Kai tik atvėsta ir būna drėgnas oras, neretai susergame sloga. Sirgti nenorime nė vienas, o ir neturime laiko vartytis lovoje. Kad kuo greičiau įveiktume slogą, gerklės perštėjimą, neretai griebiamės antibiotikų (dažniausiai ne gydytojo skirtų, o rekomenduotų kaimynės ar seniai užsigulėjusių namų vaistinėlėje). O to daryti nepatartina.
Antibiotikai - geras dalykas, tačiau niekada nereikia skubėti juos gerti, nors bet kurioje vaistinėje jų gausite be recepto. Viena, kas gali priversti susimąstyti, - didelė kaina, tačiau ir tai daugelio įsitikinusiųjų, kad brangus vaistas būtinai padės, nesustabdo.
Antibiotikų vartojimas labai jaudina medikus. Pasirodo, daugelis žmonių vartoja labai stipriai veikiančius vaistus, nors jų nėra paskyręs gydytojas.
Dabar pasaulinėje rinkoje yra apie 400 rūšių antibiotikų.
Viena teigiama antibiotikų ypatybė ta, kad jie nekenkia žmogaus organizmo ląstelėms, tačiau yra mirtini bakterijoms, tačiau šie preparatai neatskiria, geros, ar blogos tos bakterijos, ir žudo visas iš eilės (net tas, kurios organizmui naudingos ir netgi būtinos). Todėl antibiotikai sukelia nelauktų ir visai nepageidautinų reiškinių. Pavyzdžiui, sunaikina naudingus žarnyno mikroorganizmus, sulaiko riebalų įsisavinimą, sudirgina gleivinę ir sutrikdo skrandžio bei žarnyno veiklą. Antibiotikai (ypač penicilino grupės) pavojingi dar ir dėl to, kad palyginti dažnai sukelia alergiją, kartais pavojingą gyvybei. Tetraciklinas kenkia kepenims, kaip ir streptomicinas, gali pakenkti klausai ir inkstams.
Medikams buvo netikėta, kad bakterijos sugeba prisitaikyti prie antibiotikų. Pasirodė, kad tikėtis efektyvumo galima tik nuolat tobulinant antibiotikų sudėtį. Tie patys antibiotikai veikia ne ilgiau kaip 4 metus. Po to bakterijos tampa jiems nejautrios. Įdomu tai, kad tokio neilgo veikimo priežastis - ne tik tai, kad farmacininkai nebūna jų pakankamai ištyrę, bet ir besaikis jų vartojimas.
Tai ar gerti antibiotikus? Aišku, gerti. Bet protingai ir tik tuomet, kai tikrai reikia. Gydytojas nesvarstydamas paskirs antibiotikų pacientui, jei jis sirgs plaučių uždegimu, bronchitu, sifiliu, tuberkulioze ir t. t.
Kada nepatartina vartoti antibiotikų? Antibiotikų nereikia, jei sergate ne bakterijų sukelta liga, o virusu. Virusų antibiotikai neveikia. Nereikia antibiotikų ir peršalimo profilaktikai.
Penki "ne":
1. Nevartokite antibiotikų nepasitarę su gydytoju!
2. Nevartokite vaistų, likusių nuo praeitos ligos.
3. Nenustokite vartoti antibiotikų net jei atrodo, kad liga praėjo (reikia suvartoti visą kursą).
4. Nemėginkite gydytis antibiotikais peršalimo ar gripo!
5. Nepamirškite gerdami antibiotikus pasirūpinti žarnyno mikroflora ir organizmo atsparumu (patartina gerti bifidumbakteriną ir vitaminus).