• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Izraelietis aferistas kalės Lietuvoje

Vilius BALTINAS

Spalvinga asmenybė

Klaipėdos miesto apylinkės teisme baigėsi baudžiamosios bylos nagrinėjimas, kurioje sukčiavimu stambiu mastu buvo kaltinami Tel Avivo gyventojas Ramy Engelis (28 m.) ir du lietuviai: Linas Kaziulionis (34 m.), Klaipėdos V. Knašiaus krepšinio mokyklos treneris, bei Birutė Jogelienė (40 m.), Klaipėdos UAB "Probitas" buhalterė. Pirmuoju smuiku šioje tarptautinėje kompanijoje grojo tarptautinis aferistas iš Izraelio. Į Lietuvą Ramy Engelis 1998 metais atkako legaliai. Vėliau, pradėjus domėtis teisėsaugos organams, pasirodė, kad šis pasaulio pilietis labai įdomus žmogelis. Pagal Interpolo duomenis, jis gimė Bukarešte (Rumunija) ir anksčiau vadinosi Enache George Christianu. Rumunijoje jis gyveno iki 1997 metų. Po to, kai buvo apkaltintas sukčiavimu, sugebėjo dingti į Vengriją, kur Budapešte pasikeitė pavardę ir gavo Izraelio pilietybę. Padaręs tokį fokusą, jis neskubėjo vykti į savo naująją gimtinę, bet pasidavė į Vokietiją, kur buvo sulaikytas už vagystę ir padirbtų pinigų platinimą. Apsukrus sukčius išsisuko ir išnešė kudašių į Austriją, bet čia budrūs tos šalies pasieniečiai R. Engelį sulaikė su padirbtu pasu. 1997 metų gruodžio pabaigoje jis buvo sulaikytas Šiaso mieste Šveicarijoje su trimis neužpildytais asmens identifikavimo dokumentais, Bukarešte išduotu Izraelio piliečio pasu ir Rumunijos piliečio pasu svetima pavarde. Tuo aferisto klajonės po pasaulį nesibaigė ir jis pasirodė Lietuvoje. Marijos žemėje jis pasirodė ne tuščiomis, o turėdamas kredito kortelių ir planą, kaip apgauti bankus ir skverbtis į Rytų Europos šalis, nes namuose pranašu nebūsi.

REKLAMA
REKLAMA

Ieškojo ryšių su bankais

Atsidūręs Lietuvos sostinėje Vilniuje, R. Engelis greitai susirado bendrininkų. Jais tapo buvęs Klaipėdos miesto "Irvingos" moterų krepšinio komandos treneris, tuo metu dirbęs "Hermio" banko Klaipėdos filialo apsaugos darbuotoju, L. Kaziulionis bei to paties banko kasininke B. Jogeliene. Buvęs "Irvingos" komandos treneris L. Kaziulionis nemažai žinojo apie kombinacinį žaidimą, todėl jam pateikus pasiūlymą "apžaisti" banką, mielai sutiko. Kadangi reikėjo tiesioginio aferos vykdytojo, žvilgsnis nukrypo į kasininkę B. Jogelienę. Šioji iš pradžių tik konsultuodavo žingeidų kolegą, o paskui pagal korteles išduodavo jam pinigus. Už tai nubyrėdavo ir kasininkei.

REKLAMA

Pinigai pasipylė upeliais

Ne viskas iš pradžių ėjo kaip sviestu patepta. Sukčių machinacija vos vos nesužlugo, nes Vilniaus banko autorizavimo bankas blokavo devynių "Hermio" banko Klaipėdos filialo atliktas "Visa Classic" kortelių transakcijas. Nepaisant to, iš pradžių kasininkė "Visa" kortelėmis nepagrįstai išmokėjo 21 000 JAV dolerių. Bankininkai kreipėsi į policiją. Tikrinant šio sukčiavimo mechanizmą pasirodė, kad visi keliai veda kasininkės link, kuri turėjo žinoti apie padirbtas kreditines korteles ir pinigų neišmokėti. Patikrinus 103 jos atliktas transakcijas paaiškėjo, kad 43 iš jų buvo neteisingos. Nors kai kurios iš jų buvo blokuotos, B. Jogelienė sugebėjo išduoti 169 500 litų. Aferisto bendrininkė nepaisydama Vilniaus banko autorizavimo centro duomenų, pinigus išduodavo net tada, kai elektroninė banko įranga blokuodavo kredito korteles - šifrą ji surinkdavo ranka.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip paaiškėjo vėliau, per parengtinį tardymą, "Visa" ir "Master Card" kortelės buvo pavogtos ar dingo iš Dž. Bardford ir Vest Sasekso, Didžiosios Britanijos, S. Kuperio iš Nyderlandų, Karinos Tyskabart iš Belgijos ir kitų. Visos jos tų šalių bankuose buvo užblokuotos.

Lietuvos kalėjimuose nepatiko

Čia Rany Engelis praleido 18 mėnesių ir vaidino neteisingai nuskriaustąjį. Iš pradžių tardytojai jis tvirtino, kad angliškai nesupranta, ir reikalavo vertėjos, kalbančios ne hebrajų, o tik ivrito kalba. Beje, su savo sėbrais jis puikiausiai susikalbėdavo rusiškai. Paskui iškilo advokato klausimas. R. Engelis pareikalavo patikimo advokato, kalbančio ivrito kalba. Po didelių svarstymų vienas gynėjas jį patenkino. Paskui jam užkliuvo Šiaulių tardymo izoliatoriaus tvarka. Jis pareikalavo, būti vedamas pasivaikščioti kas valandą, kad kalėjimo taisyklės būtų išverstos į ivrito kalbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinis aferistas nuolat rašinėjo skundus Izraelio ambasadai, žydų bendruomenėms ir sinagogoms. Dėl jo rašliavų jį nuolat lankė tautiečiai.

Nuosprendis

Teisėja A. Simaitienė R. Engeliui paskyrė 4 metus ir 6 mėnesius sustiprinto režimo pataisos darbų kolonijos. Jam konfiskuotas visas turtas.

L. Kaziulionis nubaustas 2 metais pataisos darbų darbovietėje, išskaičiuojant iš jo uždarbio 15 procentų kas mėnesį į valstybės pajamas. Konfiskuota ketvirtadalis jo asmeninio turto.

B. Jogelienei skirta 3 metai bendrojo režimo pataisos darbų kolonijos. Jai konfiskuota ketvirtadalis asmeninio turto.

Iš visų solidariai priteista 151 549,13 lito AB "Vilniaus bankas".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų