Skaitant Virginijaus Savukyno straipsnį “Kaip Lietuvos valdininkai su politikais agituoja prieš Europos Sąjungą” (http://www.omni.lt/?rask$9359_84776$z_90604) noriai sutikau su visomis pagrindinėmis tezėmis - šiandieninė valdininkiška agitacija “už” ES gali sukurti absoliučiai katastrofišką situaciją.
Bet pritarti svetimoms, nors ir priimtinoms bei teisingoms mintims nėra malonu. Norisi ginčytis. Ir ginčo objektą radau šiuose V. Savukyno straipsnio sakiniuose: “Šiuo požiūriu būtų itin naudinga, jei būtų išviešinta, kaip buvo dalijamos SAPARD lėšos. Kokios iškyla problemos, skirstant pinigus, ir kaip jas reikia spręsti? Tai tikrai galima padaryti. Ir tokį žingsnį žmonės tikrai įvertintų. Tačiau ar kas nori tokio viešumo?”. Juos perskaitęs, galėjau galvą guldyti, kad per ketvirtį valandos internete rasiu visus duomenis - kas, kiek ir kada gavo paramos. Pavardes, adresus ir įmones. SAPARD lėšų dalytojus radau akimirksniu - štai jie - Nacionalinė mokėjimų agentūra ir jų kiek senoviškas (na, bet mokėtojai turi būti konservatyvūs) tinklapis www.nme.lt. Ir informacijos ten - milžiniška krūva. Bet po pusvalandžio, šiek tiek nusivylęs, prisipažinau - ten yra tik bendrieji skaičiai. Kiek ir kokioms savivaldybėms suteikta paramos. Tiksliausias skaičius - viename naujesnių pranešimų spaudai (http://www.nma.lt/zinia.asp?w=113): “Per visus tris etapus šią paramą skirstanti Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos sulaukė 594 ūkininkų, žemės ūkio bendrovių, žemės ūkio produktų perdirbimo įmonių, kaimo bendruomenių ir kitų žemės ūkio atstovų paraiškų SAPARD paramai gauti. Su paramos gavėjais pasirašytos 268 sutartys, kurių įgyvendinimui skirta 271 mln. litų paramos lėšų”.
Teko šiukščiai ir skausmingai sutrypti savo paties principus ir atsisakyti atvirų šaltinių tyrinėjimo. Teko skambinti. NMA ryšių su žiniasklaida skyriuje mane nuramino - aš vis dar moku rasti internete visus mane dominančius dokumentus, jei jie ten yra. O duomenų apie SAPARD paramos gavėjus internete nėra. Ir niekada nebus, nes tai slapta informacija. “Kodėl slapta?” - visiškai pozityviai paklausiau. “O jeigu komerciniame banke paprašysite duomenų apie indėlininkus, ar gausite?”. Aš atsakiau, kad negausiu. Štai todėl nei aš, nei kiti smalsuoliai neras veikliųjų žemdirbių pavardžių, nes gavę SAPARD paramą jie investavo 50 proc. nuosavų lėšų ir šitaip tapo saugotinais asmenimis. Absoliučiai tikslus atsakymas. Dėl viso pikto paklausiau, kas šį slaptumą reglamentuoja, ir NMA Teisės skyriuje man paaiškino, kad tokia sąlyga įrašyta paramos gavimo sutartyje. Taigi atsakymai ne tik tikslūs, bet ir juridiškai logiški.
Žinoma, galima skaičiuoti ir iš antros pusės - investicinių projektų finansavimo schemoje su gana padoriu 25 proc. įnašu būtinai dalyvauja ir valstybė (http://www.nma.lt/sapard.asp). Šio ketvirtadalio likimą turbūt galima sužinoti net ir įstatymiškai. Ar negalima?
Bet didžiausia bėda ta, kad man tenka atsisakyti pozityvaus valstybės įstaigų gynėjo prievolės ir sutikti su Virginijumi Savukynu - skaidrumo SAPARD lėšų dalybose nėra. Ir būsimus ES paramos gavėjus tai turbūt labai jaudina. Dar daugiau - juos tai nuteikia prieš pačią buvimo ES idėją. Nes kas jam iš to? - paklaustų žemdirbys. Jis skaičiuoja paprastai - SAPARD per tris etapus žemdirbiams išdalijo 271 milijonus litų. Tai yra gana daug. Juos gavo 268 objektai. Tai nėra labai daug. Ir jis net nežino, kas juos gavo? Kas gali garantuoti, kad po metų bus kitaip? Ar šioje situacijoje užprogramuota įtarumas ir negatyvumas? Taip, visiškai užprogramuotas.
Keliuose seminaruose, skirtuose ES struktūrinių fondų panaudojimui, girdėjau tezę, kad SAPARD yra ES lėšų panaudojimo repeticija. Būdamas valstybinu pozityvistu, nekreipiu dėmesio į gandus ir a priori teigiu, kad ši repeticija buvo sėkminga ir naudinga. Bet būdamas realistu siūlau padaryti dar vieną, generalinę repeticiją ir būsimiems referendumo dalyviams atskleisti sektinus pavyzdžius - štai jie, 286 energingieji, įrodę, kad jų projektai buvo naudingiausi Lietuvos žemės ūkiui. Žinokite juos ir mokykitės iš jų! Nes jei nebus šios repeticijos, ūkininkai entuziastingai dalyvaus kitame - Viktoro Uspaskicho referendume, kurio rezultatai gali nutraukti ir repeticijas, ir visą koncertą.