• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migla (2) "Pagalba žemės ūkiui" - tiesus kelias kalėjiman

Daiva NORKIENĖ

Žemdirbystė, kalėjimas, vagystės, narkotikai - tai keturios glaudžiai susijusios grandys. Gal netgi glaudžiau, negu iki šiol įsivaizdavome.

REKLAMA
REKLAMA

Taip jie remia žemės ūkį...

Kiekvieną pavasarį Lietuvos narkologijos dispanseriuose padažnėja "besilaužiančių" (tai yra detoksikuojamų) narkomanų. Arba tokių, kurie nuo intraveninių narkotikų pereina prie metadono. Tokiu metu narkologijos įstaigoje norintys gauti interviu žurnalistai dažnai sąmoningai ar nesąmoningai suklaidinami. Narkologijos centrų darbuotojai mielai pasigiria savo agitacinio darbo vaisingumu: štai, girdi, kiek daug turime susipratusių savanorių!

REKLAMA

Bėda ta, kad vadinamasis susipratėlis, laisvu nuo "lomkių" ir procedūrų metu dalijantis pagyrūniškus interviu, dažniausiai yra ne kas kita, kaip "žemdirbių" "išnaglėjimo" auka.

Dar prieš kokius aštuonerius ar dešimtį metų Lietuvos kaimo močiutes nustebindavo paslaptingi reiškiniai. Kai atsibudusios po nakties išvysdavo nuniokotus aguonų darželius, tik ir kraipydavo galvas: "Ir iš kur tokių durnių atsiranda, kad nesunokusias aguonų galvutes "iššienavo"?" Sėdamos aguonos grūdelį, jos mąstė apie "pieną" ir kvepiančius taškuotus pyragėlius, o tie "paslaptingi durniai" - apie narkotikus. Šiandien tokio "susimatymo, bet nesusišnekėjimo" nėra. Nors ir draudžiama, nors ir baudžiama, aguonas močiutės augina ne vien tik pyragams ir Kūčioms. Pačių nederlingiausių dirvų savininkės, miškų gyventojos, pagaliau sunkiai besiverčiantys "ūkininkai" sėja aguonų. Pamiškės kaimo šimtas metų nebepasiekia kokio nors "Žemaitijos pieno" pasiuntiniai, neatsiskaitoma už parduotus runkelius, o štai aguonų augintojai tokių bėdų nežino. Narkomanas savąjį "tašką" pasieks bet kokiu oru ir paros metu. Vasarą, rudeniop maltas aguonų galvutes augintojai pardavinėja maišiukais. Žiemos pabaigoje opijaus žaliava jau fasuojama mažesniais kiekiais, kainos kyla, o pavasarį (kai baigiasi sukauptos atsargos, o iki sezono dar toli) už maltų aguonų galvučių stiklinę pardavėjai iš pirkėjų išlupa po dešimtį litų. Kaip "Akistatos" žurnalistei sakė vienas tokių perkančiųjų, " bobulės visai išnaglėjo - vargšus narkomanus plėšia". Iš stiklinės maltų galvučių galima išvirti 8-9 "kubus" "širkės" (opijaus). O tiek stažą turinčiam narkomanui ir vienai dienai nepakanka. Taigi remia mūsų narkomanai Lietuvos žemės ūkį, kol tiktai gali. Kai pagrindinės kvaišalų žaliavos neįperka, gulasi į Narkologijos dispanserį "laužtis". Kad pratemptų iki "geresnių dienų".

REKLAMA
REKLAMA

...O taip mes remiame juos

Dirbančių (ir užsidirbančių) narkomanų yra nedaug. "Akistatos" žurnalistė girdėjo apie kelis stambius verslininkus, firmų savininkus narkomanus, pažįsta menininkų, per visą Lietuvą nuskambėjo istorija apie pas "bobutę" su narkotikais sulaikytą vieną žurnalistą... Deja, tokius "laimės kūdikius", kurie gali ir "kaifuoti", ir dirbti, suskaičiuotum ant pirštų. Visi kiti kvaišalus perkasi ne už savus... Iš vieno patyrusio narkomano sužinojusi, kad savo geriausiais laikais per vieną dieną Vilniaus bazėse pavogdavo prekių už 600 litų, žurnalistė net nepatikėjo. Kol to paties nepatvirtino "Demetros" konsultantė Janina Kulšienė:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Tai jūs nežinojote? Yra tokių, kuriems "kaifui" per dieną reikia 100-150 litų. Kadangi vogtą prekę įmanoma realizuoti tik už trečdalį kainos, jie turi nušvilpti, išplėšti net tris kartus daugiau - už tris ar keturis šimtus. Kasdien.

REKLAMA

Taigi mūsų ir mūsų artimųjų kiekvieną akimirką, už bet kurio kampo gali tykoti vogti, plėšti, net nužudyti užprogramuota "smurto mašina". J. Kulšienė tokius žmones supranta: kažkas, vadovaudamasis savais nešvariais interesais, įtraukė juos į tą užburtą ratą, pasmerkė nuolatiniam "alkiui", pavertė ligoniais. Įsivaizduokite, "Demetroje" su jais ir pasikalba, ir užjaučia, ir pataria, duoda medikamentų, švirkštų. Ši vieta, jos darbuotojai atstumtiesiems tapo tiesiog "šventi". Jie kaip įmanydami stengiasi nieko neįžeisti, nebūti irzlūs, neskriausti. O va J. Kulšienę kažkuris iš nelaimėlių vis tiek apvogė.

REKLAMA

- Taigi tas žmogus - ligonis! - su užuojauta, be ironijos apie nedorėlį kalbėjo ponia Janina.

J. Kulšienė įsitikinusi, jog kai kurių Lietuvos prekybos centrų apsauga yra nepatenkinama. Užėjo sykį ji į tokią didžiulę sostinės parduotuvę ir mato: vienas iš matymo pažįstamas pilietis kad grūdasi už striukės produktus. Įbėga moteris į Apsaugos skyrių, o ten pečiuiti vyrai lyg niekur nieko šnekučiuojasi, salėn nė nežvilgteli.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Aš jiems sakau, kad gelbėtų - toks ir toks pilietis tuoj visai nebepaeis, šitiek produktų užantin prisikrovęs.

Ir tik tada apsaugininkai teikėsi sureaguoti.

Vien tik Vilniuje, ir tiktai "Demetros" duomenimis, yra pustrečio šimto nepilnamečių narkomanų. O iš viso? Spėjama, kad tūkstančiai. Ir visi jie kiekvieną dieną "turi" pasivogti šimtus... Ir nesidžiaukite, kad įsistatėte puikias lango grotas, metalines duris, todėl ši problema jūsų "neliečia". Tūkstančius litų dėl vagysčių prarandantys prekybos centrai, tiesą sakant, nepraranda nieko. Visi tokiu būdu patiriami nuostoliai, apsaugos išlaikymas įskaičiuojami į parduodamų prekių kainas. Taigi, mielieji, norite to ar nenorite, o narkomaniją ir narkomanus jūs dotuojate visada...

REKLAMA

Naudingi kalėjimui?

Mūsų narkomanas informatorius įvairiose Lietuvos "zonose" kalėjo nesyk (aišku, už vagystes). Manote, per tuos ilgus nelaisvės metus "alko" ir kentė neišpasakytus skausmus? Visose mūsų įkalinimo įstaigose narkotikų gauti nesunku, skiriasi tik kainos. Lukiškėse, į kurias, matyt, sunkiausia įnešti ir perduoti adresatui, "kubas" heroino kainuoja 25 litus (tuo tarpu kolonijose - penkis kartus pigiau, dar pigiau - laisvėje). Heroino nuteistieji beveik kada tik panori gali įsigyti iš "savų žmonių". Jeigu turi litų, moka litais, jei tiktai cigarečių - tinka ir tos. Tiesa, barteriniai mainai visada nuostolingi: jeigu tu kolonijos parduotuvėje pakelį "Primos" pirkai už pusantro lito, išsikeičiant į narkotikus, jis vertinamas tik litu. Vadinasi, už gramą "kaifo" turi atiduoti ne tris, o penkis pakelius.

REKLAMA

Įvairiose Lietuvos kolonijose, pasak pašnekovo, narkomanai yra toleruojami ir vertinami netgi labiau negu alkoholikai.

- Kalėjau Alytuje, Pravieniškių bendrojo režimo kolonijoje, - teigė pašnekovas, - ir visur į narkomaniją buvo žiūrima pro pirštus. Kodėl? Elementaru: gavę "kaifo" kaliniai esti ramūs, apsnūdę, neorganizuoja riaušių ir nekelia reikalavimų. Antai Alytuje kamerose švirkštams skalauti, stovėdavo vandens pilni kibirai ir niekas nieko. Pamenu, Pravieniškėse buvo išryškinti keli nuo alkoholio ir narkotikų apsvaigę nuteistieji. Tie, kurie buvo girti, į daboklę pateko penkiolikai parų, o susileidusieji narkotikų gavo po penkias paras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada "zonoje" ilgą laiką nepavyksta gauti švirkštų ir adatų, narkomanai jų pasigamina iš parkerių. Tačiau už penkis litus dažniausiai galima nusipirkti panaudotų švirkštų, kuriuos medicinos punktuose dirbantys tvarkiniai ištraukia iš šiukšlių dėžių. Ką, manote, išvydę tuščias šiukšliadėžes sako administracijos atstovai? Medikams įsako panaudotus švirkštus geriau slėpti, išvežti iš "zonos", neprileisti prie punkto kalinių? Ne! Administracija to, pasirodo, irgi nepastebi.

REKLAMA

Kaip į "zonas" įnešami narkotikai? Įvairiai. Yra savų, patikimų kurjerių, kartais turinčių ryšių net ir su "zonų" administracija. Atneša ir artimieji. Antai perduoda kaliniui iš laisvės striukę, kurios pamušale - tam tikras heroino tirpalu sumirkytas ir išgarintas lopelis. Nuteistasis tą drabužį ne rengiasi, o ardo, jam vienam težinomą lopinėlį skalauja vandenyje - ir turi susišvirkšti tinkamą dozę. Narkotikų galima perduoti ir su paprasčiausiu medicininio binto rulonėliu. Aišku, prieš patekdamas kolonijon, rulonėlis ilgai ir kruopščiai mirkomas heroine. Dar įdomesnis variantas - perduoti kalinčiajam vaikiškų piešinių, kuriuose rudi miško medžių kamienai tapyti ne kokiu nors guašu, o... narkotikais.

Ką kaliniai daro, kai labai labai nori, o neturi pinigų? Mūsų pašnekovas prisipažino elgdavęsis tiesiog kiauliškai: "mobiliaku" iš "zonos" skambindavo savo senutei motinai ir paprašydavo į tam tikrą laisvėje esančio asmens sąskaitą padėti 100 litų. Antraip jis, sūnelis, būsiąs sumuštas arba užmuštas. Vargšė senolė tempdavo bankan paskutinius iš pensijos juodai dienai pasidėtus litus, net skolindavosi. Ir nuoširdžiai tikėdavo, kad taip gelbsti savo paklydėlio gyvybę. O šis, sužinojęs, kad lėšos pervestos, "zonoje" iš prekiautojų pasiimdavo narkotikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų