Kaip įteisinti butą?
"Po vedybų gavome butą, kurį privatizavime žmonos vardu, - rašo S. Remeika iš Vilkaviškio. - Prieš 7 metus išsituokėme. Žmona ištekėjo antrą kartą, išsiregistravo iš šio buto ir išvyko gyventi į kitą miestą pas vyrą. Bute gyvenu vienas, nors jis - buvusios žmonos vardu. Kokiais dokumentais remiantis ir kur aš galėčiau šį butą įteisinti savo vardu? Ar galiu šį butą parduoti ir pirkti kitą kitame mieste?"
Advokatas Danius Svirinavičius paaiškino, jog pagal LR Santuokos ir šeimos kodekso 21 straipsnį turtas (šiuo atveju - butas), įgytas santuokoje, yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė ir sutuoktiniai turi lygias teises tokį butą valdyti, juo naudotis ir disponuoti. Turtas, įgytas santuokoje, laikomas priklausančiu abiem sutuoktiniams, nors jis įformintas vieno jų vardu. Sandoriams sudaryti dėl turto, kuriam reikalingas privalomasis notaro tvirtinimas ar registracija atitinkamuose organuose, perleidimo kito sutuoktinio sutikimas turi būti pareikštas raštu.
Jūsų atveju butas yra registruotas buvusios žmonos vardu, todėl vien dėl šios priežasties jūs negalite jo perleisti kitiems asmenims (parduoti, keisti ir pan.).
Kad įteisintumėte butą savo vardu, reikėtų, kad jums būtų patvirtinta nuosavybė į šį butą. Tokį klausimą galite bandyti geruoju išspręsti su buvusia žmona, kurios vardu butas registruotas - kreiptis į notarą ir patvirtinti bendrosios jungtinės nuosavybės (santuokinio turto) pasidalijimo sutartį. Jei taip nesusitarsite, galite pateikti teismui ieškininį pareiškimą, kuriame prašytumėte nurodytą butą pripažinti jūsų ir jūsų buvusios žmonos bendrąja jungtine nuosavybe ir šią nuosavybę padalinti. Bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės padalijimo būdai yra išdėstyti LR santuokos ir šeimos kodekso 24 straipsnyje (turtas padalijamas natūra, atsižvelgiant į jo vertę ir kiekvieno sutuoktinio dalį bendrame turte, jeigu galima tai padalyti; turtas natūra perduodamas vienam iš sutuoktinių, kartu įpareigojant kompensuoti antrajam sutuoktiniui to turto dalį pinigais).
Minėtą butą (ar jo dalį) jūs galėsite parduoti tik tuo atveju, jei jums bus įregistruota notarinės sutarties ar teismo sprendimo pagrindu į tą butą (ar jo dalį) nuosavybės teisė.