Pavojingas šulinių vanduo
Skaitytojas iš Kauno Rimas Antanavičius klausia, kokį vandenį galima gerti be pavojaus sveikatai.
Respublikinio mitybos centro Geriamojo vandens sektoriaus higienistai teigia, kad centralizuotai tiekiamas vanduo tinkamas vartoti net nevirintas. Vanduo gaunamas iš gilių gręžinių, tad nuo teršalų apsaugo pati gamta. Lietuva - viena iš nedaugelio šalių, kurioje pakanka požeminio vandens. Net jei iš čiaupo bėga drumstas ar nemalonų kvapą skleidžiantis vanduo, šie jo kokybės trūkumai sveikatai nepavojingi. Pagrindinis trūkumas - per didelis geležies kiekis, kurį galima pašalinti. Kai kuriuose šalies miestuose vandens tiekimo įmonės jau turi geležies šalinimo įrenginius, tačiau vandens kokybė labai priklauso ir nuo vamzdynų, kurie daug kur seni ir surūdiję. Vamzdynams pakeisti reikia didelių investicijų. Per daug geležies turintis vanduo jautresniems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas. Pagal indikatorinius rodiklius, kurių viršijimas neturi įtakos sveikatai, visas vanduo skirstomas į tris klases: labai geros, geros ir patenkinamos kokybės. Šių klasių reikalavimus patenkinantis vanduo tinkamas vartoti, tačiau fasuojančios ar maisto produktus gaminančios įmonės privalo naudoti tik geros arba labai geros kokybės vandenį.
Žymiai pavojingesnis, atrodytų, švarus kaip krištolas daugelio šalies šulinių ir šaltinių vanduo, kuris užterštas nitratais ir mikrobais. "Akistatos" iniciatyva buvo ištirtas kelių Kauno šulinių vanduo ir paaiškėjo, kad jame viename litre rasta vidutiniškai apie 0,01 miligramų nitritų ir net 111,8 miligramų nitratų. Pagal galiojančias normas, nitritų kiekis neviršytas, tačiau nitratų rasta daugiau nei dvigubai (leidžiama - 50 50 mgl. Palyginimui paminėsime, kad parduotuvėse parduodamame AIX geriamame vandenyje nitritų rasta 0,003 miligramų, o nitratų - 3,2 miligramų litre. Dar švaresnis "Žaliagirio " vanduo - jame nerasta nei nitritų, nei nitratų.
Reikėtų nepamiršti, kad dabar ypač madingi ir populiarūs vandens filtrai skirti tik geriamo vandens kokybei pagerinti. Jie neišvalo ir nepaverčia geriamu nei balų, nei upių vandens, tačiau iš geriamo vandens pašalina nemalonų kvapą ar geležį. Filtrai neišvalo nitritais ar nitratais užteršto vandens. Higienistų teigimu, reikia griežtai laikytis instrukcijų reikalavimų ir laiku keisti filtrus, nes juose esančioje aktyvuotoje anglyje po kurio laiko gali pradėti daugintis bakterijos.