (darbštus, tvarkingas, rūpestingas) tol, kol negerdavo. Apsvaigęs mušdavosi, viską daužydavo... Išsiblaivęs prašydavo atleidimo, žadėdavo pasitaisyti. Moteris tikino, jog neužtektų nei rankų, nei kojų pirštų suskaičiuoti, kiek kartų yra atleidusi vyrui, tačiau po kiek laiko viskas kartodavosi. Galutinį apsisprendimą nulėmė žiaurus įvykis. Vyras išžagino savo dukrą, kai jai dar nebuvo nė trejų metukų. Ši žinia pribloškė ne tik Dalę bei kitus artimuosius, bet ir Raimondą pažinojusius žmones. Jie tvirtino, jog vyriškis savo dukrą labai mylėjo, dirbdamas Baltarusijoje prašydavo paskolinti pinigų, kad galėtų mažylei nupirkti saldainių... Už šį nusikaltimą Raimondas buvo nuteistas kalėti 8,5 metų. Kitos (už vagystes paskirtos) bausmės buvo žymiai trumpesnės.
Dabar kaime galima prisiklausyti įvairiausių gandų. Vieni sako, kad sūnus negalėjo išžaginti motinos, kiti - kad tai buvo ne pirmas kartas. Tikrąją tiesą žino tik motina ir sūnus.