Šią savaitę Peterburge prasidės Didžiojo aštuoneto(G8) šalių vadovų susitikimas, kurį Rusija laiko išskirtinės svarbos įvykiu ir įtemptai jam ruošiasi. Ir, kaip visada, persistengia.
Peterburgo laukia antroji blokada
Rusijos žiniasklaida dar neprasidėjus G8 susitikimui teigia, kad Sankt Peterburgo gyventojams šis įvykis, palyginti su neseniai švęstomis 300-osiomis miesto įkūrimo metinėmis, taps tikru košmaru.
Antrasis pagal dydį Rusijos miestas bus laikinai atskirtas nuo viso pasaulio, rašo „Novyje izvestija“. Tris paras bus uždaryti visi civiliniai oro uostai. Bus uždrausta laivyba Nevos akvatorijoje ir rytinėje Suomių įlankos dalyje. Keliones organizuojančios firmos turistus į Suomiją ar Estiją vežios autobusais. Iki šiol neaišku, ar dirbs, ir jei taip, tai kaip, į Peterburgą keleivius ir krovinius gabenantys traukiniai. Tad kelionių agentūrose miesto gyventojams dėl visa ko patariama G8 susitikimo dienomis nesileisti į jokias keliones.
Greitasis makiažas
Peterburge skubama baigti paskutinius miesto puošimo darbus: miesto centre ir palei kelius, kuriais važiuos oficialios delegacijos, baigiami tvarkyti namų fasadai. Kadangi delegacijų maršrutai iki šiol nežinomi, tenka atnaujinti kur kas didesnį miesto plotą. Padažyti ir patvarkyti nuspręsta netgi Ermitažą. Petropavlovsko tvirtovę dar dengia pastoliai. Remontuojamas garsusis Nevos prospektas ir net Fontankos krantinės, nemačiusios restauratorių jau 50 metų. Prieš viršūnių susitikimą miesto valdžia griebėsi tvarkyti kelius: spauda rašo, kad pagrindinės magistralės jau panašios į europietiškas.
Na, o miestiečiai, kurių langai į atsiveria į numatomas G8 magistrales, norom nenorom turi pasikalbėti apie save ir gyvenimą su FSB pareigūnais. „Pareinu į namus, o manęs jau laukia FSB pulkininkas, – pasakojo žurnalistams Kamenoostrovsko prospekte gyvenantis Dmitrijus Valsiljevas. – Jis man pasakė, kad mūsų langai išeina į federalinę trasą, todėl reikės išsiaiškinti, ar esu politiškai patikimas, ar nekeliu pavojaus kaip galimas teroristas. Klausinėjo daug visokių dalykų, išeidamas pasakė, kad ateis pas mus dar du kartus.“
Miestas be valkatų ir beglobių vaikų
Didžiojo aštuoneto susitikimo Sankt Peterburge metu imtasi ypatingų saugumo priemonių, kurios tiesiogiai atsilieps miesto gyventojams.
Pirmiausia per G8 viršūnių susitikimą miestiečiai negalės išsiversti be paso. Precedentas jau buvo sukurtas švenčiant Peterburgo įkūrimo 300-ąsias metines, kai Vasiljevo salos gyventojai negalėjo patekti į savo namus, jeigu neturėjo su savimi paso su įrašu apie gyvenamąją vietą.
Šį kartą ypač nepasisekė apie 20 tūkstančių turinčios Strelnos gyventojams. Būtent šiame už 19 kilometrų nuo Peterburgo esančiame priemiestyje, įsikūrusiame pietinėje Suomių įlankos pakrantėje, yra caro Petro I įkurtos užmiesčio rezidencijos rūmai, kuriuose vyks oficialūs G8 renginiai.
Jau gerokai iš anksto visus Strelnos gyventojus dar kartą surašė milicijos įgaliotiniai. Ir ne vien tik juos, bet ir jų laikomus šunis bei kates, kuriuos kiekvieną dieną reikia išvesti pasivaikščioti. Į sąrašus įtraukti ir Strelnos gyventojų turimi automobiliai.
Kad Strelnoje susitikimo dienomis po kojomis be reikalo nesimaišytų pensininkai, jiems pensija už liepą bus išmokėta iš anksto.
G8 susitikimo metu visiems Peterburgo gyventojams iš anksto liepta gražiai apsirengti. Peterburgo gubernatorė Valentina Matvijenko viename iš pastarųjų kreipimųsi į miesto gyventojus gražiuoju prašė „nedaryti miestui gėdos“ ir rodytis viešumoje tvarkingai apsirengus.
Žinoma, sunku tikėtis, kad tokiu atsakingu metu susipras ir valkatos, rusišku įpročiu vadinami „bomžais“. Tad jau prieš porą mėnesių buvo pradėta vykdyti prieš juos nukreipta milicijos operacija. Iš pradžių milicijos įgaliotiniai visus savo apylinkėje pastebėtus „bomžus“ įtraukė į specialų sąrašą, o po to, Peterburgo labdaros draugijos „Nočležka“ pranešimais, valkatos paprasčiausiai ėmė dingti vienas po kito. Juos milicija išveždavo už 100 kilometrų nuo Peterburgo esančią „darbo ir poilsio stovyklą“.
Susirūpinta ir tūkstančiais beglobių vaikų: milicija skubiai ėmėsi „profilaktinių priemonių“, kad bent trumpam jų tėvai, dažniausiai asocialūs asmenys, neišleistų jų iš akių ir iš namų. Tie, kurie apskritai neturi tėvų ir artimųjų, G8 susitikimo metu bus laikinai įkurdinti vaikų namuose ir prieglaudose.
Teks pasitempti ir šiaip jau tvarkingam jaunimui – milicija iš anksto perspėjo kreipsianti didelį dėmesį į be jokio reikalo po miestą besišlaistančias jaunų žmonių grupeles.
G8 susitikimo metu uždrausta mirti
Nemažas išbandymas laukia ir vairuotojų: liepos 13-18 dienomis Peterburgo centre numatomos didelės transporto spūstys, kurias sukels G8 dalyvių ir juos lydinčių žurnalistų kortežai. Nepatogumų patirs ir šiaip jau laukiami užsienio turistai. Liepos pradžioje JAV valstybės departamentas net pasiūlė savo šalies piliečiams per G8 susitikimą atsisakyti kelionių į Sankt Peterburgą.
Likus kelioms dienoms iki viršūnių susitikimo Peterburge pradės darbuotis mobiliojo ryšio dešifruotojai ir internetu siunčiamų duomenų perėmėjai. Specialiosios tarnybos eterio klausysis ne tik dėl aukštųjų svečio saugumo, bet ir siekdamos užbėgti už akių galimiems teroro aktams masinio žmonių susibūrimo vietose.
Per pačius vasaros karščius iš miesto gatvių pradings ledų vežimėliai, o kartu su jais – ir pyragėlių bei laikraščių pardavinėtojai.
G8 susitikimas palies ne tik gyvus, bet ir tomis dienomis mirusius peterburgiečius – valdžia laikinai uždaro didžiausias miesto kapines. Taip nuspręsta dėl to, kad Pietinės kapinės yra palei Volchonsko plentą, kuris susitikimo metu bus uždarytas, nes tai pats trumpiausias kelias nuo Pulkovo oro uosto iki Konstantino rūmų, kuriuose gyvens aukštieji V. Putino svečiai. Tad nuo liepos 15 iki 17 d. kapinėse ne tik bus uždrausta laidoti, bet netgi ir lankyti kapus.
Prezidentai pasivažinės elektromobiliais
Kol į Peterburgą atvykusių valstybių vadovų antrosios pusės – išskyrus Vokietijos kanclerės Agelinos Merkel vyrą, kuris nemėgsta viešumos, ir išsiskyrusį Japonijos premjerą Junichiro Koidzumį – prie apvaliojo stalo aptarinės švietimo problemas, klausysis jaunųjų atlikėjų koncerto, dalyvaus liaudies amatų mugėje ir kituose specialiai jiems parengtos programos renginiuose, prisipolitikavę G8 valstybių vadovai galės imtis kito vyrams malonesnio užsiėmimo – palakstyti mašinėlėmis.
Rusijos vyriausybė įsigijo 13 keturviečių bendrovės „Global Electric Motorcars“ elektromobilių „e4“, kuriais važinės G8 susitikimo dalyviai. „e4“ varo 5 arklio jėgų galios variklis išvysto iki 40 km/val. greitį. Elektromobiliu nekeičiant baterijų galima nuvažiuoti iki 48 km. Šios bendrovės elektromobiliai buvo naudojami ir per 2004 m. vykusį G8 susitikimą.