Invazija į Iraką buvo "nereikalingas, prevencinis pasirinkimo karas", dėl kurio Jungtinės Valstijos neteko resursų bei nukreipė dėmesį nuo daug svarbesnės kovos su "Al Qaeda", beviltiškai siekdamos absoliutaus saugumo, teigiama neseniai paskelbtame JAV Armijos karo koledžo pranešime.
56 puslapių dokumente į šipulius sumalama tai, ką JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) vadina JAV pasauliniu karu su terorizmu. Pranešimą parengė autoritetingas gynybos ekspertas Jeffrey Recordas (Džefris Rekordas), šiuo metu koledžo Strategijos studijų institute atliekantis mokslinį tyrimą.
Pentagono pareigūnai pirmadienį teigė, kad profesorius J. Recordas gali turėti savo nuomonę, tačiau pabrėžė, kad G. W. Bushas Iraką laiko "centriniu" karo su terorizmu frontu.
J. Recordas paragino JAV vadovus pastangas šiame kare nukreipti į Osamos bin Ladeno teroristų tinklą "Al Qaeda", kuris kaltinamas dėl 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuolių JAV, bei jo sąjungininkus. Mokslininko teigimu, karas Irake buvo nukrypimas nuo realios antiteroristinės kovos.
J. Recordas kritikuoja G. W. Busho administraciją, kad ji "Al Qaeda" ir prezidento Saddamo Huseino (Sadamo Huseino) vadovaujamą Iraką vaizdavo kaip "nediferencijuojamą teroristinę grėsmę".
"Tai buvo didžiausia strateginė klaida, nes dėl to buvo ignoruojami radikalūs šių dviejų veiksnių skirtumai, jų keliamo pavojaus mastas ir galimybės reaguoti į JAV atgrasymo ir karinius veiksmus", - rašo J. Recordas.
"Dėl to kilo nereikalingas prevencinis pasirinkimo karas prieš (Amerikos karinės galios) sulaikomą Iraką, Artimuosiuose Rytuose islamo terorizmui atvėręs naują frontą ir nukreipęs dėmesį bei resursus nuo pastangų užkirsti kelią naujiems nesulaikomos "Al Qaeda" išpuoliams Amerikos teritorijoje", - teigia J. Recordas.
Armijos karo koledžo 1901 metais įsteigtame akademiniame institute rengiamos karinių ir nacionalinio saugumo klausimų analizės, skatinant mokslininkus kritiškai įvertinti politiką, kurią vykdo valdžia.
J. Recordas itin kritikavo dabartinę administraciją, kad į vieną grėsmę ji suplaka tokius skirtingus priešiškus veiksnius kaip piktavalės valstybės, teroristų grupuotės ir masinio naikinimo ginklų platinimas.
Mokslininko teigimu, administracija tokiu būdu gali "pastūmėti Jungtines Valstijas į nepagrįstą ir nesibaigiantį konfliktą su valstybėmis ar nevalstybiniais veiksniais, kurie JAV nekelia jokios rimtos grėsmės, ir kurio baigtis yra nežinoma".
Tad, jo nuomone, administracijos keliami tikslai yra "nerealistiniai ir pasmerkia JAV beviltiškai siekti absoliutaus saugumo", kuris neįmanomas dėl finansinių, politinių ir karinių priežasčių.
J. Recordas kritiškai įvertino ir pačią karo su terorizmu sampratą. "Tai metodika. Kaip galima kovoti su terorizmu, o ne su atskiromis teroristinėmis grupuotėmis?".
"Nemanau, kad Amerika pajėgi išlaisvinti pasaulį nuo terorizmo... Pati pasaulio apvalymo nuo tokio kovos būdo idėja, mano nuomone, tik skatina jo plitimą".
"Reuters"-BNS