Giedrė POTELIŪNAITĖ
Vilniaus 1-ajame apylinkės teisme trečią kartą neįvykus baudžiamosios bylos nagrinėjimui, teisėjas Gintaras Dzedulionis pranešė prašysiąs Seimo panaikinti į naują parlamentą išrinkto Roko Žilinsko teisinį imunitetą.
Pirmąjį kartąbaudžiamosios bylos nagrinėjimas atidėtas, nes radikulitu susirgo vienas iš bylos kaltinamųjų - Markas Gurskis. Jo advokatas teismui įteikė nedarbingumo pažymėjimo kopiją, įrodančią, jog M.Gurskis iki lapkričio 3 dienos negali dirbti. "Liga - rimta priežastis, ir kitos išeities, kaip atidėti bylos nagrinėjimą, neturiu", - sakė teisėjas.
Kitas posėdis paskirtas lapkričio 25 dieną. Tuo metu pagal Tautos prisikėlimo partijos sąrašą į Seimą išrinktas R.Žilinskas jau turės parlamentaro mandatą ir bus įgijęs teisinę neliečiamybę.
Prašys panaikinti neliečiamybę
Teisėjas pranešė dar iki pirmojo Seimo posėdžio kreipsiąsis į generalinį prokurorą, kad šis prašytų parlamento panaikinti R.Žilinsko teisinį imunitetą.
Prieš tai byla atidėta dėl R.Žilinsko ir M.Gurskio advokatų užimtumo, o vėliau gynėjai nusišalino nuo bylos dėl interesų susikirtimo.
Buvęs LNK žinių vedėjas R.Žilinskas ir jo draugas M.Gurskis kaltinami viešosios tvarkos pažeidimu, septynių policijos pareigūnų įžeidimu ir pasipriešinimu jiems. Už tokią veiką gresia iki 3 metų nelaisvės.
Praėjusių metų gruodžio 4-ąją R.Žilinskas su M.Gurskiu įsivėlė į konfliktą su taksi vairuotoju Olegu Chatkevičiumi. Iškvietęs policijos pareigūnus taksistas tvirtino, kad iš sostinės senamiesčio į Žolyno gatvę vykę du neblaivūs vyrai esą atsisakė mokėti 40 litų už kelionę ir ėmė jį užgaulioti.
Bylos duomenimis, taksi keleiviai necenzūriniais žodžiais iškeikė ir į iškvietimą atvykusius policininkus. Po to R.Žilinskas ir M.Gurskis buvo nuvežti į Vilniaus miesto 1-ąjį policijos komisariatą. Kadangi atsisakė pūsti į alkoholio matuoklį, R.Žilinsko girtumas nustatytas Vilniaus priklausomybės ligų centre. Jo kraujyje rasta 2,48 promilės alkoholio.
Kad bylą būtų galima nagrinėti teisme, Vyriausioji rinkimų komisija rugsėjo 22-ąją panaikino kandidato į Seimo narius R.Žilinsko teisinę neliečiamybę.
R. Žilinskas - ne vienintelis parlamentaras, turintis ar turėjęs reikalų su teisėsauga. Praėjusį pavasarį Vilniaus apygardos teisme Artūras Zuokas pripažintas kaltu dėl ketinimo papirkti buvusį miesto tarybos narį Vilmantą Drėmą. Jonas Ramonas teisiamųjų suole kadaise buvo atsidūręs už tai, jog streikuodamas užtvėrė šalies kelius. Saulius Stoma, buvęs dienraščio "Lietuvos aidas" vyriausiasis redaktorius, kalėjo už minėto dienraščio redakcijos pinigų pasisavinimą. Netgi būsimas Seimo pirmininkas Artūras Valinskas teistas už chuliganišką elgesį - padauginęs alkoholio, per gerų savo draugų Irenos Starošaitės ir Žilvino Žvagulio vestuves melagingai iškvietė policiją. Garsusis Seimo narys Viktoras Uspaskichas dar nėra nuteistas, bet teisiamas už Darbo partijos apgaulingą buhalterijos tvarkymo organizavimą.
Politinių provokacijų aukos?
Nelabai koks vaizdelis... Žinoma, ir anksčiau pasitaikė ne tokių jau nekaltų tautos atstovų, bet dabartinis Seimas gali reikšti tai, kad liaudis "liberalėja" ir suklydusiems leidžia pasitaisyti - esą "Visi mes žmonės...". Arba Lietuvos piliečiams - vienodai, kas sėdi Seime. Kuriems iš pastarųjų priklausote, turėsite nuspręsti patys, o kol spręsite, prisiminkime kitus parlamentarus, kurie ne tik tautai atstovavo, bet ir Temidės rūstybę patyrė.
Štai Valentinas Mazuronis nuteistas už šmeižtą, tačiau pats giliai įsitikinęs, kad prieš jį buvo sufabrikuota politinė byla. V. Mazuronis stengėsi teismą įtikinti, kad tuometinio Seimo pirmininko Artūro Zuoko jis nešmeižė, tiesiog įsivėlė į politinę kovą, bet va teismas tuo nepatikėjo... V. Mazuronis, bijodamas prarsti mandatą, sumokėjo teismo skirtą 5000 litų baudą. O tada, jausdamasis visiškai teisus, apkaltinęs Lietuvos teismus šališkumu, pasiskundė Strasbūrui. Kas bus toliau - dar pamatysime.
Buvęs Seimo narys Algirdas Petrusevičius šmeižti nieko nešmeižė, bet buvo nuteistas už neteisėtą disponavimą ginklais, dideliu kiekiu šaudmenų ir sprogmenų. Kai Kauno apygardos teismas buvusiam seimūnui skyrė 4 metus kalėti, šis irgi ėmė teisintis, kad prieš jį buvo įvykdyta politinė provokacija, kurios organizatoriai esą sėdi Kremliuje...
Už kyšį teisiamųjų suole pasėdėti teko ir garsiam žurnalistui, buvusiam Seimo nariui Virginijui Martišauskui. Jis buvo kaltinamas provokavęs Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento vadovą Kęstutį Šiliauską duoti jam 20 000 litų kyšį. Už tai, kad nebūtų žlugdoma šio pareigūno karjera. Šilutės rajono Vilkyčių miestelio kavinėje su V.Martišausku susitikęs K.Šiliauskas ant staliuko paklojo 10 000 litų. Po to Seimo narį užklupo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai, kurie stebėjo ir filmavo šį epizodą. Klaipėdos apygardos teismas nuteisė V. Martišauską pusantrų metų kalėti, tačiau Apeliacinis teismas bausmę pakeitė ir V. Martišauskas laisvės atėmimo išvengė.
Girtas Seime, o gal ir prie vairo
Raseinių rajone buvusio parlamentaro socialdemokrato Gintauto Mikolaičio vairuojamas "Mitsubishi Carisma", išvažiuodamas iš pakelės kavinės kiemo į automagistralę, rėžėsi į neleistinoje vietoje, greitėjimo juostos pabaigoje, sustojusį vilkiką. Mašina palindo po vilkiku ir užsidegė. Iš liepsnojančio automobilio iššokęs vairuotojas ir keleivis pasileido laukais.
Vėliau keleivis Stasys Stonys dėl dubens skausmų kreipėsi į ligoninę. Tuo tarpu G. Mikolaitis teisėsaugininkams pasirodė tik kitą dieną po avarijos. Jis atvyko į Raseinių rajono prokuratūrą, paskui tyrimams buvo paimta jo kraujo.
Maždaug tris mėnesius buvo aiškinamasi, kas kaltas dėl avarijos ir koks keleivio sužalojimo laipsnis. Iš pradžių parlamentaras tikino, jog "Mitsubishi" vairavo kaimynas, kuriam jis buvo paskolinęs savo automobilį. Į klausimą, kodėl pasitraukė iš įvykio vietos nesulaukęs policijos, parlamentaras aiškino buvęs šoko būsenos. Taigi įrodyti, kad parlamentaras buvo girtas, nepavyko ir šis atsipirko bauda. G. Mikolaitis dar "pasižymėjo" ir girtas šlaistydamasis po Seimą. Pasiteisinęs nuovargiu ir vaistų poveikiu, po šio skandalo ramiai sau išskrido pailsėti į Maltą.