• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medikų suluošinta Ingrida atjautos nesulaukė

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Telšių rajono Viešvėnų miestelyje gyvenanti Ingrida Strazdauskaitė (28 m.) artimiausiu metu žada kreiptis į teismą dėl žalos už prarastą sveikatą atlyginimo. Antrosios grupės invalide tapusi, darbingumą praradusi jauna mergina prašys teismą priteisti iš medikų 30 000 litų kompensaciją. Ingrida netiki, kad Telšių rajono apylinkės teismas šį ieškinį galėtų išnagrinėti objektyviai, todėl pageidaus, kad civilinė byla būtų perduota Šiaulių apygardos teismui.

REKLAMA
REKLAMA

Gera savijauta - praeityje

Iki 2000-ųjų lapkričio 26-osios Ingridai sveikatos galėjo pavydėti net vyrai - tokia buvo stipri, gyvybinga! Ir savo nemažame ūkyje tvarkėsi, ir kitiems mielai patalkindavo. Puikios fizinės formos mergina ruošėsi kelionei į Vokietiją - ten jau buvo lankiusis, per trumpą laiką užsidirbo nemažai pinigų. Darbšti mergina svajojo apie savarankišką verslą, kūrė drąsius ateities planus. Viskas žlugo...

REKLAMA

Dabar Ingrida teišgali pasikloti lovą, nuvalyti nuo stalo dulkes, panėšėti ne daugiau kaip puskibirį vandens... Gydytojos nurodymu kasdien vartoja organizmą stiprinančius vitaminus, virškinimą gerinančius fermentus bei kitus vaistus (medikamentams kas mėnesį išleidžia visą invalidumo pašalpą - pusantro šimto litų), tačiau savijauta - tik pakenčiama. Mergina namuose jaučiasi tarsi įkalinta - vengia kur nors koją iškelti... O apie kelionę lieka tik pasvajoti.

REKLAMA
REKLAMA

Išoperavo be reikalo

Tą lapkričio 26-osios pavakarę Ingrida pasijuto prastai - užėjo stiprūs pilvo skausmai. Telšių ligoninės Priėmimo skyriuje pacientę apžiūrėjo budintis gydytojas, tačiau tikslios diagnozės nenustatė. Po tris valandas trukusio svarstymo tuometinis Telšių apskrities vyr. gydytojas A. Martusevičius (skyriuje dirbęs paskutiniąją dieną - nuo lapkričio 27 dienos buvo paskirtas sveikatos apsaugos viceministru) priėjo išvadą, jog Ingridai - ūmus apendicitas. Buvo nuspręsta operuoti. Atvėrus pilvą paaiškėjo, kad operuota be reikalo - apendiksas buvo sveikas. Kokių nors kitokių žarnyno negalavimų chirurgas tuomet nepastebėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po operacijos ligonės būklė liko sunki. Buvo silpna, pykino. Skausmų kamuojama mergina visą naktį nesudėjo bluosto, tačiau gydytojo vizito sulaukė tik kitą dieną. Ingridos būklė buvo įvertinta kaip patenkinama, leista šiek tiek pavalgyti (vėliau bus konstatuota, kad leidimas valgyti buvo aiškiai per ankstyvas). Tačiau vos mergina nurijo kelis kąsnius, pilvo skausmai sustiprėjo dar labiau. Palatos gydytojas V. Girčys paskyrė atlikti kai kuriuos tyrimus bei procedūras, tačiau ir tai negelbėjo. Užuot apie sunkią ligonę skubiai informavęs skyriaus vedėją ir kartu taręsis, kokią pagalbą teikti, palatos gydytojas sulaukė darbo pabaigos ir ramiai išėjo namo. Apie kritinės būklės pacientę skyriaus vedėjas sužinojo tik vakare - iš budėjusio gydytojo A. Norkaus. Ligonę buvo nuspręsta nedelsiant vežti į Klaipėdos Raudonojo Kryžiaus ligoninę.

REKLAMA

Klaipėdoje Ingridą Strazdauskaitę apžiūrėjęs chirurgas K. Garalis diagnozavo sigmos užsisukimą. Sunkios būklės ligonė vėl atsidūrė operacinėje. Chirurgas aptiko 360 laipsnių kampu apsisukusias plonąsias ir storąsias žarnas su dalinės žarnų nekrozės požymiais. Iš pradžių buvo manyta, kad, atstatytos į vietą, žarnos atsigaus, tačiau vėliau vis tiek prisiėjo pašalinti beveik pusę negyvybingo žarnyno!

REKLAMA

Medikai neslėpė - pavėluotai į Klaipėdą atvežtos Ingridos gyvybė tomis dienomis kabojo ant plauko (vienas gydytojas Ingridai prasitarė, kad mergina išgyveno tik buvusio stipraus, užgrūdinto organizmo dėka). Visą savaitę ligonei teko praleisti reanimacijos palatoje, dar beveik mėnesį - Chirurginiame skyriuje, tiek pat - sanatorijoje. Dėl prastos sveikatos Ingridai galiausiai buvo suteikta antroji invalidumo grupė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artimieji kreipėsi į auditą

Pasipiktinę Telšių ligoninės medikų aplaidumu, atsainiu požiūriu į savo pacientus, Ingridos artimieji kreipėsi į Valstybinę medicininio audito inspekciją prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Paprašė ištirti, kokias gydymo klaidas padarė apskrities ligoninės medikai ir, žinoma, kaltuosius už tai nubausti.

REKLAMA

Netrukus iš inspekcijos buvo gautas direktorės V. Vinickienės pasirašytas atsakymas: "Turimais duomenimis nustatyti, ar I. Strazdauskaitės žarnų nepraeinamumas dėl apsisukimo jau buvo prasidėjęs prieš apendektomijos operaciją, ar jis išsivystė po operacijos, negalima. Taip pat negalima nustatyti žarnų apsisukimo priežasties". Be to, buvo konstatuota, jog, ligonės būklei blogėjant, palatos gydytojas laiku neužtikrino pagalbos (ilgai svarstė, operuoti ar ne), todėl ligonė į Klaipėdą buvo išvežta pavėluotai. Dėl to Telšių apskrities ligoninės direktorei esą nurodyta griežtai įvertinti I. Strazdauskaitę gydžiusių gydytojų veiksmus ir pašalinti nustatytus sveikatos priežiūros trūkumus.

REKLAMA

Telšių apskrities ligoninės direktorė A. Vitkienė gydytojui chirurgui V. Girčiui už Chirurginio skyriaus gydytojo ordinatoriaus pareigybinės normos punktų nesilaikymą paskyrė drausminę nuobaudą (papeikimą), o tuo metu laikinai ėjusiam Chirurginio skyriaus vedėjo pareigas G. Zavackui - pastabą. Be reikalo I. Strazdauskaitę operavusio chirurgo A. Martusevičiaus padarytų klaidų ligoninės direktorė įvertinti nesiryžo - kaip minėta, tuo laiku A. Martusevičius jau ėjo garbingas sveikatos apsaugos viceministro pareigas...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietoj atsiprašymo - patyčios

Ingrida Strazdauskaitė vylėsi, jog po to, kokių trūkumų gydytojų darbe rado tyrimą atlikęs medicininis auditas, telšiškiai medikai patys ją susiras - atsiprašys už padarytą skriaudą, pasiūlys pagalbą. Tačiau atsitiktinai ligoninės koridoriuje sutikęs savo buvusią pacientę gydytojas V. Girčys, anot Ingridos, demonstratyviai nusuko nosį į šalį ir net nepasiteiravęs, kokia esanti jos sveikata, nužingsniavo... Vienądien, teisybė, į Viešvėnus atvažiavo visa medikų delegacija su pačiu sveikatos apsaugos viceministru A. Bartusevičiumi priešakyje. Tačiau po šio vizito Ingrida pasijuto dar prasčiau. Mat vietoj atgailos ir atsiprašymo Ingridai buvo pareikšta, neva gydytojai jau taip stengėsi, jau taip viską darė kaip priklauso, kad, girdi, nėra dėl ko ant jų pykti. Ingrida jau buvo gavusi medicininio audito išvadas, todėl kalba pakrypo apie pacientui padarytos žalos atlyginimą. Tuomet vienas gydytojas, pasak Ingridos, atvirai pasityčiojo: "Na, tai kiek tu norėtum to atlygio? Litą? Du? O gal šimtą?" Iš humaniškiausia vis dar laikomos profesijos atstovo lūpų išgirdusi tokius pašaipūniškus žodžius, Ingrida Strazdauskaitė nusprendė daugiau su medikais nesiaiškinti - kreipėsi į prokuratūrą. Po ilgo tyrimo gautas atsakymas: "Atsisakyta kelti baudžiamąją bylą nesant gydytojų veikoje nusikaltimo, numatyto LR BK 288 str. (tarnybinių pareigų neatlikimas), sudėties". Drauge buvo informuojama, jog, remiantis LR paciento teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, galima kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo civilinio proceso tvarka. Tą Ingrida artimiausiu metu ir žada padaryti. Beje, neseniai Ingrida sakė sužinojusi dar vieną blogą naujieną - jos kraujyje rastas hepatito C virusas! Galimas dalykas, jog šiuo pavojingu virusu Ingrida buvo užkrėsta irgi medikų "dėka" - gi tiek injekcijų ir medicininių procedūrų per tuos pusantrų metų teko iškęsti!

REKLAMA

Teismas nieko nepriteis?

- Kas jai tą žalą atlygins, jei dar neveikia Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymas, jei neaišku, pagal kokius kriterijus gydytojo kaltę, kaip ir žalos dydį, reikėtų nustatyti? - išgirdęs apie buvusios pacientės ketinimus, nusistebėjo Antanas Martusevičius, pernai liepą, pasikeitus Vyriausybei, baigęs viceministro karjerą ir sugrįžęs į ankstesniąją Telšių apskrities vyr. gydytojo darbo vietą. - Kodėl įstatymas neveikia? Čia jau reikėtų ministerijos ar teisininkų paklausti.

REKLAMA

- Vadinasi, jei iš anksto žinai, kad nereikės už klaidas atsakyti...

- Klaidų esti dvejopų: vienos padaromos dėl aplaidumo ir nekompetencijos, kitos priklauso kazuistinių - itin retai pasitaikančių - ligų gydymo grupei. Juk kiekvieno žmogaus organizmas - individualus, kaip ir medžių miške vienodų nerasi... Tad jei klaida nepiktybinė, kodėl medikas už ją turėtų atsakyti? Beje, ar žinote, kokie gydytojų atlyginimai? Iš ko jie tą priteistą žalą atlygintų?

REKLAMA
REKLAMA

- Kas kas, bet chirurgai atlyginimais turbūt negalėtų labai skųstis...

- Manote, tokiais sunkiais laikais žmonės ką nors duoda? Beje, paklauskit, ar Strazdauskaitė man kiek nors davė! Ar kuriam kitam daktarui davė!

- Vadinasi, ligonė dėl to ir nebuvo deramai prižiūrima?

- Teiraukitės bet kurį chirurgą - ar už pinigus jis operuos geriau, atidžiau? Manau, jokio skirtumo...

Įstatymai stringa Seime ar ministerijos stalčiuose?

Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymas pasirašytas dar 1996 metais, tačiau iki šiol negalioja - trūksta poįstatyminių aktų, kurie, pasak vienų šaltinių, yra "įstrigę" Seime, pasak kitų - Sveikatos apsaugos ministerijos biurokratų stalčiuose.

Pagal minėtą įstatymą pacientui padaryta žala aiškinama kaip medicinos tyrimo ar gydymo pasekmė ir atlyginama tik tuo atveju, jei buvo padaryta per diagnostines procedūras, dėl medicininės aparatūros trūkumo ar gedimų, pjūvių, infekcijos ir kt., ir kuomet tai sukėlė pacientui ilgalaikį sveikatos sutrikimą.

Nuo praėjusių metų liepos mėnesio veikiančiame naujajame Civiliniame kodekse numatyta, jog medikų padaryta žala pacientui turi būti atlyginama nustatyta tvarka, tačiau niekas negalėjo pasakyti, kokiais kriterijais, kokia metodika remiantis padarytoji žala turėtų būti apskaičiuota. Kol to nėra, naivu iš medikų laukti net ir nieko nekainuojančio, jokių nuostolių neatnešančio atsiprašymo...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų