Buvęs aktyvus Lietuvos nepriklausomybės priešininkas Juozas Jermalavičius vasario pradžioje rengiasi keliauti į Maskvą, kur žada "tęsti mokslinį darbą" ir tikisi sulaukti naujos istorinės epochos pradžios.
"Pasiūlymų labai daug. Kalėjime esu parašęs mokslinį darbą apie dabartines pasaulio raidos perspektyvas. Tai maždaug 200 mašinraščio puslapių teorinis darbas, labai aktualus. Turiu jį parodyti draugams, o tada matysim, kur galėčiau aktyviau reikštis", - telefonu iš savo buto sostinės Žirmūnų mikrorajone Eltai kalbėjo Rusijos Federacijos pilietis J. Jermalavičius.
Paklaustas apie gyvenimą šiapus grotų, 8 metus kalintas J. Jermalavičius prisipažino dar nespėjęs jo plačiai pamatyti, tačiau pabrėžė, kad dabartinė Lietuvos padėtis neatskiriama nuo viso pasaulio raidos, kuri "buvo destabilizuota žlugus Tarybų Sąjungai". Lietuvoje ir kitose šalyse vykdomą politiką jis vadina antimoksline ir antiistorine, o jos pasekmes - genocidu. Kalėjime turėdamas laiko J. Jermalavičius sakosi suskaičiavęs, kad Lietuva per pastaruosius keliolika metų dėl neigiamo gyventojų prieaugio prarado daugiau kaip 200 000 žmonių. Išeitį iš tokios "socialinės krizės" J. Jermalavičius regi tik pasauliniu mastu. Anot jo, neišvengiamai turi prasidėti "nauja istorinė epocha, kokybiškai skirtinga visuomenės raida, tobulesnė už visas iki šiol buvusias santvarkas".
Vasario 4-ąją 62-ąjį gimtadienį minėsiantis J. Jermalavičius net neabejoja, kad naujosios epochos sulauks. "Neišvengiamai, aš dar greit nesiruošiu mirti, o šitaip žmonės gyventi negali. Visada per katastrofas, per karus ir revoliucijas žmonija surasdavo ryžtingiausius sprendimus ir geriausias išeitis. Čia nieko ypatingo nėra", - aiškino J. Jermalavičius, save laikantis visuomenės mokslų mokslininku.
Kaip primena ELTA, 8 metų įkalinimo bausmę 1996-ųjų rugpjūčio nuosprendžiu Vilniaus apygardos teismas jam skyrė už tai, kad kartu su kitais perversmininkais 1990 - 1991 metais aktyviai dalyvavo antivalstybinėje veikloje, viešai ragindamas pažeisti Lietuvos suverenitetą ir nuversti teisėtą valdžią. 1991 metų sausio sąmokslui nepavykus, J. Jermalavičius kartu su bendražygiu Mykolu Burokevičiumi iš Lietuvos pabėgo į Baltarusiją, o 1994 metais Lietuvos pareigūnų buvo ten sulaikytas ir pargabentas į Vilnių.