• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vieši Jonathanas Fantonas, vieno didžiausių pasaulyje Johno D. ir Catherine T. MacArthurų fondo prezidentas. Jis dalyvauja Baltarusijoje uždaryto Europos humanitarinio universiteto (EHU) atidarymo konferencijoje. Uždaryto universiteto akademinė bendruomenė Lietuvoje įsteigė viešąją įstaigą "E.H.U. International", kuri nuo 2004 metų rudens veikia kaip universitetas tremtyje. MacArthurų fondas parėmė šį universitetą. Šia proga „Omni laikas“ kalbina J. Fantoną.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje lankėtės tuoj po tragiškų 1991 įvykių. Kokie tada buvo jūsų įspūdžiai?

Pamenu savo apsilankymą parlamento rūmuose 1991 m. sausį ir pokalbius su savanoriais parlamento gynėjais prie barikadų. Tada savo dienoraštyje parašiau: „Negali nesusijaudinti, matydamas jų pasiryžimą ir drąsą, viltį ir nekaltumą“. Man didelį įspūdį padarė prezidento Vytauto Landsbergio ramus ir tvirtas vadovavimas bei jo optimizmas, kad Lietuva atgaus nepriklausomybę. Prie savo kabineto durų, man išeinant, pamenu, jis pasakė: „Jei artimiausiu metu nebūsime visiškai sunaikinti, tai nepriklausomybės procesas tikrai pavyks“. Koks teisus jis buvo!

REKLAMA

Per apsilankymą centrinėje ligoninėje ir pakalbėjęs su sužeistais Televizijos bokšto gynėjais įsitikinau, kad Lietuva tikrai išliks. Kalbėjausi su dviem žmonėmis, kurių kojas sutraiškė tankai, ir vienu, kuris buvo peršautas. Savo dienoraštyje užsirašiau: „Jie buvo eiliniai žmonės, jokiu būdu ne radikalai, kurie paprasčiausiai veikė savarankiškai, kurie judėjimo įkvėpti gynė savo vyriausybę. Visi jie buvo sukrėsti ir šoko būklės dėl panaudotos jėgos, tačiau niekas nesigailėjo, kad ėjo ginti Televizijos bokšto“. Kai išėjau iš ligoninės tą tamsų, šaltą sausio vidurdienį, buvau tikras, kad narsūs Lietuvos žmonės išliks!

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl McArthurų fondas nusprendė remti Europos humanitarinį universitetą? Ar tai ilgalaikis fondo projektas?

Fondas nusprendė remti Europos humanitarinį universitetą, nes matome jį kaip mažą, bet galingą jėgą, galinčią atgaivinti intelektualinį gyvenimą ir kritinį požiūrį Baltarusijoje. Tikimės, kad mūsų parama, kad ir kokia ji būtų, tęsis tol, kol bus reikalinga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Koks EHU vaidmuo kuriant pilietinę visuomenę Baltarusijoje?

Nuo įsteigimo 1992 m. tūkstančiai jaunų baltarusių vertino ir gynė EHU intelektualinį vaidmenį. Uždaroje visuomenėje EHU suteikė savo studentams galimybę ir laisvę tyrinėti įvairias idėjas ir diskutuoti skirtingais klausimais, susisiekti su mokslininkais pasaulyje, be apribojimų tyrinėti šalies istoriją ir demokratine banga nušluoti autoritarinį režimą. EHU tęs proto ir laisvos minties skatinimą, toliau sakydama valdžiai tiesą, ieškodama objektyvių žinių.

REKLAMA

Papasakokite daugiau apie McArthurų fondą? Kokios pagrindinės jo darbo kryptys ir uždaviniai?

McArthurų fondas yra privati, pelno nesiekianti ir nepartinė paramos institucija, kurios būstinė yra Čikagoje. Mūsų fondas iš nieko nepriima ir nerenka lėšų. Visų fondo lėšų šaltinis yra iš sėkmingo amerikiečio verslininko Johno McArthuro, mirusio 1978 m., turto. Jį valdo Patikėtinių taryba, kurią sudaro 15 privačių asmenų. Fondas neturi jokių ryšių ar interesų valdžioje ar versle.

REKLAMA

Kiekvienais metais McArthurų fondas suteikia apie 200 milijonų dolerių dotacijų ir mažaprocenčių paskolų asmenims ir institucijoms Jungtinėse Valstijose bei kitose 65 valstybėse. Jungtinėse Valstijose mes rūpinamės sveiko klimato miesto rajonų plėtra, būstų aprūpinimu, didiname priėjimą prie kapitalo per bendruomenių finansinių institucijų plėtrą. Fondas veikla taip pat apima švietimo sistemos reformą, psichinę sveikatą, nepilnamečių nusikalstamumą ir kitus klausimus. Apie 40 proc. fondo suteiktos paramos skiriama tarptautiniams reikalams, pvz., biologinei įvairovei išsaugoti, ir darniam vystymuisi, tarptautiniam saugumui ir taikai, žmogaus teisėms, tarptautinio teisingumo sistemai sukurti. MacArthurų fondas turi įstaigas užsienyje - Meksikoje, Nigerijoje, Indijoje ir Rusijoje. MacArthurų fondo Maskvos skyrius atidarytas 1992 m. ir kiekvienais metais fondas skiria apie 10 milijonų dolerių su Rusija susijusiems projektams.

Dėkoju už atsakymus.

Virginijus Savukynas ([email protected])

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų