• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį (05.15) Europos Parlamento atstovas pareiškė, kad kitą mėnesį Europos Sąjunga (ES) gali galutinai patvirtinti teisės aktus, priversiančius atverti konkurencijai elektros ir gamtinių dujų rinkas.

REKLAMA
REKLAMA

Liuksemburgui atstovaujantis "žaliasis" Claude’as Turmesas (Klodas Turmsas), kuris vadovauja liberalizavimą svarstančiai Parlamento darbo grupei, teigė, jog derybose su nacionalinėmis vyriausybėmis pasiekta labai didelės pažangos. Todėl, pasak deputato, liberalizavimo įstatymas gali būti priimtas jau kitą mėnesį ir įsigalioti 2004 metų birželį.

REKLAMA

Parlamentas, kuris ES teisės aktų leidybos galias dalijasi su valstybių narių vyriausybėmis, ragina suskaidyti buvusias monopolines bendroves, valdančias ir gamybos įmones, ir energijos tiekimo tinklus. Be to, Parlamentas norėtų griežtų energijos kilmės žymėjimo taisyklių, leisiančių vartotojams pasirinkti aplinkai mažiau kenkiančią energiją.

REKLAMA
REKLAMA

Anot C. Turmeso, jam pavyko susitarti su valstybėmis narėmis dėl abiejų klausimų. Tačiau deputatas taip pat primygtinai reikalauja taisyklių, kurios draustų elektros energijos bendrovėms konkurentų įsigijimui naudoti lėšas, atidėtas brangiam atominių elektrinių uždarymui.

Liberalizavimą įteisinantis dokumentas suskaidytų energijos monopolijas, kurios tebegyvuoja kai kuriose šalyse narėse, ir užtikrintų, kad nuo 2004 metų birželio įmonės galėtų palankiausių energijos sandorių ieškoti tarp visų ES tiekėjų. Nuo 2007 metų tokią teisę įgytų ir namų ūkiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis liberalizavimo grafikas galėtų būti įgyvendintas, jei iki birželio Parlamentui pavyks susitarti su valstybių narių vyriausybėmis. C. Turmesas minėjo, kad nesusitarus iki šio laiko galutiniai terminai gali nusikelti.

Atominių elektrinių uždarymo klausimas yra susijęs su smulkesnių įmonių nuogąstavimais, kad kai kurios Vokietijos ir Prancūzijos bendrovės naudojo uždarymui atidėtas grynąsias lėšas savo įsigijimų kampanijoms finansuoti.

REKLAMA

Anot C. Turmeso, Parlamento siūlomam lėšų naudojimo taisyklių sugriežtinimui priešinasi Prancūzija, Vokietija ir Europos Komisija. Pastarosios teigimu, šį klausimą reiktų spręsti Europos Atominės Energetikos Bendrijos sutartimi, kurios požiūriu Parlamentas neturi įstatymų leidybos teisių.

1996 ir 1998 metais priimti ES teisės aktai užtikrino, kad kiekvienoje valstybėje narėje konkurencijai būtų atverti bent 30 proc. elektros energijos ir 20 proc. dujų rinkų. Šiemet atvėrimo lygis turėtų atitinkamai pakilti iki 35 ir 28 proc.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų