Nuolatinis laikraščio skaitytojas Vytautas R. iš Ukmergės rajono rašo, jog šiuo metu ruošiasi pirkti gyvenamąjį namą ir šalia esantį žemės sklypą. Laiško autorius prašo patarti, kokios yra galimybės išsiaiškinti, ar būsimasis pirkinys nėra įkeistas.
Pirkdami nekilnojamąjį daiktą žmonės dažnai nepasidomi, ar tas daiktas nėra įkeistas bankui, kitai kredito įstaigai ar kitam asmeniui, arba žinodami, jog perka įkeistą daiktą, neturi jokių garantijų, kad kreditas bus grąžintas laiku. Sudarant tokią sutartį, iškyla rizika netekti savo nuosavybės, todėl reikia ypač pasitikėti pardavėju, kad vėliau netektų patirti didžiulių nuostolių.
Apie tai, ar turtas nėra įkeistas, galite sužinoti hipotekos skyriuose ir Centrinėje hipotekos įstaigoje. Žyma apie nekilnojamojo daikto įkeitimą įrašoma ir nekilnojamojo turto registre. Tačiau čia pažymos, kuriose nurodyti nuosavybės teisės apribojimai, išduodamos tik savininkams. Šios pažymos pardavėjas pirkėjui gali ir neparodyti. Todėl pirkėjas savo iniciatyva informaciją apie daikto įkeitimą visuomet gali gauti Centrinėje hipotekos įstaigoje ir hipotekos skyriuose. Jeigu kreipsitės į Centrinę hipotekos įstaigą Vilniuje dėl informacijos suteikimo, ar daiktas nėra įkeistas (dėl žemės ar buto įkeitimo), šios paslaugos jums kainuos 18 litų, o teritoriniame hipotekos skyriuje - 25 litus. Kaip dar gali būti apribota nuosavybės teisė į daiktą? Pirkdami nekilnojamąjį daiktą turite pasidomėti, ar tas daiktas nėra areštuotas. Turto arešto aktus priima teismai, antstoliai, tardytojai, prokurorai ir kitos institucijos. Informaciją apie areštuotą daiktą už nustatytą mokestį galite gauti Centrinėje hipotekos įstaigoje, kuri tvarko turto areštų registro duomenų bazę.