• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką numato naujasis Civilinis kodeksas asmenims, privalantiems mokėti alimentus vaikams išlaikyti?

Laikraščio skaitytojas V. S. iš Marijampolės rašo, jog niekur nedirba, yra trečiosios grupės invalidas. Jam paskirta 120,04 lito invalidumo pensija. Kadangi laiško autorius moka alimentus vienam vaikui išlaikyti, iš pensijos jam lieka tiktai 60,02 lito. Nekreipiant dėmesio į priteistą alimentų dydį minimali alimentų suma vienam vaikui yra 1 MGL dydžio, t. y. 125 litai per mėnesį. Vaiko tėvui skaičiuojamas įsiskolinimas, kuris vis didėja. Deja, padengti šį įsiskolinimą laiško autorius neturi lėšų. Jis pateikė keletą klausimų, į kuriuos atsako advokatas V. Kazakiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

1. Ar gali teismo antstoliai savavališkai areštuoti asmeninę sąskaitą banke, privatų butą ar kitą nekilnojamąjį turtą, kol nebus padengtas alimentų įsiskolinimas? Jei gali, kokiu būdu tai atliekama (ar reikalingas teismo sprendimas)?

REKLAMA

Teismo antstolis, vykdydamas teisėjo sprendimą, kuriuo išieškomi alimentai, susikaupus alimentų įsiskolinimui gali areštuoti skolininko sąskaitas bankuose, taip pat jo nekilnojamąjį turtą, priimdamas turto arešto aktą. Teismo antstolis privalo išsiųsti skolininkui raginimą įvykdyti sprendimą geruoju per tam tikrą laiką (jį nustato teismo antstolis), t. y. jis turi sumokėti susidariusį alimentų įsiskolinimą. Antraip alimentų įsiskolinimui padengti bus panaudotos lėšos iš skolininko sąskaitų banke arba jo turtas bus parduotas iš varžytynių.

REKLAMA
REKLAMA

2. Ar galima išskaičiuoti alimentus iš socialinės pašalpos, kurią alimentus privalančiam mokėti asmeniui moka savivaldybė?

Pagal Civilinio proceso kodekso 445-ojo straipsnio 6 punkto nuostatas išieškojimas negali būti nukreiptas į sumas, kurios priklauso skolininkui kaip socialinė pašalpa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Ar gali alimentų mokėtojas kreiptis į teismą dėl alimentų dydžio sumažinimo (argumentuojant jo paties bei vaiko motinos gaunamomis pajamomis, materialine būkle)? Ar tai numato naujasis Civilinis kodeksas?

Naujajame Civiliniame kodekse, kuris įsigaliojo šių metų liepos 1 dieną, nėra nustatytas koks nors tvirtas išlaikymo, skiriamo nepilnamečiams vaikams, dydis. Yra tiktai nustatyti būdai, kuriais gali būti tenkinami vaiko poreikiai gauti paramą. Šie būdai yra tokie: kas mėnesį mokamos periodinės išmokos; konkreti pinigų suma; tam tikro turto vaikui priteisimas. Naujajame Civiliniame kodekse numatyta, jog pagal vaiko tėvo ieškinį teismas gali sumažinti priteisto išlaikymo dydį, jeigu po teismo sprendimo, kuriuo buvo priteistas išlaikymas, priėmimo iš esmės pasikeitė šalių turtinė padėtis. Atsižvelgiant į tai, kad naujojo Civilinio kodekso normos galioja ne tik toms teisėms ir pareigoms, kurios atsiranda įsigaliojus kodeksui, bet ir šeimos santykių, atsiradusių iki šio kodekso įsigaliojimo, pasekmėms, galima manyti, kad laiško autorius galėtų pasinaudoti naujojo Civilinio kodekso suteikiamomis galimybėmis ir kreiptis į teismą su ieškiniu, kad būtų sumažintas vaikui išlaikyti skiriamų lėšų dydis. Koks bus teismo sprendimas, sunku pasakyti, nes, kaip jau buvo minėta, konkretūs lėšų, skiriamų vaikui išlaikyti, dydžiai kodekse nenumatyti.

4. Ar gali teismas panaikinti alimentų įsiskolinimą?

Teismas skolos nepanaikins net ir tuo atveju, jeigu būtų sumažintas lėšų, skirtų vaikui išlaikyti, dydis. Alimentų dydžio sumažinimas galiotų nuo teismo sprendimo šiuo klausimu įsiteisėjimo dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų