Ginkluotės inspektoriai iš Rusijos, kurie dvi dienas pagal tarptautinius dokumentus tikrino, ar teisingai deklaruoti Lietuvos gynybiniai pajėgumai, teigia esą patenkinti bendru darbu su Lietuvos pareigūnais.
"Bendras įvertinimas yra teigiamas. Inspekcija vyko tarpusavio supratimo dvasioje, ji vertinama gerai, tiesiog puikiai", - antradienį (08.19) Vilniuje žurnalistams sakė inspekcijos vadovas papulkininkis Ruslanas Šišinas.
Kitoje spaudos konferencijoje kalbėdamas apie inspektorių iš Rusijos atvykimą Lietuvos krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius teigė, kad "nieko čia ypatingo nevyksta, tai rutininiai dalykai - vienos ESBO šalys pas kitas vykdo tokias inspekcijas".
Komentuodamas tai, kad ginkluotės inspektoriai iš Rusijos į Lietuvą atvyko pirmą kartą, KA ministras pabrėžė, kad atsiranda "normali santykių raida".
"Interesas dėl mūsų pajėgumų vystymo yra suprantamas noras. Kodėl jie turėtų neišnaudoti tokios teisės, tuo labiau kad mes Kaliningrado srityje buvome?" - kalbėjo L. Linkevičius, pridūręs: "Tikiuosi, nieko netikėto iš jų neišgirsime".
Pirmą kartą Lietuvoje dirbusi trijų ginkluotės inspektorių grupė iš Rusijos pirmadienį ir antradienį lankėsi motorizuotojoje pėstininkų brigadoje "Geležinis vilkas". Jie vertino, ar Lietuvos pateikti duomenys apie karines pajėgas, pagrindinę ginkluotę bei dislokaciją atitinka tikrovę. "Geležinis vilkas" iki 2006 metų pabaigos atitiks NATO nuolatinės parengties brigados reikalavimus ir bus sausumos pajėgų šerdimi.
Inspekcijos metu Rusijos pareigūnai bendravo su Lietuvos kariškiais, apžiūrėjo ginkluotę ir karinę techniką.
Pagal tarptautinį susitarimą - 1999 metais pasirašytą vadinamąjį Vienos dokumentą, kiekviena Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijai (ESBO) priklausanti šalis turi teisę patikrinti, ar kita šiai organizacijai priklausanti valstybė nevykdo nepaskelbtos karinės veiklos, ar neturi nedeklaruotų karinių pajėgumų.
Pagal Vienos 1999 m. dokumentą ESBO valstybės narės kasmet iki gruodžio vidurio viena kitai pateikia informaciją apie savo karines pajėgas: kariuomenės struktūrą, karinį personalą, pagrindines ginkluotės ir įrangos sistemas, biudžetą.
Kiekviena ESBO narė turi teisę patikrinti kitos valstybės pateiktą informaciją ir įsipareigoja priimti kitų valstybių ginklų kontrolės inspektorius. Lietuva yra įsipareigojusi priimti keturis ekspertų vizitus per metus.
Vienos 1999 metų dokumentas yra viena iš pasitikėjimą ir saugumą stiprinančių bei nusiginklavimą skatinančių priemonių. Šis dokumentas taip pat skatina valstybes sudaryti atskirus dvišalius ar regioninius susitarimus, kuriais siekiama didinti skaidrumą ir pasitikėjimą
2000 m. Lietuva ir Rusija papildomai susitarė dėl vertinimo vizitų bei duomenų keitimosi apie karines pajėgas dislokuotas Kaliningrade ir Lietuvoje. 2001 m. panaši sutartis dėl papildomų vizitų sudaryta su Baltarusija, anksčiau - su Suomija ir Švedija.
Rengdama vizitą į dalinį, priimančioji valstybė turi sudaryti galimybę pamatyti įprastinėje taikos meto vietoje esančio dalinio karinį personalą bei pagrindines ginkluotės ir įrangos sistemas, apie kurias buvo pateikta informacija, pasikalbėti su dalinio personalu. Be to, remiantis Vienos dokumentu, įpareigojama informuoti visą dalinio personalą apie įvyksiantį vizitą, inspektorių teises ir pareigas. Tačiau vizitas neturi trukdyti dalinio įprastinės veiklos.
Lietuvoje ginkluotės kontrolės inspektoriai lankosi nuo 1994 metų.
1999 m. ir šiemet Lietuvos ginkluotės inspektoriai vyko į Kaliningrado sritį. Inspekcijos metu buvo įsitikinta, kad Rusija laikosi Vienos 1999 m. dokumento įsipareigojimų.
Nuo 1995 m. Lietuvos ginkluotės kontrolės inspektoriai yra lankęsi ir Baltarusijoje, Bulgarijoje, Estijoje, Moldovoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Ukrainoje.
Šiuo metu ESBO priklauso 55 šalys: visos Europos valstybės, Kanada bei Jungtinės Amerikos Valstijos. Bendradarbiavimu karinėje srityje organizacijos šalys siekia didinti saugumą, mažinti įtampą tarp valstybių, didinti tarpusavio pasitikėjimą.
Lietuva yra ESBO narė nuo 1991 m. rudens.
BNS