• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norėdamas nuslėpti nuo Jungtinių Tautų (JT) inspektorių savo draudžiamus ginklus, Irakas gali pamėginti pergabenti juos į kokią nors kitą šalį, antradienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Donaldas Ramsfeldas (Donald Rumsfeld).

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas garsiajame Hūverio (Hoover) institute, D. Ramsfeldas antradienį pažymėjo, kad Irako įprastiniai kariniai pajėgumai dabar yra daugiau negu perpus mažesni negu per 1991 metų karą Persijos įlankoje. Jis taip pat prognozavo, kad Iranas ir Sirija nesikištų į JAV vadovaujamos koalicijos karą su Iraku, ir dar kartą išdėstė savo susirūpinimą, kad Irakas gali paskleisti cheminį ar bakteriologinį ginklą iš automatiškai valdomų lėktuvų.

REKLAMA

JT rezoliucijos draudžia Irakui turėti ar kurti cheminį, bakteriologinį ir branduolinį ginklą bei tam tikros rūšies raketas. Šiuo metu JT inspektoriai ieško Irake uždraustų ginklų.

Anot D. Ramsfeldo , Irako prezidentas Sadamas Huseinas (Saddam Hussein) gali pamėginti pergabenti uždraustus ginklus į kokią nors užsienio valstybę. "Nėra jokios abejonės, kad jis turi tai, ko nenorėtų, kad rastų inspektoriai, todėl visiškai įmanoma, kad jis gali pamėginti išgabenti tuos daiktus į kokią kitą valstybę".

REKLAMA
REKLAMA

Gynybos sekretorius nepateikė įrodymų savo teiginiui paremti, tačiau pažymėjo, kad per karą Persijos įlankoje Irakas išsiuntė daug savo karo lėktuvų į kaimyninį Iraną, siekdamas apsaugoti juos nuo koalicinių pajėgų smūgių. Tiesa, po karo Iranas lėktuvų negrąžino. "Taigi, manyčiau, kad šįkart jis elgsis atsargiau", - pridūrė D. Ramsfeldas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo tvirtinimu, Irako įprastinių karinių pajėgų galia šiuo metu "yra šiek tiek mažiau negu 50 proc. tos galios, kuria jos pasižymėjo 1991 metais per karą Persijos įlankoje". Kita vertus, cheminio ir bakteriologinio ginklo srityje Irakas pažengė į priekį ir dabar šiek ginklai yra pavojingesni negu praėjusio dešimtmečio pradžioje.

REKLAMA

Anot Strateginių ir tarptautinių studijų centro vertinimo, Irako ginkluotosiose pajėgose šiuo metu tarnauja 389 tūkst. kariškių, palyginus su 1 mln. prieš 1991 metų karą, jis turi 2,2-2,6 tūkst. tankų, palyginus su 5,5-6,7 tūkst., ir apie 300 karo lėktuvų, palyginus su 500.

D. Ramsfeldo nuomone, Irako kaimynai Iranas ir Sirija nesikiš į karą. Iranas ir Irakas vienas su kitu kariavo praėjusio amžiaus devintame dešimtmetyje, o Sirija priklausė 1991 metų antiirakiškai koalicijai, bet dabar kritiškai vertina vis labiau ryškėjančią karo perspektyvą. "Sirija ir Iranas tikriausiai nesikiš ir nedarys nieko, kas būtų jiems nenaudinga".

REKLAMA

JAV gynybos sekretorius taip pat pareiškė esąs susirūpinęs, kad Irakas cheminiam ir bakteriologiniam ginklui paskleisti gali panaudoti automatiškai valdomus skraidančius aparatus.

Jis atsisakė komentuoti, koks konkretus įvykis išprovokuotų karą su Iraku, o dėl karo datos pasakė, jog būtų geriausia kariauti bet kuriuo metų laiku, tik ne vasarą.Ruošdamosi galimam karui su Iraku, JAV ir Didžioji Britanija Persijos įlankos regione jau sutelkė apie 200 tūkst. karių ir šimtus karo lėktuvų bei laivų. Prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) tvirtina jėga nuginkluosiąs Iraką, jeigu jis neatsisakys uždraustų ginklų savo noru.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų