- Kada pirmą kartą buvo atspausdinta Gineso rekordų knyga ir kokie rekordai joje įrašomi? Taip pat norėčiau sužinoti, ar į šią knygą yra įrašyta kas nors iš Lietuvos?
Arūnas Petraitis, Klaipėda
Nors pirmą kartą keli tūkstančiai Gineso rekordų knygos buvo atspausdinti Londone 1955 metais, tačiau jos istorijos pradžią reikėtų laikyti 1759 metus. Tais metais Artūras Ginesas Dubline atidarė savo alaus gamyklą. 1930 metais "Gineso" kompanija turėjo dvi gamyklas Didžiojoje Britanijoje, o reklama - "Ginesas - tai jėga" - kvietė alaus mėgėjus į aludes.
Kartą, jau 1951 metais, kompanijos direktorius Hugas Byveris vienos kviestinės vakarienės metu susiginčijo su medžiotojais, kuris paukštis - dirvinis sėjikas ar jerubė - varžybose greičiausias. Tada diskusijoje nebuvo prieita prie bendros nuomonės. Po trejų metų ta pati kompanija vėl susiginčijo dėl tų pačių paukščių. Tada vienas iš pobūvio dalyvis pasiūlė išleisti informacinį žinyną su įvairiais rekordais. Tuoj pat buvo pasamdyti du leidėjai - broliai dvyniai Norisas ir Rosas Makvirteriai, kurių įkurta agentūra ėmė rinkti įvairius faktus. 1955 m. rugpjūčio 27 dieną 198 puslapių knyga buvo išleista ir tapo perkamiausia. Pirmoji knyga vadinosi: "Knyga apie pačius aukščiausius ir žemiausius, didžiausius ir mažiausius, greičiausius ir lėčiausius, karščiausius ir šalčiausius, stipriausius". Bėgant metams knyga populiarėjo. 1974 metais pati buvo įrašyta į savo puslapius, nes buvo parduotas rekordinis jos tiražas - 23, 9 mln. egzempliorių. 1997 metais tiražas pasiekė 75 milijonus. Didesniu tiražu buvo išleista tik Biblija.
Iš lietuvių Gineso rekordų knygoje yra paminėtas Valdas Adamkus - kaip Prezidentas, kuris trumpiausiai gyveno savo valdomoje šalyje.
Taip pat Gineso rekordų knygoje yra įrašyta Lietuvos ornitologų draugijos organizuojama "Paukščių palydų" šventė. Nuo 1993 metų, kai šis pasaulinio masto paukščių stebėjimo renginys buvo surengtas pirmą kartą, daugiau nei 750 tūkst. žmonių visame pasaulyje dalyvavo šios šventės renginiuose. Jų metu užregistruota bemaž 6 000 paukščių rūšių. Tai didžiausias tokio pobūdžio renginys, kurio mastai ir unikalumas užfiksuoti pasaulinėje Gineso rekordų knygoje.
1991 m. Gineso rekordų knygoje įrašyta, kad didžiausias turbogeneratorius yra Ignalinos atominėje elektrinėje. Jo galia - 1500 MW.
Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto skaičiavimais, tikrasis ir vienintelis Europos geografinis centras yra Lietuvoje. Šis faktas irgi įregistruotas Gineso pasaulio rekordų knygoje.
Ne kartą į Gineso rekordų knygą įrašytas barzdočius iš Telšių, aludaris Antanas Kontrimas. Jis visus stebina savo stipria barzda - paskutinį kartą stebint Gineso atstovams Londone televizinės transliacijos metu ponas Antanas savo barzda iškėlė 62 kg manekenę iš Jamaikos.