Europos Komisija sieks, kad išsiplėtusią Europos Sąjungą (ES) suptų "draugų žiedas". Antradienį (03.11) Strasbūre ji priėmė atitinkamą planą, turintį padėti pagerinti ekonominius ir politinius santykius su kaimyninėmis valstybėmis ES rytuose ir pietuose.
"Užuot brėžus naujas skiriamąsias linijas, glaudesnis susitelkimas tarp ES ir draugų žiedo spartins visų mūsų politinę, ūkinę ir kultūrinę dinamiką", - komentuodamas Europos Komisijos sprendimą, pasakė jos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis). Kaimyninėms valstybėms bus atverta dalyvavimo bendrojoje rinkoje ir laisvesnio žmonių, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimo perspektyva, skelbia Komisija.
Šešių puslapių pranešime spaudai, kuriame komentavo antradienį priimtą planą, Komisija nepateikė išsamesnės informacijos apie būsimą vizų politiką.
Būsimųjų ES kaimynių Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos gyventojai būgštauja, kad ateityje jiems bus sunkiau nuvykti į kaimyninę Lenkiją, Vengriją ar kitas naująsias ES nares. Lenkija nuo 2003 metų liepos 1 dienos iš šių valstybių piliečių reikalaus vizų. Slovakija vizų reikalauja jau nuo 2000-ųjų vidurio.
Europos Komisija žada susieti ES atsivėrimo kaimyninėms šalims priemones su jų elgesiu. Reaguojant į teigiamą kaimyninių valstybių politiką, numatoma, be kita ko, atverti joms ES vidaus rinką, supaprastinti imigracijos ir kelionių režimą, teikti didesnę pagalbą ir imtis kitų priemonių. Ši "naujoji kaimynystės politika", anot pranešimo spaudai, galės būti vykdoma su atskiromis valstybėmis arba regionais.
Komisijos vadinamasis "Platesnės Europos" planas yra skirtas būsimosioms rytinėms ES kaimynėms Rusijai, Ukrainai, Baltarusijai ir Moldovai bei Viduržemio jūros regiono šalims Alžyrui, Egiptui, Izraeliui, Libanui, Libijai, Marokui, palestiniečių autonomijos sritims ir Tunisui. Naujasis planas taip pat bus taikomas Jordanijai ir Sirijai. Su visomis šiomis valstybėmis ES sieja įvairūs prieš kelerius metus pasirašyti susitarimai.
dpa-“Reuters”-ELTA