Kai sutrinka atmintis, kai žmogus pradeda nesugebėti patenkinti savo kasdienių poreikių, atlikti jutimines bei motorines funkcijas, tai yra kai ima ryškėti silpnaprotystės simptomai, diagnozuojama viena labiausiai paplitusių silpnaprotystės formų - Alzhaimerio liga.
Pasak Kauno medicinos universiteto Geriatrijos klinikos gydytojos geriatrės, med. dr. Jūratės Macijauskienės, šia sunkia nepagydoma liga dažniau serga vyresni žmonės, tačiau ja gali susirgti net ir penkiasdešimtmečiai. Liga progresuoja labai pamažu - pažeistos smegenų ląstelės pradeda nykti.
Ligos požymiai ne visuomet pasireiškia vienodai - nuo asmenybės fizinės būklės ir gyvenimo būdo nelabai priklauso. Liga diagnozuojama įvairių medicinos sričių specialistams (neurologams, psichiatrams, geriatrams ir kt.) bendraujant su ligoniu ir jo artimaisiais, remiantis specifiniais testais, padedančiais įvertinti pažinimo, atminties, dėmesio sutrikimus, gebėjimą mąstyti ir atlikti motorines funkcijas. Kad būtų atmestos kitos ligos, turinčios panašių, kaip ir Alzhaimerio liga, požymių, atliekama galvos kompiuterinė tomografija arba branduolinis magnetinis rezonansas bei išsamus klinikinis ištyrimas.
Pats laikas, pasak gydytojos geriatrės, susirūpinti, jei žmona, tėvas, brolis ar draugas pradeda neprisiminti nesenų įvykių ir žmonių vardų, neprisimena datų ir sunkiai randa kelią į namus arba klaidžioja aplink nežinomus pastatus, sunkiai apsisprendžia, pradeda mažiau domėtis savo darbu ir pomėgiais.
Kilus įtarimui, jog jūsų artimasis turi bent vieną iš šių požymių, būtina patarti apsilankyti pas gydytoją.
Pirmajai Alzhaimerio ligos stadijai būdingi lengvi, dažnai nepastebimi požymiai: pablogėja atmintis (neprisimenami neseni įvykiai), nesusivokiama laike (nesugebama prisiminti šios dienos datos, metų), ligonis nesuvokia erdvės (neatpažįsta žinomų vietų, nesusigaudo, kur esąs), praranda iniciatyvą, sunkiai reiškia mintis. Dauguma žmonių dėl viso to ima nervintis, pradeda jausti gėdą ir puola į depresiją.
Antroji ligos stadija pasireiškia ryškiais požymiais ir problemomis, kurios žymiai sutrikdo normalią kasdieninę veiklą. Ligoniui labai pablogėja atmintis (pamirštami net šeimos narių vardai), sumažėja savarankiškumas (reikalinga pagalba prausiantis, rengiantis), žmogus greitai pasiklysta, sutrinka jo kalba, pradeda kankinti haliucinacijos.
Trečioji stadija diagnozuojama tuomet, kai ligonis tampa visiškai priklausomas ir dėl ryškios fizinės negalios sutrinka mąstymas. Pavyzdžiui, ligoniui sunku valgyti net ir tuomet, kai padeda Slaugytojas, neatpažįstami šeimos nariai ir draugai, sutrinka eisena, neįstengiama sulaikyti šlapimo ir išmatų ir kt.
Alzhaimerio liga, kaip minėta, neišgydoma. Tačiau šiais laikais jau yra gana daug vaistų, mažinančių ligos požymius ir žymiai pagerinančių ligonių gyvenimo kokybę.
Psichologinis testas, kuriuo galima patikrinti atmintį ir orientaciją
1. Paklauskite, kiek žmogui metų. 2. Paklauskite, kiek liko minučių iki artimiausios valandos. 3. Pasakykite adresą ir paprašykite jį įsiminti (testo pabaigoje paprašykite šį adresą pakartoti). 4. Pasiteiraukite, kelinti dabar metai. 5. Paprašykite nurodyti, kur dabar esate (ligoninės, namų adresą ir kt.). 6. Paprašykite pasakyti dviejų jam pažįstamų ir šalia jo esančių žmonių (gydytojo, slaugytojos) vardus. 7. Paprašykite pasakyti savo gimimo datą. 8. Paklauskite, kelintais metais prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas. 9. Paprašykite pasakyti Lietuvos prezidento pavardę. 10. Paprašykite suskaičiuoti atbuline tvarka nuo 20 iki 1.
Kiekvienam teisingam atsakymui skiriamas vienas taškas.
Jei bendras taškų skaičius 6 ar mažiau, pats laikas skambinti pavojaus varpais!