Kas yra ricina? Ar ji gali užnuodyti orą, kuriuo kvėpuojame, ir vandenį, kurį geriame? Į šį klausimą atsako biologinių ir cheminių ginklų specialistas Bertranas Desplanas.
Ricina - vienas toksiškiausių gamtinių nuodų pasaulyje. Šie nuodai gaminami iš labai paprasto augalo - ricinmedžio, kurį ne vienas augina savo sode. Iš jo sėklų gaminamas labai veiksmingas vidurius laisvinantis aliejus. Šis aliejus nekenksmingas, tačiau iš ricinmedžio išgautas proteinas yra baisus nuodas. Manoma, kad jis 6 000 kartų stipresnis už cianidą - druskos kristalėlio dydžio kiekis žmogų nuvaro į kapus.
Biologinių ir cheminių ginklų specialisto paklausė, kokia forma teroristai šiuos nuodus galėtų panaudoti ir ar buvo jų griebtasi per pasikėsinimus. Jis paaiškino, kad galėtų būti užnuodytas vandentiekio vanduo. Be to, ricina gali būti įkvėpta, jeigu ji sumaišoma su neutraliomis dujomis. Kai kurie metų pradžioje Anglijoje sučiupti islamo teroristai prisipažino ketinę panaudoti šį būdą. Taip pat šiais nuodais galima ištepti automobilių durelių rankenas. Karo Afganistane metu amerikiečiai rūsiuose rado šių nuodų pėdsakų, bet įrodymų, kad Osamos bin Ladeno šalininkai būtų juos panaudoję per konfliktą, nėra. O štai bulgarų disidento Georgijaus Markovo mirtis 1978-aisiais sako visai ką kita. Bulgarijos slaptieji agentai nužudė šį komunistinio režimo opozicionierių viduryje gatvės pačiame Londono centre. Mirtina ricinos dozė buvo suleista į nugarą skėčiu, kurio smaigalyje buvo įtaisytas švirkštas.
Kokie apsinuodijimo simptomai? Jeigu ricinos įkvėpiama, pirmiausia pažeidžiami plaučiai, tampa labai sunku kvėpuoti. Po to nuodai prasiskverbia į kraują ir jau tada mirtis būna greita. Jeigu ricina sumaišoma su vandeniu arba maistu, auka raitosi iš nepaprasto skausmo, kurį sukelia vidurių spazmai. Paskui pradedama vemti ir staiga krinta kraujo spaudimas. Jei pasireiškus šiems simptomams tučtuojau nesiimama priemonių, mirtis žmogų ištinka po ilgų ir skausmingų konvulsijų.
Paprastai apsinuodijimo simptomai ricina pasireiškia per 6-72 valandas, tačiau vėliau viskas vyksta labai greitai ir agonija būna trumpa. Nelaimei, nuo ricinos nėra jokio priešnuodžio. Šioje srityje dirbantys biologai kol kas jo nerado.
Ar bent jau galima nuo jos apsisaugoti? Ne. Nėra jokios stebuklingos išeities. Pavojaus atveju galima užsidėti dujokaukę, kad neįkvėptum nuodingų dujų, arba dešimt minučių pavirinti vandentiekio vandenį prieš jį vartojant. Tačiau nereikia kraustytis iš proto! Prireiktų labai didelio ricinos kiekio norint užnuodyti nemažo miesto vandentiekio vandenį arba metro orą. Šių nuodų gamyba ne tokia jau ir paprasta, nors internete ir nurodoma, nuo ko pradėti.
*
Pirmoji nuodų siunta Paryžiuje
Darbas įprastas. Du kartus per savaitę saugumo agentai slapta patikrina visų stočių automatines saugojimo kameras. Šių metų kovo 17-ąją buvo pradėta tikrinti Liono stotis. 1034-osios kameros gilumoje agentas pamato du flakonus su skysčiu, du indelius su baltais milteliais ir didelį butelį. Darbuotojai pagalvoja, kad tai tikriausiai vaistai. Tačiau šiais neramiais laikais, kai ką tik prasidėjo karas Irake ir kai visame pasaulyje girdėti neapykantos šūksniai, rizikuoti neverta. Mažame flakonėlyje gali būti mirtinas virusas, galintis pakenkti labiau nei bomba. Taigi saugumo agentai iškviečia policiją, o 1034-oji kamera slapta stebima. Netrukus įėjimas į saugojimo kameras uždaromas ir specialiais kombinezonais apsirengę vyrai atsargiai išneša įtartinus indus. Tą patį vakarą Antiteroristinio skyriaus patalpoje suskamba telefonas. Atsakingas laboratorijos darbuotojas praneša, kad baltieji milteliai neidentifikuoti. Reikės kelių dienų jiems ištirti. Kitų flakonų turinys nustatytas: tai etanolis ir acetonas. Tai paprasčiausi laisvai pardavinėjami skiedikliai, tačiau policija atsargi. Kiekvienas geras specialistas žino, kad jie gali būti naudojami toksinių medžiagų gamybai. Belieka sužinoti, kokiam mišiniui jie buvo skirti. Po kelių dienų laboratorija praneša, kad tai vienas baisiausių augalinių nuodų - ricina. Sumaišyta su dujomis viešose vietose ji gali nužudyti šimtus žmonių. Jau sausio mėnesį Skotlend Jardo policija užtiko šių nuodų pėdsakus pogrindinėje laboratorijoje šiaurinėje Londono dalyje. Po tyrimų paaiškėjo, kad Osamos bin Ladeno šalininkai ketino paskleisti dujas su garsiąja ricina Londono metro.
Antiteroristinės kovos specialistai baiminasi, kad pro 1034-ąją saugojimo kamerą Liono stotyje nebūtų prakeliavę ir šiuo metu kokiame nors bute ar rūsyje paslėpta daugiau flakonų su ricina.