Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Po dvylika parų trukusio intensyvaus gydymo, atlikę papildomą galvos smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimą, Respublikinės Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus medikai galutinai įsitikino, jog mažosios pacientės, rugpjūčio 13-ąją ketverių metukų turėjusios sulaukti Vilniaus rajono Bichovkos kaimo gyventojos Justinos Siroit, išgelbėti nepavyks. Dėl galvos smegenyse įvykusių negrįžtamų pakitimų - žuvusios smegenų žievės - alkoholiu apsinuodijusiai mažylei gydytojų konsiliumas konstatavo socialinę mirtį. Justina visam likusiam gyvenimui liko ištikta gilios komos. Neatgavusi sąmonės mažylė iš Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus perkelta į tos pačios ligoninės Neurologijos skyrių. Justinai atlikta tracheostomija (operacija, per kurią priekinėje trachėjos sienelėje padaroma anga ir į ją įkišamas kvėpuoti padedantis vamzdelis), o maitinama ji bus per zondą įvestą į skrandį tiesiai per pilvuką. Kad nesusidarytų pragulų, beviltišką ligoniukę būtina dažnai vartyti, gydyti jau susidariusias... Kiek tokia vegetacija tęsis? Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojos anesteziologės reanimatologės Vilmantos Burokienės žodžiais, viskas priklausys nuo slaugos ir nuo to, kiek ilgai mergaitės organizmas pajėgs priešintis puolančioms infekcijoms.
Nei motina su tėvu, nei giminaičiai į ligoninę patekusios mergaitės taip ir neaplankė. Pasak skyriaus medicinos personalo darbuotojų, Justinos sveikata nuolat domėjosi tik Medininkų seniūnijos socialiniai darbuotojai ir šį skaudų įvykį tiriantys teisėsaugos pareigūnai.
Mirtinai nugirdė dėdė
Kaip "Akistatoje" jau buvo trumpai rašyta, trejų metukų Justina Siroit alkoholiu apsinuodijo per Velykas, kovo 31-osios pavakarę. Nors niekas tiksliai neatsimena, kaip viskas buvo (visi buvo girti), tačiau įvykį tiriančio Vilniaus rajono apylinkės prokuratūros prokuroro Martyno Jovaišos surinkti duomenys leidžia daryti išvadą, jog dukterėčią mirtinai nugirdė jos dėdė Valerijus Siroitas (30 m.). Mergaitei paprašius atsigerti, įkaušęs dėdulė ištiesė... pusę stiklinės svaigalų! (Pasirodo, alaus, vyno ar degtinės Justina paragaudavo ir anksčiau - svaigalų jai duodavo močiutė, prieš pusantro mėnesio mirusi protiškai atsilikusios Liucijos Siroit, Justinos motinos, mama).
Nėra tiksliai žinoma, ar alkoholinis gėrimas, kurio tąvakar gėrė Justina, buvo degtinė, ar spiritas (Valerijus Siroitas tvirtina, neva visi vaišinęsi parduotuvėje pirkta "valstybine vodka", tačiau yra liudininkų, teigiančių, kad buvo geriamas "skiestas spiritas ar spiritas"). Išgėrusi tokio amžiaus vaikui mirtiną svaigalų dozę Justina iškart krito į lovą ir, kaip pasirodė motinai, užmigo. Suaugusieji linksminosi toliau. Keista vaiko savijauta buvo susidomėta tik kitos dienos rytą, praėjus net šešiolikai valandų, nes niekaip nepavyko mergaitės prižadinti...
Atvykusi reanimatologų brigada vaiką rado be sąmonės. Ant ligoniukės sėdmenų jau susiformavusios pragulos rodė, kad koma - itin gili. Pažymėtina tai, jog po apsinuodijimo alkoholiu praėjus daugiau nei pusei paros, Justinos kraujyje dar buvo rasta 2,9 promilės alkoholio!
Kad kuo greičiau iš organizmo išsivalytų nuodai (alkoholis), mažylei buvo iškart pradėtas taikyti, reanimatologų terminologija, agresyvusis gydymas. Be dirbtinės kvėpavimo takų ventiliacijos ir infuzinės terapijos, buvo paskirta dar ir dializės procedūra (prijungtas dirbtinis inkstas). Deja, visos gydytojų pastangos buvo veltui...
Mažametę mirtinai nugirdžiusiam Valerijui Siroitui iškelta baudžiamoji byla dėl tyčinio sunkaus kūno sužalojimo. Mergaitei mirus, kaltinimas bus perkvalifikuotas į nužudymą. "Akistatos" turima informacija, svarstomas klausimas, ar už nepakankamą priežiūrą nereikėtų atsakomybėn patraukti ir Justinos motinos. Beje, jaunesnioji Liucijos Siroit dukrelė iš šeimos jau paimta ir apgyvendinta valdiškuose globos namuose.
Alkoholio mėgėjai - paaugliai
Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės vaikų ligoninės gydytojos anesteziologės-reanimatologės Vilmantos Burokienės, per dvidešimt darbo Reanimacijos skyriuje metų Justina buvo jauniausia alkoholiu taip stipriai apsinuodijusi ligonė. Dažniausiai į Intensyviosios terapijos skyrių patenka alkoholiniais gėrimais apsinuodiję ir dėl to komos ištikti paaugliai - dvylikamečiai, trylikamečiai. Tokių pacientų skyriuje sulaukiama vos ne kasdien. Vienus į gydymo įstaigą atveža tėvai, kitus - kartu linksminęsi, iki sąmonės praradimo dar nenusigėrę draugai. Paprastai lydintieji meluoja - gėdijasi atvirai pasakyti, kas nutikę. Dažniausiai tvirtinama, neva vaikas apsinuodijęs maistu. Tačiau medikams nebūna sunku pajausti sklindantį alkoholio kvapą. Pasirodo, vaiką iki komos gali privesti ne tik degtinė, bet ir alus, vynas. Viskas, anot gydytojos, priklauso nuo to, koks (ir kokio stiprumo) svaigalų kiekis buvo išgertas ir koks vaiko amžius bei svoris.
Pasak gydytojos V. Burokienės, iki sąmonės netekimo nusigėrę paaugliai, laiku suteikus medicininę pagalbą (išplovus skrandį, paskyrus reikiamą gydymą) kitądien jaučiasi jau visai neblogai ir iš skyriaus išleidžiami. Tokiems ligoniams apsinuodijimas alkoholiu praeina be pasekmių. Kur kas liūdniau, jei medicininė pagalba suteikiama per vėlai. Gydytoja iškart prisiminė liūdną Justinos Siroit istoriją, kuomet mažylė medikų globon pateko po daugiau nei pusės paros. Jei mergaitė į reanimatologų rankas būtų pakliuvusi iškart, greičiausiai būtų jau atsigavusi ir išleista namo...
Prieš penkerius metus gydytojai Vilmantai Burokienei teko reanimuoti trylikametį berniuką, kuris į skyrių pateko apsinuodijęs metilo alkoholiu. Šis alkoholio surogatas - ypač pavojingas žmogaus sveikatai. Deja, vaiko išgelbėti nepavyko - kaip ir Justinai, dėl stiprios intoksikacijos žuvo smegenų žievė, mirtinų pokyčių įvyko inkstuose ir kepenyse.
Dar kiek anksčiau Vaikų klinikoje teko gaivinti kelis mažamečius iš vieno Žemaitijos miestelio. Mažyliai buvo apsinuodiję antifrizu. Iš kalėjimo paleistas psichikos sutrikimų turįs vyriškis pastebėjo daugiabučio namo kiemo smėlio dėžėje žaidusius ketverių-penkerių metukų berniukus ir, nusivedęs nuošaliau, davė jiems atsigerti "limonado" - į gaivaus gėrimo butelį supilto itin nuodingo variklių aušinimo skysčio. Laimė, mažyliai to "limonado" išgėrė tik po gurkšnelį, tad po skubios pirmosios medicininės pagalbos ir iškart pradėto taikyti intensyvaus gydymo pasveiko.
O kokią pagalbą apsinuodijusiam alkoholiniais gėrimais vaikui galima suteikti dar belaukiant profesionalių medikų brigados? Anot gydytojos V. Burokienės, jei neblaivus vaikas dar sąmoningas, reikėtų jam duoti gerti daug skysčių ir skatinti išsiplauti skrandį. Kai prasideda koma, jokių procedūrų ligoniui geriau nedaryti, nes gali tik dar labiau pakenkti (užspausti kvėpavimo takus ir kt.). Vienintelė išeitis - greitoji medicinos pagalba ir, be abejo, atviras paaiškinimas, kas iš tikrųjų vaikui nutikę. Beje, apsinuodijus metilo alkoholiu, pirmoji pagalba - ligoniui į veną sulašinti atitinkamą kiekį etilo alkoholio.
Mažiausias pacientas - dvejų metukų!
Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja Birutė Šinkūnienė irgi patvirtino, kad alkoholiu apsinuodiję vaikai - dažni skyriaus pacientai. Tokių ligonių padaugėja per šventes - Naujuosius metus, po mokslo metų pradžios ar pabaigos paminėjimo, taip pat per moksleivių atostogas - turėdami laisvo laiko, paaugliai visko prisigalvoja... Pasitaikė, kad gaivinti reikėjo ir iki sąmonės netekimo alkoholiniais gėrimais prisivaišinusias mergaites.
Mažiausias gydytojos praktikoje pasitaikęs alkoholiniu gėrimu apsinuodijęs pacientas - dvejų metukų berniukas. Pasiturinčios kauniečių šeimos namuose buvo švenčiamas jubiliejus. Kai suaugusieji trumpam pakilo nuo stalo, netoliese bėgiojęs mažasis Poviliukas pastvėrė degtinės sklidiną taurelę ir iki dugno... Sutrikusios sąmonės mažylis iškart pateko į medikų rankas ir greitai atsigavo.
O štai kito kauniečio, paauglio Kęstučio, nevykusios pramogos su draugais baigėsi tragedija. Grupė moksleiviško amžiaus kiemo draugų susirinko palošti kortomis. Visokių eibių prasimanantys paaugliai nusprendė žaidimą paįvairinti - nutarė, jog tas, kas prasiloš, privalės išgerti kažkurio iš vaikigalių "suveikto" alkoholinio gėrimo (vėliau paaiškėjo, jog tai buvo vandenyje ištirpintos sauso spirito tabletės). Kęstutis partiją pralošė ir jam nieko kito neliko, kaip įsipareigojimą įvykdyti.
Kai berniukui pasidarė bloga, draugai išsigando. Vieni pabėgo, kiti, dar šiek tiek delsę, apie nelaimę pranešė ligonio tėvams. Žinoma, iš pradžių niekas nesakė, kuo Kęstutis apsinuodijo. Viskas galutinai paaiškėjo tik berniukui mirus. Kas žino - gal paaugliui gyvybę būtų pavykę išgelbėti, jei vaikai iškart būtų viską papasakoję, tučtuojau iškvietę medikus.
Tėvai, aišku, visą gyvenimą nesekios paskui vaikus ir nestebės, ką ir kur šie veikia, tačiau, kita vertus, gydytojos B. Šinkūnienės žodžiais, tėvai vaikams turėtų nuolat priminti, kokią didelę žalą jaunam organizmui daro alkoholis. Kad tokios profilaktikos vaikams labai trūksta, rodo liūdna statistika: ne vienas ir ne du iki sąmonės netekimo nusigėrę paaugliai į KMUK Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių buvo patekę net po kelis kartus!